Мобільний додаток

Житлова іпотека під 10 % реальна, але вимоги до позичальників будуть більш прискіпливі – експерт Юрій Піта

21.05.2020 р., 11:14

Вчора на пресконференції президент України Володимир Зеленський заявив, що незабаром всі українці отримають доступ до кредитів на житло під 10 % річних. Наскільки реалістичною є така обіцянка гаранта, як загалом змінився ринок нерухомості в Україні в часи пандемії коронавірусу та чи є нинішній час вигідним для купівлі нерухомості Українському радіо розповів президент Асоціації фахівців із нерухомості України Юрій Піта.

"Іпотечний кредит – це не лише відсоткова ставка, але й прямі додаткові умови до позичальника. Йдеться й про офіційний щомісячний дохід, і про певний фінансовий та майновий стани, стабільність роботи, певний внесок, який для іпотеки має бути у самого позичальника. Банки кажуть, наприклад, про 40 % власних коштів. Тому 10 % – це реально і банки це підтверджують, вони готові кредитувати під такий відсоток. Проте вимоги до позичальників будуть більш прискіпливі з інших умов", – розповів Юрій Піта.

Тому, як підкреслив експерт, чи підійдуть багато позичальників чи ті, що бажають отримати такий кредит, під ці вимоги – це питання.

"Також треба не забувати, що є й додаткові витрати: страхування майна і життя та здоров’я, може бути якийсь відсоток за отримання кредиту. 10 % – це дійсно хороша новина, проте подивимось, наскільки витримають позичальники інші вимоги, які банки до них ставлять", – зауважив Піта. 

Сьогодні середня ставка іпотечних кредитів складає близько 18 %, що є в рази більше, ніж в Європі.

"Як пояснюють самі банки, в нас в рази більші ризики видачі кредитів і банки їх закладають у відсоткову ставку. Історія іпотечного кредитування в Україні вже є: з 2008 року, коли почалась криза, і до сих пір банки не можуть повернути собі іпотечні кошти, які вони надавали в той період. І відсоткова ставка має покривати ці ризики банку, які виникають при такому кредитуванні. Плюс вимоги Нацбанку до комерційних банків по кредитуванню були достатньо жорсткі. Тому банки ставку у 18 % обгрунтовують економічно", – пояснив Юрій Піта. 

Відтак, підкреслив експерт, зі зниженням ставки банки будуть більше вивчати документи, історію і кількість позичальників зменшиться. 

Також президент Асоціації фахівців  із нерухомості розповів Українському радіо, як змінилась ситуація на ринку нерухомості в зв’язку з карантинними заходами: "В перший місяць карантину ринок завмер і був в стані очікування. Кількість запитів і угод зменшилась на 70-80 % й ціни на нерухомість, залежно від регіону, знизились на 10, максимум 20 %. На сьогоднішній день ринок почав вже виходити з цієї ситуації, почався рух і збільшились запити на нерухомість. Якщо 25 травня максимально знімуться карантинні заходи, то десь до вересня ринок нерухомості практично наздожене позиції, які він втратив".

ФОТО: pixabay 

Житлова іпотека під 10 % реальна, але вимоги до позичальників будуть більш прискіпливі – експерт Юрій Піта

Новини по темі