На "єВідновлення" держава використала понад 10 млрд гривень – Шуляк

На "єВідновлення" держава використала понад 10 млрд гривень – Шуляк

Понад 55 тисяч українських сімей вже отримали кошти на відбудову пошкоджених російськими ударами домівок, а понад 6400 родин – відповідні житлові сертифікати за повністю знищене майно. Про це в інтерв'ю Українському Радіо повідомила голова Комітету Верховної Ради з організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк. За її словами, на це держава вже використала понад 10 мільярдів гривень. Правда норма, що дає право на компенсацію людям, які власним коштом відбудували своє житло, ще не запрацювала. Очікується також, додала депутатка, запуск механізму, який дозволить звертатися за компенсацією українцям, які мають зруйноване житло на тимчасово окупованих територіях. Йдеться про дистанційну фіксацію руйнувань із подальшим внесенням відповідних даних до Держреєстру пошкодженого і зруйнованого майна. "Я знаю, що є величезний запит, величезна кількість людей мріє просто повернутися додому для того, щоб використати програму "єВідновлення", – зауважила Олена Шуляк. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook /koda.gov.ua

Понад 55 тисяч українських сімей отримали компенсація за пошкоджене майно 

22 травня 2023 року набув чинності Закон про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна. На його підставі запроваджена програма "єВідновлення". Що вдалося зробити, скільки людей реально нею скористалися і яким чином вона розширюватиметься далі?

Ми дуже щасливі, тому що нам вдалося реалізувати взагалі унікальну державну програму. Я є автором цього закону. Але його виконання відбулося завдяки роботі Міністерства відновлення, яке очолював Олександр Кубраков, і Міністерства цифрової трансформації, яке очолює Михайло Федоров. На сьогодні із використанням застосунку "Дія", із застосуванням наших ЦНАПів, допомоги наших нотаріусів, будь-яка людина, в кого пошкоджене або знищене майно, може звернутися за допомогою і отримати від держави необхідну підтримку.  Станом на сьогодні понад 55 тисяч українських сімей вже отримали кошти для того, щоб відремонтувати свої домівки, які були пошкоджені. А більш ніж 6400 сімей отримали вже відповідні житлові сертифікати за знищене майно, і майже 3 тисячі із цих житлових сертифікатів уже перетворені в нові домівки. На це держава вже використала понад 10 мільярдів гривень. Звичайно, цих грошей недостатньо. Попереду нові етапи, які повинні нарешті запрацювати. І ми розраховуємо, що прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, зробить усе можливе. Тому що вчора відбулося звільнення віцепрем'єр-міністра із питань відновлення Олександра Кубракова. І зараз саме від прем'єр-міністра буде залежати, наскільки швидко люди будуть отримувати і далі кошти по програмі "єВідновлення". Я нагадаю, що буквально на початку року ми внесли відповідні зміни стосовно того, щоб люди, які вже витратили власні кошти і не скористалися програмою "єВідновлення", також могли отримати ці кошти від держави. Щоб усі були у рівних умовах. Поки що цей компонент програми не запрацював, тому сподіваємося, що ініціатива прем'єр-міністра буде обов'язково ним же і виконана.

І друге, на що зараз дуже очікуємо, бачимо десятки тисяч звернень, інформаційних повідомлень і заяв на компенсацію – це наші українці, які мають зруйноване житло на тимчасово окупованих територіях. Це десятки тисяч людей із Маріуполя, це десятки тисяч людей з Бахмуту і з інших населених пунктів, які сьогодні, на жаль, під тимчасовою окупацією.  Я нагадаю, що нещодавно Міністерство відновлення закінчило проводити експеримент на базі Мелітополя, як тимчасово окупованого міста. Були застосовані всі сучасні можливості і засоби, щоб проаналізувати, зафіксувати через супутникові знімки, інші технологічні засоби, що дійсно у цьому місці є руйнування. Всі ці руйнування потім вносились до державного Реєстру пошкодженого і зруйнованого майна. І на сьогодні цю програму вже технічно можна розповсюджувати на інші тимчасово окуповані міста. Я знаю, що є величезний запит, величезна кількість людей мріє просто повернутися додому для того, щоб використати програму "єВідновлення". Тому в мене величезне сподівання на уряд, який на сьогодні є якраз імплементатором тої законодавчої рамки, яка була ухвалена в 2023 році.

Олена Шуляк. Фото: facebook/ShuliakOlena

Принцип DREAM дуже простий – "усі бачать усе"

Певну дискусію викликав законопроєкт про основні принципи відновлення. Коли його зареєструють у парламенті? Але одразу скажу, що його критики говорять, що він є нібито продовженням реформи містобудування, яку не вдалося впровадити законопроектом №5655. Які ваші аргументи?

Ключове слово "нібито". Критики виконують свою роботу, вони критикують. Наша робота – створювати таку законодавчу рамку, яка не дасть можливості корупційним зловживанням. На жаль, закон №5655 не підписаний. Корупції не стало менше, особливо в органах місцевого самоврядування. 

Стосовно закону про відновлення. Він, перш за все, також проти того, щоб у державі була корупція саме на рівні відновлення. Він про те, щоб на законодавчому рівні закріпити обов'язковість використання великої цифрової системи DREAM. Ця система зараз використовується добровільно нашими громадами. До речі, її розробляли представники експертного фахового середовища, які представляють громадянське суспільство. До цього було долучено десятки організацій. І її принцип дуже простий – він називається "усі бачать усе". Це коли ти заходиш до системи, відкриваєш свою громаду, відкриваєш будь-який проєкт відновлення і ти бачиш, як він "народився", хто його реалізував, а хто отримав гроші. Ти можеш подивитись і порахувати. Неважливо, хто ти – мешканець громади, міжнародний партнер, який давав гроші, чи представник бізнесу. Ти маєш право бути долученим до інформації для того, щоб зробити власні висновки. Тобто, весь шлях проєкту – від його проєктування до введення в експлуатацію і реалізації – у цій системі дуже чітко видний. Чи це хочуть робити всі представники влади на місцях? Мабуть, не хочуть. Тому треба запитати у критиків. 

У лютому ви говорили, що основні принципи відновлення, на які робитимуть акцент у відповідному законопроєкті – це відбудова за принципом "будуй краще, ніж було", відновлення за принципами "зеленої, інклюзивної та цифрової економіки", прозорість і підзвітність усіх процесів відбудови, моніторинг реалізації проєктів відновлення, які фінансуються із держбюджету, і розробка програм комплексного відновлення, які в кожній з 14 областей ОМС за участі громадськості складають самостійно.

Звичайно. І основа цього законопроєкту – це цифрова система DREAM. Звичайно, є загальна частина, де ми прописуємо цю загальну рамку "будувати краще, ніж було", принципи нового європейського Баухаузу, курс "зеленого відновлення", який пов'язаний із продовженням цифровізації. Ці основні принципи в загальних рисах прописані. Більше того, всі ці принципи ми брали з українського плану "Ukraine Facility", який ухвалила на сьогодні Європейська комісія, Європейський парламент, коли Україна буде отримувати 50 мільярдів євро до 2027 року. І всі ці принципи, які були прописані Європейською комісією, відображені в цьому законі. Ми вважаємо, що потрібно зафіксувати на рівні закону всі ті речі, як ми хочемо відбудовувати країну. Це нормально. 

Останні новини
"Не хочу, щоб те, що я бачила на фронті в Україні, відбулось у Польщі" — польська волонтерка Альдона Гартвінська
"Не хочу, щоб те, що я бачила на фронті в Україні, відбулось у Польщі" — польська волонтерка Альдона Гартвінська
Відхід з Урожайного та Кринок, наступ на Харківщині та вихід на Костянтинівку: Гетьман про ситуацію на фронті
Відхід з Урожайного та Кринок, наступ на Харківщині та вихід на Костянтинівку: Гетьман про ситуацію на фронті
Ірина Фаріон померла у лікарні після замаху
Ірина Фаріон померла у лікарні після замаху
Краєв про "страждальця за Америку" Трампа і можливих спадкоємців Байдена
Краєв про "страждальця за Америку" Трампа і можливих спадкоємців Байдена
"Замість кримінального провадження повернення до служби" — Титич про законопроєкт щодо СЗЧ
"Замість кримінального провадження повернення до служби" — Титич про законопроєкт щодо СЗЧ
Новини по темі
"Не хочу, щоб те, що я бачила на фронті в Україні, відбулось у Польщі" — польська волонтерка Альдона Гартвінська
Відхід з Урожайного та Кринок, наступ на Харківщині та вихід на Костянтинівку: Гетьман про ситуацію на фронті
Куди звертатись, якщо ваша рідна людина зникла безвісти? Пояснює юристка
Європейці все більше схильні розглядати Україну як форпост проти Росії — Жирохов
Shmiska: Коли перебуваєш за кордоном, чуєш не свою мову та бачиш не своїх людей, — з'являється відчуття паралельної реальності