У випадку СЗЧ військовий може повернутися лише в свою частину – юристка

У випадку СЗЧ військовий може повернутися лише в свою частину – юристка

З січня 2022 року Офіс генпрокурора зареєстрував майже 60 тисяч кримінальних проваджень за фактом самовільного залишення частини (СЗЧ) і близько 30 тисяч щодо дезертирства у ЗСУ. Відмінність між дезертирством і СЗЧ полягає в тому, що при СЗЧ військовослужбовець має намір повернутися на службу, на відміну від дезертира. Про це в ефірі Українського Радіо розповідає  юристка, фахівчиня БФ ВО "Веста" Людмила Кормош. Військовослужбовець може повернутися із СЗЧ лише до своєї військової частини, попередивши про це командира. У такому разі виконавче провадження буде закрите, а нарахування грошового забезпечення та соціальні і правові гарантії відновляться – зазначає юристка.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото chas.news

Якщо солдат має намір повернутися до військової частини – це не дезертирство

Яка різниця між СЗЧ і дезертирством?

Дезертирство – це коли особа здійснює самовільне залишення частини, не маючи на меті повернутися. А при СЗЧ – особа має на меті повернутися. Крім того, є ще обтяжуючі обставини: якщо особа самовільно залишила службу з поля бою, взяла із собою зброю, перебувала в стані наркотичного або алкогольного сп’яніння тощо. Усі злочини вчинені в умовах воєнного стану – це додаткова обтяжуюча обставина при кваліфікації будь-якого злочину.

Військовий повинен повернутися лише в свою частину

Наскільки законодавці подбали, аби особи, які пішли в СЗЧ могли повернутися і продовжити службу?

Зараз на фінальній стадії перебуває закон за яким людина, яка бажає повернутися із СЗЧ повинна повідомити про це свого командира і кримінальне провадження буде закрите.  Відповідно військовогл не притягатимуть до відповідальності. При  цьому військовий має повернутися саме в свою частину. За інформацією від генпрокурора за весь час повномасштабного вторгнення в СЗЧ пішло 80 тисяч військовослужбовців, а не 100 чи 200 тисяч, як про це повідомляє ворог. Цього року прийняли зміни, за якими, якщо військовослужбовець відсутній на місці постійної дислокації своєї частини  понад три доби настає кримінальна відповідальність. До трьох діб – це ще адміністративна відповідальність.

Перебування в СЗЧ до трьох діб передбачає адміністративну відповідальність

Чим відрізняється адміністративна відповідальність за СЗЧ від кримінальної?

Строком. Якщо людина вклалася в три дні, то на неї чекає адміністративна відповідальність. Якщо ж це більше 10 діб і особа наприклад, перебуває в шпиталі на лікуванні, таке СЗЧ можна оскаржити у суді.

На сьогодні переведення між частинами закриті

Якщо військовослужбовець готовий повернутися з СЗЧ, але в іншу частину. Чи можливо це зробити?

На сьогодні переведення між частинами закриті. Не можна перевестися в інший підрозділ. Керівництво може піти на зустріч військовослужбовцям, які пішли в СЗЧ і допомогти повернутися до військової частини. Але необхідно враховувати контекст, чому людина вирішила так вчинити.

Людмила Кормош. Фото: Українське радіо 

Призупиняється нарахування грошового забезпечення, соціальні та правові гарантії

Що втрачає військовий, якщо йде в СЗЧ?

З моменту виявлення самовільного залишення частини безпосереднім командиром призупиняється проходження військової служби даної особи. Призупиняється нарахування грошового забезпечення, призупиняється військовий стаж, соціальні і правові гарантії. З моменту, коли людина повертається на службу усі ці гарантії поновлюються.  

Військовослужбовці в деяких випадках вимушені вчиняти корупційні злочини

Які ще злочини, окрім СЗЧ і дезертирства поширені в армії?

Люди бувають різними. Тому ці різні люди можуть вчиняти абсолютно різні злочини. Хтось може щось вкрасти, хтось може побити свою дружину чи дитину. У нас є великі проблеми з проходження ВЛК і МСЕК, що породжує корупцію. Корупційні злочини вимушені вчиняти в деяких випадках військовослужбовці, щоб отримати групу інвалідності. Левова частка оскаржень у судах стосуються висновків ВЛК і МСЕК.