"Усі вірші" Сергія Жадана на Суспільному

"Усі вірші" Сергія Жадана на Суспільному

Радіо Культура і телеканал Суспільне Культура до Дня Конституції України 28 червня підготували великий концерт Сергія Жадана"Усі вірші", перша та друга частини, який точно не залишить вас байдужими. На Радіо Культура слухайте концерт 28 червня о 20:00, а на телеканалі Суспільне Культура дивіться запис обох частин о 22:15.

Фото: Артем Тищенко

Матеріал підготувала Ірина Моторна

Пропонуємо вам присвятити час послухати і подивитися в записі великий поетичний вечір "Усі вірші" знаменитого українського поета, прозаїка, перекладача, громадського діяча та лідера гурту "Жадан і Собаки" і "Лінія Маннергейма" Сергія Жадана, який мобілізувався до лав ЗСУ, до 13-ї бригади Національної гвардії України "Хартія", 6 червня.

"Дуже щасливий, що ми з командою стали свідками історичного моменту, коли поет таки зібрав Палац Спорту, — це ознака того, що ми як нація переродились. Також радію, що, попри сумніви зі сторони, ми все ж повірили у формат і взялися за реалізацію цього концерту, щоб його змогли побачити всі охочі. Як на мене, у нас все вийшло, тому окрема подяка всій команді", — зазначив директор департаменту внутрішнього виробництва Суспільного Володимир Ладижець.

У комфортній для вас атмосфері ви зможете вдумливо зануритися і відчути глибинний сенс поетичного доробку письменника, закодований у химерних метафорах у формі ритмічних віршів. Режисерка концерту — Олена Апчел (яка зараз у ЗСУ), анімація на сцені — Гриця Ерде, музичний супровід — Фіма Чупахін.

Цей концерт — презентація повного зібрання творів у одному томі на 1400 сторінок, що увібрали в себе 16 поетичних збірок автора. Понад 700 віршів, написаних з 1993 по 2023 роки — 30-літня творчість Жадана, що бринить та резонує з серцями українців, прихильників сучасної української літератури. 

Концерт у Палаці Спорту відбувся наприкінці травня цього року за інформаційної підтримки Суспільного Мовлення: Радіо Промінь, Суспільне Культура, Радіо Культура. Це сміливий експеримент організаторів, які задумали створити прецедент в українській літературній історії: зібрати вісім тисяч гостей на вечорі поезії в одному з найбільших концертних залів України. Зазвичай у Палаці Спорту виступають всесвітньо відомі музичні гурти, але цього разу організаторам вдалося довести, що українська поезія має вдосталь своїх читачів і поціновувачів та заслуговує на простір для зустрічей і читань для широкої аудиторії.
Поет тонко відчуває настрій суспільства та є його своєрідним камертоном, який передає власні відчуття сьогоденних подій, що турбують всіх українців. Боротьба українського народу за власну свободу, велика втома, скорбота за втраченими життями тисяч наших громадян… Деякі вірші Жадана стали пророчими, адже були написані ще задовго до війни. Наприклад, поет згадує у віршах про розгромлену друкарню, що резонує з трагічними подіями у травні цього року у Харкові.

"Вірші, що хотів читати сьогодні — підбирав давно, десь місяць тому чи, може, навіть більше. Хотілося почитати щось нове і щось давніше. Я відібрав тоді цей вірш, тому що мені подобалася метафора “ніч схожа на розгромлену типографію”. І от кілька днів тому в Харків прилетіла ракета і потрапила в друкарню. Загинуло багато людей, було спалено багато книжок. І це той випадок, коли все це перестає бути метафорою, а стає нашою реальністю. Тому в якийсь момент подумав, що, може, варто цей вірш прибрати, щоб не було надто прямих асоціацій, а потім вирішив — не треба нічого прибирати, бо треба про все це говорити. А головне, що потрібно — підтримувати українські книговидавництва", — відверто поділився на своєму поетичному вечорі Сергій Жадан зі сцени.

Переосмислити важкі події, можливо, передбачити розвиток ситуації, передати думки, які тривожать українське суспільство — це те, що робить і доносить через свою творчість Сергій Жадан. Поет часто звертається у віршах до теми Бога та віри, можливо, для того, щоб знайти власні відповіді на вічні питання.

Один з найвідоміших письменників сучасної України наголошує, що у важкі, криваві часи, сповнені мовчання і мороку, виникла нагальна потреба — триматися купи, триматися поезії. Тож якщо ви поціновувач сучасної української поезії — вмикайте концерт на Радіо Культура й телеканалі Суспільне Культура і підтримуйте одне одного у цей важкий час.

Весь прибуток від концерту-зустрічі з талановитим українським автором передали на потреби ЗСУ, зокрема на потреби 13-ї бригади Національної гвардії України "Хартія". Таким чином, за словами організаторів, українська культура працює на українську перемогу.

Суспільне Мовлення — незалежна медіакомпанія з потужним охопленням на всіх платформах: телеканали Перший, Суспільне Новини, Суспільне Культура, Суспільне Спорт і національна мережа місцевих каналів; радіостанції Українське Радіо, Радіо Промінь, Радіо Культура, Радіоточка. Лише перевірені новини читайте на сайті suspilne.media, на національних і місцевих диджитал-платформах. Ми мовимо мовами нацспільнот, представляємо Україну на Євробаченні, розвиваємо дитячий ресурс "Бробакс", навчаємо медіаспільноту в Академії Суспільного Мовлення. Маємо Суспільне Медіатеку — платформу унікальних відео та аудіо Суспільного від 1950-х і до сьогодні. Захищаємо свободи в Україні.