"Заморозка" війни перетворить Україну на "другий Ізраїль" — Андрій Мельник ("Фаворит")

"Заморозка" війни перетворить Україну на "другий Ізраїль" — Андрій Мельник ("Фаворит")

"Ми є підрозділом активних дій, ми здатні воювати в повітрі, на воді, на землі. Тобто, ми – універсальні солдати". Це зазначив Українському Радіо Андрій Мельник (позивний "Фаворит") – офіцер спецпідрозділу Головного управління розвідки МО України "Артан". "Такі підрозділи, як наш, часто ламають всі стереотипи. І це не тільки "Артан". Це і "Кракен", і "Легіон", і взагалі такого гатунку підрозділи, як ми", – наголосив "Фаворит". Він також розповів про відбір до "Артану", навів приклад зухвалої, успішної операції проти окупантів та зауважив: маючи такого сусіда, як Росія, будь-яка "заморозка" війни призведе до того, що через деякий час це все повториться і Україна буде "другим Ізраїлем".  

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/artan.gur

"Ми здатні воювати в повітрі, на воді, на землі"

Найперше хотілося б довідатися про назву – "Підрозділ активних дій". Що він означає, чим саме займається ваш підрозділ і звідки взялася назва "Артан"?

Спочатку скажу, звідки пішла взагалі назва "Артан". Це почалося ще з самого початку повномасштабної війни, коли "Артан" ще не був таким масштабним, великим. Нас було близько 30 людей і ми думали, як себе назвати. І нам сподобалася легенда – земля Артанія. Там, де жили войовничі люди, які нікого не пускали на свою землю, переговори вели винятково за теренами своїх територій і всіх, хто приходили нападати на них, вони вбивали. Тобто те, чого прагне Україна – бути вільною і незалежною. Тому нам це все відгукнулося і таким чином народилася назва "Артан".

Тобто це навіть неологізм, раніше такого слова "Артан" не існувало? 

Так. А щодо нашого підрозділу, то це підрозділ активних дій. Ми здатні воювати в повітрі, на воді, на землі. Тобто, ми такі універсальні солдати. Там, де в нас є потреба, там є й ми, як би це пафосно не звучало. 

Чи багато подібних підрозділів у складі ГРУ МО? Наскільки унікальний ваш підрозділ? 

У ГРУ МО, звісно, є схожі підрозділи – це і "Кракен" і "Шаманбат", й Іноземний легіон, і "Тимур", і ми "Артан". Ці всі підрозділи плюс-мінус однакові, всі виконують спецзавдання. 

"У нас досить відкритий рекрутинг"

Як можна потрапити до вашого підрозділу, як пройти відбір, щоб стати його частиною? 

У нас досить відкритий рекрутинг, незважаючи на те, що це Головне управління розвідки. У нас йде постійний набір людей. До речі, порада всім людям, які не знають, не визначилися – визначатися зараз, тому що війна, я думаю, все рівно буде тривати досить довгий час. Тому треба шукати підрозділи, в яких вони будуть корисні і робитимуть саме те, що вони хочуть. Тому що, наприклад, ми стараємося давати вибір. Це не означає, що всі мають бути штурмовиками. Хтось може бути водієм, хтось може на БПЛА літати, в кого що краще виходить і в кого є якісь, можливо, навички з цивільного життя, які можна втілити у військову справу. Відбір, як я сказав, у нас відкритий. У нас є сайт, там заповнюєш анкету. Після цього є певний психологічний відбір, згодом поліграф обов'язково в нас всі проходять. Це обов'язкова процедура. І, звичайно, фізпідготовка. Ми стараємося набирати людей до 40 років, тому що досить великі навантаження і завдання специфічні. Але бувають винятки, є люди і в 50 років, які мають фізичну форму кращу, ніж 20-річні.  Далі, якщо все підійшло, то в нас є БЗВП – це універсальний базовий курс військової підготовки, його проходять всі.

А всі проходять, чи витримують не всі? 

Якщо вже дійшли до етапу підготовки, то в нас, в принципі, не було таких випадків, коли люди не пройшли. Було просто, що, наприклад, людина хотіла бути штурмовиком, але вона фізично не тягне. Але в неї є бажання, є ще якісь навички, і ми можемо її взяти, наприклад, в логістику, ще кудись. 

"Ми стараємося навчити, щоб кожен солдат міг стріляти з усього"

На що схожий ваш базовий курс підготовки? 

Насправді все досить просто. Це базова тактика. Це тактична медицина, щоб кожен умів надавати допомогу собі і побратимам, якщо буде потреба. Це вогнева, щоб всі вміли стріляти. Також ми стараємося навчити, щоб кожен солдат міг стріляти з усього. Тобто, закінчуючи БЗВП, у нас кожен солдат може стріляти, як мінімум, з РПГ, з АТ, з автомата, з кулемета. 

Є якісь іспити зі стрілиби? 

Насправді, інструктори просто слідкують за людьми і вони визначають рівень. Комусь потрібно менше часу на підготовку, комусь потрібно більше часу. Тобто це вже в ході навчання. В кого є потреба далі повчитися, в когось може щось не виходить, то для цих людей може продовжитися трохи навчання до того часу, поки люди не будуть готові. У нас немає такого, що пройшов курс, все, ти йдеш воювати. Ні, поки ти не будеш готовий психологічно, поки не будеш готовий фізично, ніхто тебе воювати не відправить.

        Андрій Мельник (позивний "Фаворит"). Фото: facebook

"Ми забрали 40 гектарів лісопосадок за досить короткий час авантюрною операцією"

Розкажіть про успішні операції вашого підрозділу, звісно, те, що можна розповісти. До чого залучений ваш підрозділ? 

Багато чого, звичайно, не можна розказувати. Але з останнього можна розказати, це вже досить відкрита інформація, про Харківський напрямок, село Липці. Там ми забрали 40 гектарів лісопосадок за досить короткий час авантюрною операцією. Вона вдалася і можна сказати, що це успіх. Найголовніше, що з невеликими втратами. Тобто для мене особисто і взагалі для нашого підрозділу, успішна задача – це та задача, на якій немає "двохсотих". 

Росіяни не були готові до того, що вони будуть атаковані? Що там взагалі відбулося? 

Я кажу, що це була така авантюра, тому що ми невеликою групою людей, закинули їх, грубо кажучи, в тил ворога, і таким чином ці солдати змогли зробити там позиції і відрізати зразу велику територію. 

А в який спосіб ви змогли закинути групу в тил ворога?  

На броньованих машинах. Просто закинули прямо туди. Там був великий рів, де перебували російські військовослужбовці, і таким чином вийшло, що вони залишилися відрізані від своїх. Далі поступово це все зачищалося і таким чином ми прискорили цей процес, щоб забрати територію. Тобто, не розтягували це на місяці, а зробили в досить короткий проміжок часу, завдяки таким зухвальним діям. 

"Такі підрозділи, як наш, часто ламають всі стереотипи"

Ви щонайменше двічі вжили слово "авантюра". Наскільки часто вдаються підрозділи такого рівня, як ваш, до авантюрних чи зухвалих операцій? 

Я поясню. Є посібники, за якими навчаються всі, де є стандартні правила. Наприклад, що наступати треба мінімум 3 до 1. Тобто є базові якісь речі, які визначені, бо вони написані кров'ю і досвідом попередніх війн. Але такі підрозділи, як наш, часто ламають ці всі стереотипи і роблять досить глобальні речі невеликими групами людей. Це не тільки "Артан". Це і "Кракен", і "Легіон", і взагалі такого гатунку підрозділи, як ми. 

Якщо буде якась "заморозка" війни, то через деякий час ми будемо "другим Ізраїлем"

У політичній площині зараз багато обговорюють можливу "заморозку" війни. Ви побіжно сказали, що ви закликаєте насправді готуватися до того, що війна буде тривати. Які настрої в армії з цього приводу зараз? Про що думають воїни? 

Я хочу сказати, що ті, хто воюють з самого початку повномасштабної війни, то втома накопичується і люди втомлюються. Але ця ж втома наростає не тільки з однієї сторони, вона наростає і з тієї сторони. А щодо припинення війни, то я в це не дуже вірю, тому що, маючи такого сусіда, якщо навіть і буде якась "заморозка" війни на якийсь час колись, то я впевнений, що через деякий час це все знову повториться і ми будемо таким собі "другим Ізраїлем". Тобто, у нас буде завжди загроза повторних наступів. І як заморозити? Заморозити – це залишитися на тих же позиціях, це по суті буде те саме АТО, тільки зі здоровенною лінією фронту. І через деякий час Росія все одно зробить повторний напад. Тому треба бути готовими, треба вчитися і навіть якщо ця "заморозка" почнеться, то цей час треба використовувати для нарощування свого потенціалу. 

"Кожен із нас зробив свій вибір"

Як психологічно людям прийняти те, що війна триває і, як ви кажете, буде тривати? Як ви себе налаштовуєте на таке життя? 

Мені здається, що у нас люди в цьому плані великі молодці, звикають до всього і, як бачите, цивільне життя процвітає. 

Цивільне так, але як ви себе налаштовуєте? Адже втома накопичується. Як військові налаштовуються жити з перспективою, що воювати доведеться ще довго, і цивільне життя – це поки що не ваша перспектива?

Не наша, але ж ми для цього все і робимо, щоб цивільні процвітали і всі сфери працювали. Кожен із нас зробив свій вибір. І я думаю, що з гідністю цей вибір будуть нести, як мінімум, до закінчення війни. 

"Глобального потенціалу наступати на всіх напрямах у росіян зараз точно немає"

Які у вас є дані, можливо розвідувальні, щодо реального стану ворога. Скільки росіяни ще можуть тиснути в такому дусі? 

Є розуміння, що в них досить багато людського ресурсу. Але як показує практика і ми бачимо, що вони вже залучають військовослужбовців з інших країн. Тому першочергово, вони теж втомлюються і такого глобального потенціалу, щоб проводити наступальні дії на всіх напрямках, у них зараз точно немає. Тобто у них є якісь пріоритетні напрямки, а на всіх інших вони не можуть постійно наступати. Немає у них такого ресурсу на сьогоднішній день. 

Де зараз ваш підрозділ воює? 

Наш підрозділ виконує завдання одночасно в декількох точках, навіть зараз. Тому не хочу зараз про це казати, бо, наприклад, противник на цьому напрямку, де ми зараз перебуваємо, не володіє даними, що воює проти нас. Тому хочемо поки це залишити в секреті. 

"Просто обирати пріоритетні напрями і поступово повертати наші території"

Ви кажете, що потенціал ворога загалом знижується. Які перспективи і на яких ділянках тут можуть бути, якщо про це можна говорити? 

Україна також не може проводити наступальні дії одночасно скрізь. Я думаю, що потрібно просто обирати пріоритетні напрямки і поступово, сантиметр за сантиметром повертати наші території. 

Тобто навіть в такій ситуації ми можемо проводити наступальні дії? 

Це не в глобальному плані я кажу. Це повинно бути поступово, маленькими кроками.