Про шляхи розв’язання проблеми управління відходами в ефірі Українського радіо говорили Людмила Полтораченко, начальниця відділу поводження з відходами Мінрегіонбуду, і голова правління "Київспецтрансу" Андрій Грощинський. Розмова відбулась під час всеукраїнського круглого столу "Чиє сміття?"
Ведучий:
Юрій Табаченко
Голова правління "Київспецтрансу" пояснив, що проблема управління відходами в українських реаліях існує постійно, і не можна говорити, що вона з’являється лише тоді, коли перестає вивозитись сміття.
"Цю проблему помічають містяни, коли перестає вивозитись сміття. Але жителі тих населених пунктів, які розташовані поблизу полігонів і сміттєзвалищ, відчувають цю проблему щоденно, — наголосив Андрій Грощинський. — В Україні щорічно утворюється 12 млн тонн відходів. І ці 12 млн тонн потрапляють на полігони, сміттєзвалища. Здебільшого це саме сміттєзвалища, тобто місця, які не є інженерними спорудами і не будувалися спеціально для того, щоб приймати сміття".
Він наголосив, що хоча людей, які проживають біля сміттєзвалищ та полігонів, значно менше, ніж жителів міст, які отримують послуги з централізованого вивезення відходів, це жодним чином не зменшує небезпеку, яка загрожує таким людям.
"Кожного дня проживати біля місця, яке є потенційно небезпечним з точки зору виникнення пожеж, з точки зору витікання фільтрату — особливо коли мовиться про сміттєзвалища, які не облаштовані протифільтраційним екраном, щодня відчувати неприємний запах від розкладання органіки — це дуже сумнівне задоволення, — зазначив голова правління "Київспецтрансу".
Начальниця відділу поводження з відходами Мінрегіонбуду Людмила Полтораченко розповіла, що сьогодні в Україні за офіційною статистикою нараховується близько 6 тисяч полігонів та сміттєзвалищ.
"Більша кількість — це не полігони, а такі місця захоронення відходів, які були створені ще у часи Радянського Союзу, — розповіла Людмила Полтораченко. — Ці сміттєзвалища потрібно прибирати, але щоб їх сьогодні прибирати, потрібно будувати нові, які відповідають державним будівельним нормам, облаштовані протифільтраційним екраном, де вилучається газ після розкладання".
Вона також розповіла, скільки потрібно полігонів, щоб задовольнити потреби українців у захороненні відходів.
"Ми порахували разом з європейськими експертами, що для України достатньо 300 полігонів, які могли б задовольнити потреби у захороненні", — зазначила Людмила Полтораченко.
Вона додала, що відповідно до закону, за сміття відповідають органи місцевого самоврядування.