"Колективний Захід все-таки вірить в нашу перемогу" — огляд світової політики щодо України від дипломата Моцика

"Колективний Захід все-таки вірить в нашу перемогу" — огляд світової політики щодо України від дипломата Моцика

Візит Путіна до Північної Кореї повинен спонукати Південну Корею відмовитися від позитивного нейтралітету щодо України і почати допомагати нам зброєю. Таку думку в ефірі Українського Радіо висловив  Надзвичайний і Повноважний Посол України у Туреччині (1997-2001), у Польщі (2006-2010), Сполучених Штатах Америки (2010–2015) Олександр Моцик. "Хочеться сподіватися, що Південна Корея змінить свою позицію, щоби влитися в Рамштайн і активно нам допомагати зброєю". Візит Путіна до Північної Кореї, вважає Посол, відбувся не від доброї ситуації, від якої Путін отримує задоволення. Це означає одне: йому дійсно потрібні снаряди. І Північна Корея буде полігоном для виробництва такої зброї. "Путін хоче в цьому світі бути номером один і диктувати правила всій планеті. А вони жорстокі, авторитарні, тому такої путінської Росії у світі не може бути".

0:00 0:00
10
1x

Олександр Моцик. Скриншот із відео

Місця Росії в такому вигляді, в якому вона зараз існує, як путінська Росія, звичайно, у світі не може бути

Як ви розцінюєте діяння Путіна?

Путін хоче в цьому світі бути номером один і диктувати правила всій планеті. Вони побудовані на жорстокій диктатурі, на автократії, на порушенні прав людини і на інших сторонах зла. Такого місця в світі ніхто йому посісти не дасть. Ми бачимо, що Росія є ізольованою і перебуває під санкціями, що Путін отримав ордер Міжнародного кримінального суду, як військовий злочинець за злочини геноциду. Місця Росії в такому вигляді, в якому вона зараз існує, як путінська Росія, звичайно, у світі не може бути.

Конгрес буде запобіжником від необдуманих кроків щодо зовнішньої політики

Чому така поступовість щодо надання зброї Україні з боку Америки, чому їй не дати нам все і одразу?

У цієї медалі є дві сторони: одна — все-таки Америка нам найбільше допомагала раніше, допомагає зараз. Інша сторона — принципи крапельниці, які не можуть влаштовувати ні нас, ні західний світ загалом, ні США. Тому що ми втрачаємо свої шанси. Коли б Україна зразу отримала всю зброю, яка нам потрібна, в тому обсязі, який нам потрібен і в час, в який нам потрібен, тоді на сьогодні була б зовсім інша ситуація. Я переконаний, що не було б наступу на Харківському напрямку, не було б так складно на інших ділянках фронту і була б зовсім інша ситуація. Я думаю, що ми могли б просунутися і відвоювати значну частину, якщо не всі наші території. Якщо захід дасть всю необхідну зброю і допомогу Україні, то Україна обов'язково переможе Росію. І ми маємо перемогти, інакше це буде велика трагедія для всього світу і означатиме, що диктатури перемогли демократію і що демократія не змогла себе захистити, не змогла захистити свої цінності. Таке розуміння поступово приходить до Заходу. Є дуже велика зміна в позиції того ж в Олафа Шольца та Еммануеля  Макрона. Американці теж розуміють, що від того, наскільки ми будемо на регулярній основі і в необхідній кількості отримувати саме ту зброю, яку ми потребуємо, буде залежати ситуація на фронті і буде залежати подальша доля цивілізованого світу, зокрема і тієї ж Америки.

Заходу об'єктивно війна в Україні не вигідна, бо Росія продовжує руйнації щодня. І щоб менше потім вкладати ресурсів у відбудову, потрібно сьогодні більше мати в Україні засобів ППО і іншої зброї. Ми отримуємо від Америки і Європи всю зброю, яка нам необхідна, але це робиться поступово. В США зараз іде жорстка виборча кампанія і звичайно що ці політичні змагання впливають і на зовнішню політику Сполучених Штатів, і загалом у світі. 

Щодо Трампа, то тут дійсно ніхто не знає, якою буде його як внутрішня, так і зовнішня політика. Але саме він був першим, хто дав Україні бойову зброю. При Трампі була ухвалена так звана декларація Помпео — письмова заява, відповідно до якої Сполучені Штати взяли на себе зобов'язання ніколи не визнавати Крим російською територію. Багато зараз нашарувань у зв'язку із цими політичними змаганнями за президентську посаду. В Америці працює система противаг. Конгрес загалом на сьогодні і раніше завжди був на боці України. Тому він буде запобіжником від якихось необдуманих кроків стосовно зовнішньої політики.

Фактор судових процесів проти Дональда Трампа відіграє вирішальну роль? 

В Америці вірять в суд, вірять у те, що якщо виноситься якийсь вирок, то цей вирок справедливий. Є в Америці повага до судової гілки влади. Частина американців може змінити свою думку в залежності від того, які будуть вироки по всіх  цих судових справах. 

Південна Корея має відреагувати таким чином, щоб нарешті відійти від позитивного нейтралітету щодо України і почати допомагати нам

Чи буде Південна Корея переглядати військову допомогу Україні після відвідин Путіним Північної Кореї? 

Цей візит не від доброї ситуації в Росії, не від ситуації, від якої Путін отримує задоволення. Це означає, що йому дійсно потрібні снаряди. Північна Корея зараз Путіну потрібна, як станок, щоби постійно продукувати ці снаряди. Він, очевидно, намагається консультувати цю вісь зла. І цей договір сьогодні скоріше про те, що Північна Корея підтримує Росію. Він спрямований проти Південної Кореї, тому Південна Корея має відреагувати таким чином, щоб нарешті відійти від позитивного нейтралітету щодо нас і почати допомагати нам. Південна Корея входить в десятку країн, які експортують зброю у світі, яка є дуже-дуже потужною і серйозної якості. Звідти може багато йти допомоги для нас. Тому хочеться сподіватися, що Південна Корея змінить свою позицію, щоби влитися в Рамштайн і активно нам допомагати зброєю. Північна Корея використовує Росію, щоби робити неприємності Південній Кореї. Південна Корея має допомагати нам, щоби робити якийсь баланс і сторювати проблеми для тої ж Північної Кореї. Це наш на сьогодні і на майбутнє природний союзник. Є надія, що ситуація зміниться і Південна Корея почне нам постачати зброю, яку вона постачає сьогодні до Польщі, в інші країни Європи і в дуже значних кількостях.

Путін також відвідав В'єтнам.

В'єтнам добре навчений своєю війною. В'єтнам буде дуже обережний щодо передачі радянської зброї Росії. Росія даремна сподівається, що зможе отримати все, що хоче.

Після перемоги ніхто не буде сумніватися в тому, що Україна стане членом НАТО

Як ви оцінюєте риторику НАТО щодо членства України, але після перемоги?  

Я так думаю, що буде все-таки запис про те, що рух України до НАТО є незворотнім. І, звісно, нам треба перемогти. В нашу перемогу колективний Захід все-таки вірить. Тому ми не бачимо іншого варіанту, як перемогти, як вигнати ворога з нашої землі і тоді ніхто не буде сумніватися в тому, що Україна стане членом НАТО. Але це складна, непроста і не коротка дорога.

Україні треба займатися Глобальним Півднем

Чи вплинуло проведення Глобального саміту миру на зміну радикальних підходів тих, хто сумнівався?

Саміт миру став дуже важливою подією. Давно ми не бачили такого, щоби в одному місці зібралося понад 60 глав держав і урядів і разом понад 90 делегацій. Україна отримала потужну підтримку, це явище досить позитивне. Далі нам треба працювати із тими країнами, які брали участь і охоплювати Глобальний Південь. Ми ніколи ним не займалися, на жаль. 

Мені здається, що Росію до такого саміту наступного не можна допускати доти, поки не буде вироблена справедлива позиція, яка буде полягати в тому, що Росія має піти з України і має заплатити за всі ці злочини, які вона здійснила. Треба, щоб в нас був колективний фронт, який би включав і наших західних партнерів, і, принаймні, частину Глобального Півдня.

На яку групу підтримки нам розраховувати в Євросоюзі?

Щодо наших переговорів про вступ до Європейського Союзу, то парламент Нідерландів схвалив початок цих переговорів. Сьогодні Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про початок переговорів. У вівторок такі переговори почнуться. Це задача на роки і тут нам треба розуміти, що все залежатиме лише від нас. 

Зараз триває війна і тому всі можливі ресурси, які Україна може використати для того, щоб просувати свою позицію у світі серед партнерів, і серед країн Глобального Півдня треба використовувати. Для цього депутати Верховної Ради мають бути в складі делегації. Тому треба бути на переговорах, зустрічах, консультаціях, пояснювати ситуації, щоби отримати більше підтримки. Парламент має активно працювати на зовнішню політику. Це однозначно. Всі ресурси треба використовувати.