Взаємозв'язок мистецтва і політики. Чи варто митцям брати участь у політичних процесах, розмірковував в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Вдень" український співак Сергій Фоменко.
Чи може культура бути поза політикою?
Музикант як громадянин має свою політичну позицію, але це не має стостуватися творчого процесу, хіба що в тебе народжується пісня як реакція на щось. Я б розділяв саму музику і людина-музиканта, адже людина не може стояти осторонь процесів, які відбуваються в країні.
Згадаємо 90 роки, коли президентом Литви став митець Ландсбергіс, в Чехії до влади прийшов драматург Гавел. Можеш уявити, що в Україні митець може стати президентом?
Теоретично можна уявити що завгодно, але реалії нашого життя такі, що будь-яка творча людина не може бути самодостатньою політичною фігурою. Починаючи з фінансів, які дуже важливі у політичній боротьбі, далі - команда, і, нарешті, якості політика.
Повернемося до музики, як тобі коцепція фестивалю "Via Carpatia", який відбувався серед Карпатських гір в селі Криворівня?
Це був дуже потужний фестиваль, де побачив дуже багато молодих і талановитих виконавців, серед яких - Аліна Паш. Це було фантастично - дуже професійний звук, світло.
Повертаючись до політики і мистецтва, продовжується дискусія щодо обмеження в'їзду в Україну деяких закордонних виконавців. Хтось каже про мистецтво поза політикою, інші мають жорстку позицію про те, що поки йде війна з Росією, нам не потрібні російські гастролери. Яка ваша позиція?
Я підтримую жорстку позицію. На мою думку, це - правильне рішення. Я не підтримую присутність в Україні гастролерів з шовіністичною ідеологією.
Чи має це бути зафіксовано в законодавчих актах?
Було б добре, якби був відповідний закон, але Верховна рада навряд чи проголосувала б за таке, там вистачає Троянських коней та колаборантів.