Мобільний додаток

"Соціальними підприємцями в Україні стають люди, які самі переживають складну життєву ситуацію" - експертка з соціальних інновацій

11.12.2019 р., 18:52

Чим займаються менеджери соціальних інновацій та чому важливо розвивати соціальне підприємництво у студії Радіо Культура розказала менеджерка з розвитку соціального підприємництва Future Development Agency Аліна Бочарнікова.

– Пані Аліно, Ви маєте досвід розробки та супроводу понад 200 соціальних стартапів. Лише за цей рік 4 соціальні стартапи, які Ви супроводжували отримали 1,5 млн гривень для реалізації своїх інноваційних проектів. То про які саме соціальні інновації йдеться?

– Нові підходи, рішення, можливості, продукти, нові способи, методи, інструменти, які використовуються для вирішення соціальних проблем. Це й інновації, які пов’язані з ІТ інструментами, громадські технології. Крім того, це соціальні інновації, які пов’язані із соціальним підприємництвом. Третій напрямок інновацій – це всі інновації, які направлені на створення простору розробки.

– Чим же займається менеджер соціальних інновацій?

– Задача менеджера соціальних інновацій – це створювати освітні формати, в яких ці інновації можуть зароджуватися. Безпосередньо працювати із самою ідеєю. Пробудовувати весь шлях стартапу до вже готового соціального рішення.

– Соціальне проектування – що це?

– Маємо чітко розуміти, з якою проблемою зіштовхуємося. Як вона виникає, як формується. Кого вона стосується. Як живуть люди в цій проблемі. І яких рішень вони потребують. Тому соціальне проектування – це коли ми досить глибоко досліджуємо саму проблему і конструюємо саме те рішення, яке буде ефективним в її вирішенні.

– Ви працюєте, як то кажуть, "в полі" чи в офісі? Відвідуєте різні об’єкти, чи маєте робоче місце?

– Коли я є трекером в акселераторі, я зустрічаюся зі своїми командами. В скайпі, онлайн, на персональних зустрічах. Якщо працюю з потенційними засновниками соціальних підприємств, то це може бути формат персонального консультування, групової лекції, тренінгу. Працюю іноді в офісах партнерів, іноді в офісі нашої організації.

– Типовий робочий день менеджера соціальних інновацій?

– Я починаю дивитися, які зустрічі в мене на день. Або займаюся дослідженням, читаю літературу, вивчаю досвід колег закордоном. А наступний день може бути, коли я цілий день знаходжуся на якійсь конференції. Соціальні інновації вимагають від тебе бути включеним, постійно тримати руку на пульсі.

–  Що спонукає соціальних підприємців думати не лише про свої прибутки, а ще й вирішувати проблеми громади?

–  Їх спонукає життя, їх власна життєва позиція. Часто соціальними підприємцями в Україні зараз стають люди, які безпосередньо або самі переживають складну життєву ситуацію, або дотичні до людей з вразливих категорій. І бажають змінити їхнє життя на краще. Або стають експерти в соціальній сфері. Це люди, які вже мають знання, які знають, яким чином можна вибудувати ефективне рішення.

– Чи може робота в соціальній сфері бути прибутковою?

– Бути соціальним підприємцем означає працювати з людьми. Це дуже важливо. Створювати нові стандарти. Найвищі, найбільш якісніші стандарти життя, коли є люди, які займаються нашим з вами добробутом, мені здається, абсолютно чесно їм теж платити достойну зарплату.

– Ви сертифікований фахівець. Де роздають такі сертифікати?

– Була єдина в Україні українсько-німецька програма для тренерів соціального підприємництва. І лише 15 тренерів в Україні є із соціального підприємництва наразі. І я щаслива бути одним із них. Також навчання такого типу можна отримати закордоном. Наприклад, в Німеччині в університетах є спеціалізація "соціальні інновації"

– Які труднощі в роботі менеджера соціальних інновацій?

– Хто визначає, як ми маємо жити завтра? Це от перша складність. Кожен українець хоче жити краще. Він хоче, щоб якість його життя покращувалася. Коли в нього виникають проблеми, щоб йому було куди звернутися. І от тут от дуже цікавим є, хто саме створює такі сервіси. Через те, що ми не розуміємо до кінця, хто замовник якісних соціальних змін, і немає чіткого визначення і обсягу фінансування. Менеджер соціальних інновацій має створювати середовище, залучати фінансування, залучати експертів з закордону, аби спільно обмінюватися досвідом. Потрібно мати різні знання і різну експертизу. Проблема починає бути в тому, щоб знаходити мультидисциплінарні команди і спеціалістів із різних сфер. І спільно створювати ефективні рішення.

– Які критерії успіху в вашій професії?

– Якщо ви впроваджуєте рішення, які системно змінюють, покращують життя людей, то, як на мене, це якраз і буде критерій, того, що соціальна інновація спрацювала. А значить, я як менеджер, як людина, яка організовувала цю інновацію, спрацювала добре.

"Соціальними підприємцями в Україні стають люди, які самі переживають складну життєву ситуацію" - експертка з соціальних інновацій

Новини по темі