60% усіх пожеж в Україні у межах 60 км зони бойових дій — експерт

60% усіх пожеж в Україні у межах 60 км зони бойових дій — експерт

Близько 60% усіх пожеж в Україні стаються у межах 60 км зони бойових дій. Про це в ефірі Українського Радіо розповів професор Національного університету біоресурсів і природокористування, директор Регіонального східноєвропейського центру моніторингу пожеж Сергій Зібцев. З 2015 року в Україні змінюються кліматичні умови. Температура зростає і з’явився сильний вітер до 30-40 км/год. У світі немає технологічних рішень, як зупинити пожежу площею 100-200-1000 га, яка рухається зі швидкістю 7-10 км/год. Крім того, через війну Україна не може застосовувати пожежну авіацію. Зміни клімату принесли не лише сильний вітер і аномальну спеку, а ще й обміління річок. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото з сайту Pixabay

Близько 60% усіх пожеж в Україні – у межах 60 км зони бойових дій

Яка ситуація з лісовими пожежами на окупованих територіях?

Більшість лісових пожеж в Україні є на лінії розмежування, в зоні бойових дій, в межах 60 км зони. Це близько 60% від усіх пожеж. Тобто, картина змінилася суттєво. Лінія зіткнення проходить по річках – по Сіверському Донцю і Дніпру. Відповідно штучні соснові насадження на пісках фактично знищені вздовж усієї лінії зіткнення. Працівники лісового господарства роблять усе, щоб не допустити поширення пожеж, навіть ризикуючи власним життям. Війна приносить у життя проблему вибухонебезпечних предметів. Це і забруднення снарядами, і замінування лісів. Відповідно під час лісових пожеж спрацьовують вибухонебезпечні предмети, травмуючи своїми уламками і техніку, і пожежників.

Зміни клімату принесли не лише сильний вітер і аномальну спеку, а й обміління річок

Чи загрожують Україні пилові бурі?

Знищення 60-70-річних соснових лісів в Олешках відкидає нас у післявоєнні часи. Щойно настане мир, ми маємо починати відроджувати ці ліси. Створити за один день ліс неможливо. Для цього треба десятиліття. Посадити можливо, але виростити – ні. Щоб уникнути пилових бурь можна застосовувати шелюгування. Це досить швидке рішення, коли можна протягом 2-3 років створити кущі, які швидко закриють ці території. Крім того, слід враховувати, що в Україні суттєво змінився клімат. Клімат у наших південних областях аналогічний клімату Італії, Іспанії, Греції, Туреччини, там де найбільша кількість пожеж в Європі. Раніше такого не було. Україна з 2015 року опинилася в нових кліматичних умовах. Температура стала вищою і з’явився сильний вітер до 30-40 км/год. У світі немає технологічних рішень, як зупинити пожежу площею 100-200-1000 га, яка рухається зі швидкістю 7-10 км/год. Через війну охорона лісів зараз не здійснюється так, як мала би здійснюватися, оскільки ми не можемо застосовувати пожежну авіацію. Головне, не допустити, щоб ці пожежі заходили в населені пункти. Якщо у буферній зоні між лісом і населеним пунктом є суха рослинність, то вона загориться і приведе пожежу прямо в населений пункт. Тому слід звертатися до місцевих органів влади, аби вони організовували захист населених пунктів від таких пожеж. Багато людей виїхало з південних регіонів і там залишилося багато рослинності. Іскра потрапляє на неї від великої пожежі і все – населений пункт  може бути під великою загрозою. ДСНС його не врятує, тому що немає води. Зміни клімату принесли не лише сильний вітер і аномальну спеку, а ще й обміління річок.

Сергій Зібцев. Фото: Національний університет біоресурсів і природокористування України

Шелюгування – швидкий спосіб порятунку від пилових бурь

Чи погіршилася ситуація з лісовими пожежами порівняно з минулим роком? І як цьогорічна аномальна спека впливає на ліси і роботу пожежників?

Ще одним джерелом лісових пожеж є люди, які приїжджають у ліс відпочити і посмажити шашлик. Для таких потреб існують спеціальні рекреаційні пункти. Працівники лісових господарств зробили спеціальні пункти для відпочинку, там, де вже дотримані ці пункти пожежної безпеки. У 2020 році в нас згоріло 160 тисяч гектарів лісу. Це Чорнобиль, Луганщина, Харківщина і Херсонщина. Згідно з нормативними документами лісівники повинні одразу почати відновлювати ліс.  Вони розбирають згарища і створюють нові культури. Тобто після пожеж 2020 року ми маємо вже нові посадки, яким по 4 роки. І знову там садять сосну. На піску нічого окрім сосни рости не буде. Місцеві жителі також хочуть соснові ліси, тому що там бувають гриби. Якщо згарища не розбирати, то імовірність повторної пожежі зростає. У 2020 році в Чорнобильському лісі сталася у 5 разів сильніша пожежа, оскільки там не розібрали згарище після пожежі 2015 року. Тому, якщо залишати згарище не розібраним або насаджувати знову сосну, яка дуже добре горить, імовірність повторних пожеж буде високою. Альтернативою є шелюгування (закріплення пісків шелюгуванням полягає в насаджуванні на території пісків шелюги – верби червоної, яка є досить посухостійкою – ред.) Воно захищає хати і угіддя від піщаних бурь.  Але це не питання сьогоднішнього дня. Зараз основне, це збереження життя. По-перше, не варто їхати до лісу, оскільки він може бути замінований або забруднений.  По-друге, слід переконатися що немає загрози для вашого населеного пункту від лісових пожеж. Якщо лісова пожежа буде рухатися, її вже ніхто не зупинить.

 

Останні новини
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Тримати в серці місце для любові: Positiff  представив сингл "Діаманти"
Тримати в серці місце для любові: Positiff представив сингл "Діаманти"
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Новини по темі
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Якщо немає сильних морозів, будинок тримається 2-3 доби — Сергієнко
Інтерес Заходу до відновлення польотів в Україні є, але все залежить від війни — Шевченко
"Змінювалися держави, створювалися і руйнувалися імперії, а Українське Радіо залишалося", — Денис Шмигаль
Голосувати можна за три країни, одна з яких навіть власна – Скибінська про Дитяче Євробачення