Мобільний додаток

Ілля Несходовський: "Лише силовими методами корупцію на митниці не подолати"

6.08.2018 р., 14:53

За підрахунки німецької газети Süddeutsche Zeitung, від корупції на митниці Україна втрачає до 5 мільярдів доларів на рік. А це набагато більше десятої частини надходжень до державного бюджету та удвічі перевищуює суму кредитів, які Україна має намір взяти в МВФ, ЄС та Світового Банку в цьому році.

Як боротися з тіньовими схемами на митниці, порадив в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Вдень" експерт Реанімаційного пакету реформ Ілля Несходовський.

Я впевнений в наявності дуже багатьох корупційних схем і сума, озвучена DW, в принципі відповідає. Ми проводили таке дослідження, яке було направлене на те, щоб порівняти статистику європейських країн і українською статистикою з приводу надходження товарів експорту і імпорту. І виявили дійсно дуже велике розходження між тим, що декларує Європа, скільки товарів йде в Україну, і скільки товарів, відповідно, розмитнюється в Україні. Деякі показники дійсно вражають. Зокрема, якщо взяти дуже дорогі телефони, які надходять в Україну, то тільки 10% надходять офіційно, а решта надходить за різноманітними схемами. Також є схеми зі зміни товарної групи, перерваний транзит. До певного часу діяли такі схеми як "човники" і "піджаки".

З такими дірками в бюджеті про яку країну можна говорити? Які кроки треба здійснити?

Міністерством фінансів ще в минулому році був напрацьований план разом зі спеціалістами з американської і європейської митниць, що треба зробити для того, щоб перекрити корупцію. Цей план включав 19 кроків. Це і питання організації, це питання наявності на митниці інших правоохоронних органів, які також мають свій інтерес. Це і питання технічного забезпечення. Це і питання фінансового забезпечення митників. Адже митник, який пропускає щодня товару на сотні мільйонів гривень, має маленьку заробітну плату. Тобто був такий комплекс. Але з якоїсь причини в цьому році Гройсман відмінив цей план і запропонував боротьбу виключно силову. Через постанову було введено представників МВС, які перебувають на митному посту і теж проводять перевірку.

Найближчим часом ми можемо очікувати зменшення цих колосальних втрат?
 
Якщо будуть кроки Гройсмана, які я анонсував, то я сильно сумніваюся. Реальну його боротьбу з контрабандою ми митниці ми зможемо побачити ближче до вересня. Але якщо таких результатів не буде, все-таки я вважаю, що те, що вибрано, лише один шлях - силовий, він є неправильний і результату особливого не дасть.

Прослухати повну версію розмови

Ілля Несходовський: "Лише силовими методами корупцію на митниці не подолати"

Новини по темі