Російський ВДК "Цезар Куніков" до зустрічі з українськими дронами Magura V5. Фото: ArmyInform
"Брав участь в анексії Криму та повномасштабній війні проти України"
Розкажіть, будь ласка, трохи про десантний корабель "Цезар Куніков".
Це великий десантний корабель проєкту 775. Він був спроєктований в 70-х роках минулого століття під радянську антимінну концепцію проведення морських десантних операцій. Його головне призначення — доставка і висадка роти морської піхоти на необладнане узбережжя або навіть на морську ділянку. Для цього у нього є зброя в носовій частині - система некерованих реактивних ракет, аналог системи БМ-21 "Град". Крім того, всередину він може брати до 14 бронетранспортерів і до 120 осіб особового складу. Тож може доставити роту морської піхоти до узбережжя, нанести удар по узбережжю, якщо там є якийсь опір, і потім безпосередньо висадити військових.
Таких кораблів для СРСР в Польщі було побудовано 27. Частина з них залишилась, але вони вже всі старенькі. "Кунікову" було фактично 39 років.
Це для корабля багато?
Для корабля багато, тому що він розрахований на 25 років служби. Крім того, нормального регламенту в нього не було. Після розпаду СРСР в Польщі був свій напрямок, в Росії — свій. Був період часу, коли їх взагалі не ремонтували. Тим не менш, він завдання виконував, весь час знаходився в Чорному морі, брав участь у війні в Грузії, причому двічі. Він залучався до кидка так званих російських “миротворців” на Балкани на початку 90-х. Він брав участь в заходах по анексії Криму й, звичайно, в повномасштабній війні, коли готувався до висадки десанту на початку, але цього не відбулося. Після того, як ми почали загрожувати нашими морськими дронами-камікадзе пункту базування "Севастополь", він був перебазований в Новоросійськ і в основному там й перебував. Зараз в нього було завдання з перевезення, думаю, військових вантажів до Севастополя й тут наші розвідники дуже гарно спрацювали. Вони виявили цей факт, визначили дуже вдале місце для нападу на нього — південну точку Криму, де гірська місцевість і в росіян немає сил і засобів для постійного контролю за водною акваторією.
"Розраховували проскочити"
Він пропливав біля Алупки чи вони планували в тій точці розвантажуватися?
Там немає де розвантажуватися. Але там рекомендований прохід від Севастополя до Новоросійська, причому в межах територіальних вод України. В мирний час там досить гарне місце для навігації й вони там собі спокійно йшли. Думаю, росіяни розраховували проскочити, але цього не сталося.
Знищення російського ВДК "Цезар Куніков". Відео: ГУР Міноборони України
А як вони розраховували проскочити? Адже було багато історій, коли це не вдавалося…
Я так розумію, була якась потреба доставити вантаж до Севастополя. Командира викликали і поставили завдання, а він погодився й пішов виконувати. Хоча після атаки на "Івановєц", який приблизно такого ж віку, з’ясувалося, що на кораблі немає приладів нічного бачення. Якби вони було, то можна хоча б організувати вахту і виявляти ці дрони на певній відстані. А якщо нічного бачення немає або воно радянське, то скоріше наїдеш на об’єкт, ніж його побачиш. Тож, думаю, він просто зробив те, що від нього чекали, що є дуже характерним для РФ.
Затонув протягом години
Розвідники з ГУР застосували дрони "Магура". Скажіть, а ці кораблі настільки вразливі до дронів чи коли їх проєктували ще не було розуміння, що можуть бути такі види озброєння?
Будь-який корабель призначений для того, щоб транспортувати апаратуру по морю. Звичайно, якщо буде вибух, він буде впливати на будь-який корабель. Це залежить і від сили вибуху: якщо пам’ятаєте, перші "Магури" півтора роки тому були не такі потужні, мали 70 кг бойової частини, а тут вона вже в рази більше. Цього виявилося достатньо, щоб при влучанні в борт зробили дуже серйозне пошкодження. Тож корабель прийняв дуже багато води з лівого борту, ліг на лівий борт і затонув. Це сталося, я думаю, досить швидко, протягом однієї години. Був поданий сигнал, що трапилась аварія, й прибули вертольоти…
"Даних про врятованих поки немає"
… й побачили лише уламки та олійну пляму, про це йдеться в розмовах російських окупантів, які перехопили наші розвідники. Там ніхто не врятувався?
На будь-якому кораблі є система на кожного члена екіпажу — рятувальний плот, індивідуальні засоби захисту. Думаю, що якийсь час можна було протриматися в морі, якщо в тебе був рятувальний жилет. При цій температурі, яка зараз, мінімум пів години людина може бути в морі.
Але даних про те, що хтось врятувався, немає?
Так, поки що даних немає. Думаю, якщо вони й з’являться, то це будуть дуже випадкові новини. Росіяни, як правило, не розповідають про загибель своїх кораблів.
5 з 13 десантних кораблів Чорноморського флоту РФ зараз знищені або дуже пошкоджені
Давайте перейдемо ще до питання, що залишилося від Чорноморського флоту.
Зараз можна сказати, що 20 % бойового складу флоту, бойових кораблів та катерів знищені або серйозно пошкоджені і ці пошкодження не дозволять їм виконувати завдання, які вони мають виконувати, як мінімум протягом пів року — року. В основному дуже серйозні втрати якраз у десантних кораблів: 5 з 13 десантних кораблів зараз знищені або дуже пошкоджені.
А це йдеться про весь Чорноморський флот?
Так. Крім того, дуже серйозно пошкоджено один підводний човен, один корвет-каракурт. Ракетний катер "Івановєц" вже все.