Сьогодні Всесвітній день боротьби з інсультом. Інсульт нині діагностують у людей з 30-річного віку. Хоча раніше цю недугу виявляли у пацієнтів, котрим було за 45 років. Найвищу смертність від хвороби фіксують у людей 80-ти років і старше. Торік кількість інсультів в Україні збільшилася на 16%. Як ви ці цифри для себе інтерпретуєте?
Це велике питання, і воно ставиться всією медичною спільнотою. Тому що, кількість інсультів збільшується, попри всі наші намагання: і розбудову медичних структур, і реструктуризацію в цілому охорони здоров'я, яка, за звітом нашого Міністерства охорони здоров'я, завершена. Для того, щоб надавати допомогу пацієнтам з інсультами, створена мережа інсультних закладів, які контрактуються Національною службою здоров'я України за певними вимогами.
4 роки тому ми проводили опитування, скільки лікарень, якого класу і рівня надають допомогу при інсульті. Тоді їх було 512. Зараз у нас законтрактовано 227 лікарень обласного або районного рівня. Це лікарні, які надають спеціалізовану і високоспеціалізовану допомогу пацієнтам саме з інсультами. Для чого це важливо? При таких умовах ми розуміємо, що контракт підписує тільки та лікарня, яка готова це надати, тобто вона виконує стандарт надання допомоги: робиться КТ всім пацієнтам, які приїжджають до лікарні, виконується КТ в ангіографічному режимі, коли ми бачимо судини, які закриті. Це принципово для вибору подальших дій лікаря. Здавалося б, має бути покращення умов і зменшення смертності. Втім, кількість випадків, які фіксуються, можуть бути пов'язані з тим, що у нас досить непогано розбудована догоспітальна мережа.
Тобто збільшилося виявлення?
Так. Збільшилася виявлення. Мені здається, що довезень пацієнтів до тих лікарень, які почали надавати допомогу саме за контрактом, стало більше. Бо раніше пацієнти боялися викликати швидку. Інсульт – це стан, який залежить від часу. Якщо він виявлений, необхідно звертатися в лікарню терміново. Не можна його лікувати вдома, мовляв, відлежуся і піду далі.
Це ж про інсульт кажуть –"золота година"?
Абсолютно. Це той час, коли можна надати максимально ефективну допомогу, тобто долучити пацієнта до тромболітичної терапії, коли вводяться ліки, які розчиняють тромб. Зараз в стандартах допомоги ми отримали ще один інструмент, який теж може бути використаний. Він дещо відтермінований, йдеться вже не про першу годину, а про 4-6 годин і навіть більше. Все залежить від стану судин у пацієнта. Це метод, коли може бути використана механічна тромбектомія, тобто тромб добувається з судин спеціальними командами ендоваскулярних хірургів. Таких команд у нас декілька в Україні, не в усіх лікарнях вони працюють. В Києві є така команда, в Дніпрі також працює дуже гарна команда, є вони в Полтаві, в Рівному, в Одесі. Це команди, які зараз працюють у високоспеціалізованих лікарнях.
Марина Гуляєва. Фото з відкритих джерел
Це надскладне завдання – дістати тромб із судин...
Це стандарт. Цей стандарт прописаний на рівні контрактування лікарні. Багато держава зробила разом з міжнародними партнерами для їхнього оснащення. Тому що, для того, щоб забезпечити такі стандарти, треба, щоб були інструменти, з якими працюють хірурги, працюють неврологи.
Чим загрожує несвоєчасне звернення до лікаря чи навіть взагалі його відсутність? Чому люди іноді відмовляються звертатися до лікаря?
Якщо це дійсно інсульт, то пацієнт сам його не перечекає, не встане і не піде. Потрібно діяти негайно. Тому що раннє звернення оберігає пацієнта від інвалідизації. І це саме той тягар, що який ми всі разом з вами розплачуємося бідністю сім'ї, грошима тощо. Такий тягар інсульту існує в усьому світі.
Справді, наші громадяни тривалий час були налякані тим, що, коли вони прибували до лікарні, комп'ютерна томографія та інші аналізи вимагали коштів. Зараз пріоритетні пакети, зроблені державою для оплати випадків інсульту, надаються безкоштовно. Це діагностичні, лабораторні та всі інші втручання.
Якщо людину привезли і виставили рахунок?
Це повна маячня. Це порушення всіх правил. Через це може бути звернення до Національної служби здоров'я України. У них є гаряча лінія, і туди звертаються досить часто. Якщо таке трапилося, рахунок зберігається, подається скарга і повністю повертаються всі кошти. Я, як експерт МОЗ, виїжджала на моніторингові візити до лікарень. Такі поодинокі випадки є, але їх дуже мало. Допомога надається безкоштовно. Хочу сказати, що пакети різні. Навіть тромбектомія і тромболізис – це різні пакети, і вони повністю покриваються державою.
Чи не є причиною помолодшання інсультів пальмова олія в продуктах харчування?
Харчування безумовно на це впливає. Тому що один із факторів розвитку інсульту – це підвищений холестерин в крові. Пальмова олія не є хорошим продуктом харчування, вона справді підвищує поганий холестерин в нашій крові, і це може бути причиною інсульту. Але все залежить від того, скільки ви вживаєте цієї олії. Вона використовується в цукерках, листковому тісті. Хто вживає здорову їжу, той не буде від цього залежний.
Щодо причин помолодшання інсульту. Раніше інсульт фіксувався у пацієнтів похилого віку через артеріальну гіпертензію, гіперхолестеринемію, зменшення фізичної активності. Зараз помолодшання інсульту може бути через вади судин, коли ми говоримо не про ішемічний інсульт, а про геморагічний. Тобто, розрив судин. Збільшилася кількість випадків вживання наркотиків. При вживанні наркотиків люди також ризикують мати геморагічний інсульт. А це люди молодого віку. Також у нас дуже розповсюджене зараз тютюнокуріння. Куріння – один із самих значних факторів ризику. Подивіться, скільки молодих людей зараз вживають iqos. А це – те ж тютюнопаління, просто модне. Це стало просто модним аксесуаром молодих людей.
Куди звертатися, якщо людині все ж виставляють рахунок за лікування інсульту?
Такі випадки справді є. І це зловживання, яке має бути покаране. Є гаряча лінія МОЗ, є гаряча лінія Національної служби здоров'я України 116 77, подзвонивши на яку, можна повідомити про такі випадки. Обов'язково зберігайте цей рахунок, який вам виставили, тому що це докази. В Національній службі здоров'я України є відділ, який займається скаргами. І порушення, які будуть виявлені в лікарні, можуть бути покарані тим, що у лікарні може бути забраний пакет надання допомоги при інсульті. І обов'язково ці гроші повертаються. Такі випадки були в Рівному. Це було журналістське розслідування, оскільки мама журналістки потрапила в лікарню. Вони звернулися до нас, а ми розбиралися з цим питанням, розбиралися з якістю надання допомоги.
А щодо препаратів, які пишуть родичам хворого на папірчиках, у нас є безкоштовна МОЗівська програма "Доступні ліки". На теперішній час в Україні створено чотири галузевих стандарти надання допомоги при інсульті. Вони включають лікування ішемічного інсульту, лікування геморагічного інсульту і вторинну профілактику інсульту. Все, що потрібно – призначити пацієнту при виписці з лікарні на інший маршрут надання допомоги обов'язковий перелік препаратів вторинної профілактики. А для того пацієнт має бути обстежений для виявлення підвиду інсульту. Якщо у нього атеросклеротичний інсульт, тоді призначаються антигіпертензивні препарати, препарати для зниження холестерину і недорогі препарати, на зразок ацетилсаліцилової кислоти. Якщо у пацієнта виявлена афібриляція передсердь, і інсульт стався на тлі аритмії, теж призначається антигіпертензивна терапія, яка знижує холестерин. Призначаються ліки, які розжижують кров. Серед них можуть бути більш дорогі, які справді не входять до списку безкоштовних ліків. Вони дієві, бо не потребують контролю, не вимагають певних щомісячних аналізів. Але є і досить дешеві препарати. Питання в тому, що все, що дописується – це біодобавки.
Серцево-судинні захворювання – це значною мірою спосіб життя. Ми можемо скільки завгодно турбуватися про свій спосіб життя, але у нас війна. Чи можна якось протидіяти цьому чиннику?
Протидіяти війні ми можемо тільки зброєю. А щодо нашого здоров'я, ми маємо розуміти, що від нашої стійкості і здоров'я залежить і наша Перемога. Стрес – це загальний фактор ризику. Він стосується не тільки тих, хто перебуває безпосередньо у бойових діях, а й тих, хто працює вночі: медична служба, вогнеборці, рятувальники. Серед військових є дуже багато пацієнтів, у яких інсульт стається просто на полі бою. Що може протистояти стресу? Можна звичайно пити пігулки. Якщо у вас безсоння, лікар може призначити якісь заспокійливі. Але три кити, на яких в принципі стоїть здоров'я людини – це сон, нормальне харчування та фізичне навантаження. Коли мені потрібно зняти стрес, я займаюся йогою, і для мене це стало порятунком. Будь-яке 30-хвилинне навантаження знімає стрес. Будь-які спеціаліст, психолог, який лікуватиме депресію чи стрес, скаже вам про обов'язкове навантаження. Бо навіть мінімальні навантаження знімають стресову активність. Тому що кортизол, який викликає в наших м'язах, серці і судинах скорочення і неспокій, згорає при м'язовому навантаженні.
Можна подекуди зустріти таке поняття, як "тихий інсульт". Це метафора чи медичний термін?
Такого поняття немає. Можливо, мається на увазі транзиторна ішемічна атака, коли стан, подібний на інсульт, може бути коротким. Але за сучасними медичними поняттями ми вже розглядаємо транзиторну ішемічну атаку, як інсульт. Лікування цього стану йде за тим же стандартом. Ми визначаємо причину цього стану і призначаємо лікування. У нас люди часто нехтують цими призначеннями. Поприймають якийсь препарат місяць, думають, що все нормально і припиняють це робити.
Як ставитися до порад в інтернеті щодо того, як самому діагностувати інсульт, на кштал проколоти мочку вуха, усміхнутися тощо?
Коли щось розповідає YouTube і збирає лайки, то це монетизація. Люди заробляють гроші. Чим більше хайпу, тим більше лайків. І народ на це ведеться. Так само, тільки-но я розповіла про безкоштовні програми, одразу почали писати слухачі про недовіру моїм словам. Я знаю, що такі програми існують. Я хочу, щоб люди розуміли, що у них є право не платити. Ми самі підтримуємо ці хабарі. Якщо я знаю, що я маю право, і це право мені дає держава, і я, як платник податків, сплачую за те, щоб держава потім мені це забезпечила, то для чого я маю платити?
В стані, коли є загроза здоров'ю чи навіть життю, не завжди є сили думати про відстоювання своїх прав.
Я знаю про це. Ми дорослі люди. Ситуація гостра. Треба сказати лікарю, що ви чітко знаєте, що цей пакет має бути безкоштовним. І ми будемо звертатися до органів влади. Пакет держава гарантує. Тільки-но у людини виникають бодай якісь ознаки інсульту, вона обов'язково має звернутися за медичною допомогою. Якщо ви не звертаєтеся за допомогою з цим так званим "тихим" інсультом і пересидите його вдома, через два-три тижні ви можете отримати здоровенний інвалідизуючий інсульт, який буде лікувати дуже важко. А на першому етапі це може бути самосанація організму. Тромб утворився, системи спрацювали, тромб розчинився, відновився кровоток у мозку. Але на наступний раз тромб може бути більший.