Карантин у школах знижує рівень захворюваності на 30% — Мироненко

Карантин у школах знижує рівень захворюваності на 30% — Мироненко

Рівень захворюваності на грип в Україні зростає, а в деяких регіонах реєструється перевищення епідпорогу, повідомила Українському Радіо доктор медичних наук, професорка Київського міського центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Алла Мироненко. "Зараз превалює все-таки грип. Особливо він превалює серед госпіталізованих осіб і серед дітей", – констатувала лікарка. І додала: "взагалі-то на грип найчастіше хворіють діти, але помирають здебільшого люди літнього віку". Мироненко також констатувала, що "карантин у школах знижує рівень захворюваності на 30%". Стосовно ковіду – порівняно з піком кілька років тому зараз набагато менше людей потрапляє до лікарень. Вірус ковіду адаптувався в людській популяції, зазначає лікарка. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

 Зараз превалює грип

— Якою сьогодні є епідеміологічна ситуація в столиці? 

Сьогодні ситуація подібна до тієї, яка була ще до початку війни. Зараз зростає рівень захворюваності. Цього ми не бачили в минулому році. Рівень захворюваності коливався, але до рівня епідпорогу він так і не дійшов. Якщо говорити загалом по країні, то зараз реєструється вже перевищення епідемічного порогу. В деяких областях досить високий рівень захворюваності –  це Житомирська, Вінницька, Хмельницька, Чернівецька області. В деяких – середній рівень захворюваності. У східних областях менший рівень захворюваності. Можливо, туди ще не дійшло і епідемія повністю себе ще не реалізувала, або там просто менше людей. Це важко сказати. Але факти такі.

Що можна сказати за тестуваннями зразків від хворих? Зараз превалює все-таки грип. Особливо він превалює серед госпіталізованих осіб і серед дітей до 17 років. І це зрозуміло. Тому що, наприклад, коли були введені карантинні заходи щодо ковіду, то один сезон грип в Україні взагалі не реєструвався. Це був сезон 2020-2021 року. Всі шукали, але не було. Всесвітня організація охорони здоров'я зробила висновок про штамовий склад вакцин на наступний сезон, проаналізувавши всього 20 вірусів. Більше не було.

— Які штами грипу зараз циркулюють?

Як ми і передбачали, це субтип вірусу грипу А/H1N1. Він зараз превалює. І якщо говорити про Київ, то десь 90% – це саме H1N1. Також є невеликий відсоток H3N2, але він невеликий. Віруси грипу В теж трапляються, але зазвичай ці віруси завершують епідемію. Поки що ми не бачимо зростання або превалювання вірусу грипу В. 

— Я правильно пам'ятаю, що А/H1N1 – це той самий "свинячий" грип? 

Так, це колись так говорили. Тепер він називається пандемічний. Саме він вражає більш молоді верстви населення. І саме він, коли лише з'явився, викликав багато летальних випадків серед людей до 50 років.

Алла Мироненко. Фото: Укрінформ 

"Коронавірус став уже сезонним вірусом"

— Чи правда, що ці віруси стали менш грізними? 

По-перше, коронавірус чи вірус SARS-CoV-2, який викликає COVID-19, дійсно став вже сезонним вірусом. Пандемія завершилася, він циркулює фактично постійно. Влітку, звичайно, дуже невелика кількість людей хворіє на нього. Але сезони – весна, осінь – COVID-19 циркулює. Хоча набагато менше людей, інфікованих цим вірусом, потрапляють до лікарень. Тобто тяжких форм набагато менше. Вірус адаптувався в людській популяції. Як ми пам'ятаємо, колись він викликав дуже високу кисневу залежність у пацієнтів. На щастя, зараз цього немає. Є випадки, але це пов'язано частіше зі станом пацієнта. Якщо пацієнт дуже поважного віку і в нього є хронічні хвороби, то йому завжди дають кисневу підтримку, щоб полегшити стан і пришвидшити одужання. Але в цілому в молодих він не викликає кисневої залежності. Протікає, як звичайна респіраторна хвороба.

Те ж саме можна сказати і про пандемічний грип, який колись називали "свинячий", коли він з'явився в 2009 році. Тоді він був новий для людської популяції. Тому саме молоді, в силу того, що реактивність організму у молодих висока, часто гинули від дуже швидкого розвитку ускладнень, вірусної пневмонії. Але людство це вже пройшло.  Взагалі-то на грип найчастіше хворіють діти, але помирають здебільшого люди літнього віку. При грипі – це така аксіома. Але слід зважити, що є ж діти, які ще грипом ніколи не хворіли. Тому що, то грипу не було, то були карантинні заходи. І для багатьох маленьких дітей – це перша зустріч з вірусом. З вірусом грипу цього сезону. Тому такі показники захворюваності саме серед дитячого населення.

"Карантин не дає імунітету. Але..."

— Карантин, зокрема, у школах, допомагає?

Ми колись проводили таке дослідження. Насправді карантин у школах знижує рівень захворюваності на 30%. Карантин не дає імунітету. Діти взагалі-то не ізолюються, часто спілкуються і поза школою. Але вони не збираються в одному класі у великій кількості. Карантин дозволяє розтягнути епідемічний процес у часі. Адже діти все одно потім повертаються, хтось перехворів, хтось ще перехворіє. Але високе навантаження на медичну систему частково знімається за рахунок того, що це розтягується у часі. 

Останні новини
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку  "Смолоскип"
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Новини по темі
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Втрати росіян зростуть: Попович про застосування протипіхотних мін
2,23 рекордних трильйона гривень на оборону. Підласа про держбюджет–2025
Флешмоб у Верховній Раді до 100-річчя Українського Радіо
Арсенали, бази пального, логістика — експерт про цілі для ATACMS у тилу РФ