Ефективна ППО і фіззахист енергооб'єктів. Оржель — як Україна витримала російську атаку

Ефективна ППО і фіззахист енергооб'єктів. Оржель — як Україна витримала російську атаку

Завдана напередодні (13 грудня) Росією чергова масована повітряна атака по Україні була потужною, однак ППО України дуже ефективно працює, краще, порівняно з 2022 роком, водночас діє фізичний захист енергооб'єктів. Це зазначив в ефірі Українського Радіо міністр енергетики та захисту довкілля України 2019-2020 років Олексій Оржель. І додав: якби такого масштабу повітряну атаку Росія вчинила 2022 року, був би блекаут та довготривалий процес відновлення системи. А цього разу, при всіх складнощах, таких наслідків енергосистемі України вдалося уникнути.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: ФБ-сторінка "НЕК Укренерго  NPC Ukrenergo"

"До таких атак готувалися"

Що станом на зараз (перша половина дня 14 грудня) говорять енергетики про стан нашої енергосистеми та наслідки ушкоджень від чергової масованої повітряної атаки, вчиненої Росією напередодні?

Такі атаки — великі, масштабні – очікувалися. Особливо йшлося про них у контексті 20 січня та приходу нового президента США (мається на увазі інавгурація Дональда Трампа – ред). Є певне розуміння, що рашисти робитимуть усе можливе, щоб погіршити ситуацію в Україні перед початком потенційних перемовин. Намагаючись створити найгірші умови для України, росіяни будуть намагатися покращувати свою ситуацію і на фронті та намагатимуться атакувати нашу цивільну енергетичну інфраструктуру. Це базовий план, тому до таких атак готувалися.

Якщо говорити про вчорашню атаку, то вона була більше сконцентрована на наших західних потужностях (потужностях на Західній Україні – ред). По обʼєктах інфраструктури все ж таки були потрапляння, зокрема й по обʼєктах, де відбувалося відновлення із залученням обладнання, яке постачається нашими друзями, партнерами. В нас була ситуація, що в деяких західних областях, де був профіцит електричної енергії, були скасовані графіки планових відключень за три дні до російської атаки. А зараз ми змушені повертати ці плани. 

Зараз є певні пошкодження та руйнування інфраструктури й важко проводити відновлення після обстрілів. По-друге, дуже часто рашисти застосовують касетні боєприпаси, тож енергетики не завжди можуть одразу зайти, бо потрібне розмінування, рятувальні роботи. 

Під час атак росіяни намагаються знайти генеруючі станції

Хотіла також запитати про першу масштабну атаку росіян, яка призвела до часткового блекауту. Тоді ми оговтувалися досить довго. Зараз люди вже більш-менш звикли. Проте раніше йшлося не лише про усунення наслідків, але й захист. Він працює зараз, дає результати щодо мінімізації шкоди від таких російських атак?

Тут відбувається рух із двох боків. Росіяни також змінюють свої атаки, які стають більш комплексними. Було очікувано, що вони будуть акумулювати свої засоби ураження і ми бачили, наскільки комплексні атаки зараз відбуваються по енергетиці. Росіяни намагаються знищити інфраструктуру, щоб настала гуманітарна криза. При досить серйозних мінусових температурах важко втримати систему, тому що збільшується навантаження, особливо, якщо вилітають певні генеруючі станції. Й росіяни намагаються їх знайти.  Тому росіяни й здійснюють комплексні атаки, збираючи декілька факторів разом. 

Проте й ми так само робимо різні варіанти захисту. По-перше, це ППО, яке дуже ефективно працює, краще, якщо порівнювати з 2022 роком, а також є фізичний захист. Але, на жаль, великі обʼєкти генерації практично неможливо захистити фізично, тут спрацьовує лише ППО. Але якби така атака була в 2022 році, наслідком був би блекаут та довготривалий процес відновлення системи.

Взимку на енергосистему йде 30-35% додаткового навантаження 

Якщо говорити про відновлення та чинники, які впливають на цей процес, то в нас зараз більше досвіду, обладнання, техніки. Чи впливає на відновлення пора року та погода?

Звичайно, що впливає. В нас йде близько 30-35% додаткового навантаження взимку. Плюс нам треба більша кількість генеруючого обладнання в системі. Також якщо в нас досить серйозне пошкодження в системі і проблеми заживити критичну інфраструктуру — водоканали, теплокомуненерго — це означає, що вода в трубах може просто замерзнути. Тож взимку набагато важче, ніж влітку. Зараз усі атомні блоки задіяні для того, щоб нести навантаження, але вибиття якогось з елементів генерації дуже негативно впливає на баланс системи. Тому те, що зараз роблять наші диспетчери, — це фантастична робота. 

Кількість генерації має дорівнювати кількості споживання

А як щодо слів енергетиків "нам вдалося стабілізувати ситуацію". Це означає лише відновлення енергетики чи відновлення пошкоджених обʼєктів?

"Стабілізувати" означає, що в нас система працює, вона синхронізована, коли одночасно і  виробляється, і споживається електрична енергія. Для того, щоб не стався блекаут, коли в нас є каскадна аварія, диспетчери мають когось регулювати, якщо не вистачає генерації, вимушені тимчасово відключати споживачів. Адже кількість генерації має дорівнювати кількості споживання. Також ще однією причиною відключення є обмеження можливості передачі.

Олексій Оржель. Фото: kmu.gov.ua

Стабілізація ж означає, що в систему повертається вся можлива генерація й до неї намагаються підключити всіх можливих споживачів, й система підтримує необхідну частоту в мережі — 50 Гц. Відновлення та повноцінна робота енергетики — це коли в нас вже немає графіків планових відключень, аварійних відключень і, як результат, всі споживачі отримують електричну енергію. Повноцінне відновлення, на жаль, може займати в нас роки після обстрілів рашистів. Повне відновлення може зайняти 2-3 роки і більше, в залежності від того, скільки буде споживати Україна і які ресурси ми зможемо залучити на відновлення. 

"Рашисти бʼють не по обʼєктах генерації, а по інфраструктурі, яка забезпечує передачу електричної енергії до споживачів"

Нещодавно була інформація щодо атомних станцій, що блоки працюють й забезпечують нам більшу кількість енергії, а відключень світла буде менше. Проте МАГАТЕ повідомляє, що через руйнування підстанцій атомні станції зменшують свою потужність. Поясніть, будь ласка, як це працює та чи є альтернатива?

Атомні станції в нас несуть базове навантаження, тобто не маневрові, їх не можна включити-виключити. Як результат, якщо не можна видати цю потужність в мережу, передати споживачам, але вона наявна, то тоді треба зменшувати навантаження, яке несе ця станція. Рашисти ж не бʼють безпосередньо по обʼєктах генерації, тому що це вже буде очевидний ядерний тероризм. Але вони бʼють по інфраструктурі, яка забезпечує оцю передачу електричної енергії від атомної станції до споживачів. В результаті генерація є, але передати її споживачу неможливо. Це провокує непланові режими роботи в системі і необхідність зменшення потужності, яку несуть атомні блоки. 

Почергово включати великих споживачів

А як щодо побутових споживачів? Наскільки збільшується споживання енергії взимку та як правильно використовувати електрику вдома, щоб і встигнути все, і не перевантажити систему?

Коли є локальне перевантаження, коли розподільчі мережі не розраховані на те навантаження, яке одномоментно зʼявляється, коли ввімкнули світло, то може загорітися найближча підстанція, може навіть горіти проводка або автомати підключення, які можуть бути безпосередньо в квартирі або будинку. Також багато хто встановив акумуляторні станції, зарядні станції і вони в момент, коли починається постачання електрики, моментально ризикують брати велику потужність. І це є проблема, бо вони можуть споживати величезну потужність, яку раніше ви не споживали навіть, якщо вмикали все одночасно. 

Тому тут треба підходити дуже зважено. Є можливість налаштувати рівень заряду, який буде використовуватись для цього обладнання, почергово включати великих споживачів. Споживачі самі зацікавлені в цьому, бо якщо підстанція або елементи, які надають споживачам можливість споживати електрику, згорять, то вони будуть довго чекати ремонтну бригаду, які зараз максимально перевантажені, й нове обладнання. Так можна тижнями залишатися без електричної енергії. 


КОНТЕКСТ

Напередодні (13 грудня) Росія вчинила чергову масовану повітряну атаку по Україні – РФ запустила загалом 94 ракети і 193 БпЛА. ППО України збила 81 із 94-х ворожих ракет. Також збито 80 ударних БпЛА типу "Шахед" і безпілотників невстановленого типу. Крім того, 105 ворожих безпілотників через активну протидію Сил оборони України не досягли своїх цілей (локаційно втрачені), п’ять – повернулись у Росію, ще один – у Білорусь. 

Повітряний напад з боку Росії відбивали зенітні ракетні війська, авіація, підрозділи РЕБ, мобільні вогневі групи Повітряних Сил та Сил оборони України. В тому числі ефективно відпрацювали F-16-ті! – прокоментували в Повітряних Силах України.

 

Як зазначив напередодні (13 грудня) в ефірі Українського Радіо ексміністр палива та енергетики України, президент Всеукраїнської Енергетичної Асамблеї Іван Плачков, незважаючи на чергову російську масовану повітряну атаку, енергосистему України утримали і вона працює. "Якщо раніше ми якусь роботу робили за два тижні, за три, зараз енергетики її виконують за два-три дні. Це дивує абсолютно всіх енергетиків світу. Європейські колеги здивовані, вони мене питають, як енергетики можуть утримати енергосистему в таких умовах? Це ж неможливо. Стільки ударів, стільки пошкоджень, а енергосистему утримали. Це героїзм, відповідальність, професіоналізм наших енергетиків", – наголосив Іван Плачков.