В Україні діють тисячі іноземних волонтерів ― Даниїл Попков

В Україні діють тисячі іноземних волонтерів ― Даниїл Попков

Віднині без погодження з обласною військовою адміністрацією та військовим командуванням до населених пунктів Херсонщини, які постійно обстрілює ворог, не пускатимуть представників іноземних консульських установ чи представництв міжнародних організацій. Про це повідомила у своєму телеграм-каналі  Херсонська ОВА. 1 лютого глава Херсонської ОВА Олександр Прокудін повідомив, що внаслідок російського обстрілу у Бериславі на Херсонщині загинули двоє волонтерів ― громадян Франції. В Україні, за попередніми даними, діють тисячі іноземних волонтерів, зазначив Українському Радіо юридичний радник Центру прав людини ZMINA Даниїл Попков. Він докладніше розповів ― як іноземні громадяни стають волонтерами під час війни, який правовий статус вони мають в Україні, які організації представляють та чим передусім займаються?  

 

0:00 0:00
10
1x

 

Японський волонтер Такао Тайнака (ліворуч) у Краматорську (Донеччина) разом із волонтерами організації "Все буде добре Україна". Липень 2022 року. Фото: Такао Тайнака

 

Волонтерство ― не трудова діяльність

― Скільки іноземних волонтерів перебувають в Україні?

На жаль, не маю зараз цифр. Треба додатково звернутися до Державної міграційної служби та МЗС, які мають плюс-мінус точне розуміння, скільки таких людей перебуває в Україні. Ця інформація не публікується у вигляді відкритих даних. Попередньо, йдеться про тисячі людей.

― На яких умовах волонтери-іноземці можуть потрапити до України і працювати тут?

Як правило, це відбувається з власної ініціативи. Людина з Євросоюзу чи США заїжджає в Україну на умовах безвізу, вона може перебувати тут безперервно протягом трьох місяців, займається волонтерством, шукає організації, щоб займатися певною діяльністю. Після цього особа має виїхати з України, отримати в українській консульській установі візу для перебування в Україні з метою волонтерства. За цією візою людина може перебувати в Україні до року. Упродовж дії візи, якщо особа хоче надалі залишатися в Україні, вона має отримати посвідку на тимчасове проживання, яка видається у Державній міграційній службі терміном також на один рік.

― Іноземна особа може проводити діяльність лише у складі певної волонтерської організації чи самостійно також?

Важливо зазначити, що волонтерство ― це не трудова діяльність. Це добровільне безоплатне надання послуг та виконання робіт. Людина не може за це отримувати зарплатню. Щоб це здійснювати, особа має на легальних підставах перебувати в Україні. Якщо між нашими країнами є безвіз, то іноземець приїздить і займається будь-якими своїми приватними справами протягом терміну, передбаченого угодою про безвіз.

Жодних додаткових перевірок іноземні громадяни не проходять. Такі перевірки відбуваються на етапі отримання візи або посвідки. Якщо на кордоні до цієї людини немає якихось претензій та їй не заборонено в’їзд в Україну, то вона може в’їхати на загальних підставах.

― Чи дозволено волонтерам-іноземцям отримувати доступ до віддалених територій поблизу фронту чи на прикордонні, як це можуть робити українські волонтери?

Знаю, що треба було брати акредитацію для представників медіа. Скоріш за все, ніякої різниці немає, їдуть туди українці чи іноземці. Все залежить від активності бойових дій та наявності дозволу від місцевої військової адміністрації.

У зоні бойових дій є своя система заходів безпеки та блокпостів, де перевіряють – хто і куди їде. Якщо це іноземець, який немає ніяких документів, котрі б свідчили про мету його перебування, то скоріш за все він туди не заїде. Тому якщо волонтер співпрацює з організацією, яка має вже історію роботи на прифронтовій лінії, то рівень довіри до нього буде вищий і перебування простішим, адже військова адміністрація знає цю волонтерську організацію.

Оскаржувати певні рішення не можна з-за кордону, лише в Україні

― Чи є підстави відмовити іноземному волонтеру у проведенні діяльності?

Якщо людина вже перебуває в Україні, то її можуть лише видворити у разі порушення міграційних правил. Тобто можуть попросити виїхати достроково. На етапі отримання візи чи посвідки на тимчасове проживання підставами для відмови у в’їзді можуть бути також порушення міграційних правил або якісь факти, що свідчать про дії особи, котрі загрожують українській державності. Зазвичай така заборона формулюється Службою безпеки дуже загально, і часто навіть неможливо зрозуміти, через що заборонили в’їзд. І людина не може оскаржити цей висновок СБУ, тому що це не якесь формальне рішення, з яким можна піти до суду. Рішення має рекомендаційний характер, але особа позбавлена можливості в’їхати в Україну. Оскаржувати певні рішення не можна з-за кордону, лише в Україні. Так побудовано наше законодавство.

― Яка передбачена відповідальність за порушення у сфері волонтерської діяльності?

У Кодексі про адміністративні правопорушення щодо цього є лише один пункт ― порушення міграційних правил. Якщо людина отримала посвідку або візу на волонтерство і пішла працювати, тобто займається трудовою діяльністю ― але для цього треба отримувати окремий дозвіл. Це окрема підстава, зовсім інша, для перебування в Україні. Також якщо людина не виїхала в термін після закінчення дії візи, залишилась в Україні. Крім того, якщо вона припинила співпрацю з волонтерською організацією, не повідомила про це і продовжує перебувати в Україні, займаючись своїми справами. Усе це може тлумачитися як порушення і, відповідно, може наставати адміністративна відповідальність. Підстави такі ж самі, як і для громадян України.

Даниїл Попков. Фото: Укрінформ

Вони лише витрачають свої гроші, нічого не заробляючи

― З яких країн приїжджають волонтери і чи розуміють ризики своєї діяльності?

Іноземні волонтери, можливо, до кінця не розуміють усіх ризиків. Але у них є можливість адаптуватися тут. І наближені до фронту зони, і Київ чи Харків не є безпечними територіями. Важливо зазначити, що ці люди приїжджають власним коштом, вони не мають в Україні ніяких гарантій чи пільг, а лише витрачають свої гроші, нічого не заробляючи. Щодо країн, то це люди з усього світу ― від Сполучених Штатів до Японії. Усі, хто хоче допомогти, може це зробити, географія дуже широка. Найбільша кількість, звісно, це країни Євросоюзу, США, Канада.

Щодо досвіду, це люди з абсолютно різних сфер. Наприклад, досвід армії, бойових дій, тому вони приїжджають навчати наших військовослужбовців. Також це гуманітарні організації, люди допомагають знаходити транспорт за кордоном і привозять його в Україну. Може бути будь-яка сфера.

― Чи всі волонтерські організації мають право залучати до діяльності іноземців?

Це можуть робити всі організації, якщо вони відповідають критеріям українського законодавства. Критерії доволі прості. Потрібно подати пакет документів до Національної соціальної сервісної служби, отримати повідомлення від неї, що тепер організація внесена до переліку тих, що можуть залучати іноземних волонтерів, і тоді організація може клопотати про посвідку або про візу для волонтера, надіславши відповідні запити до міграційної служби або консульської установи.

― Які обов’язки волонтера і волонтерської організації перед державою?

Насамперед ― дотримуватися українського законодавства. Іноземний волонтер перебуває не в контексті, як у нас все працює, тому відповідальність лежить на волонтерській організації. Треба пояснити людині, що можна і не можна, та супроводжувати людину під час перебування в Україні. Це правила здорового глузду і гостинності.

КОНТЕКСТ

Віднині без погодження з обласною військовою адміністрацією та військовим командуванням до населених пунктів Херсонщини, які постійно обстрілює ворог, не пускатимуть представників іноземних, консульських установ чи представництв міжнародних організацій. Про це повідомила у своєму телеграм-каналі  Херсонська ОВА. 

Заборона поширюється на такі населені пункти: Кізомис, Велетенське, Берегове, Янтарне, Дніпровське, Білозерка, Приозерне, Комишани, Зимівник, Антонівка, Придніпровське, Садове, Микільське, Понятівка, Токарівка, Новотягинка, Іванівка, Тягинка, Львове, Ольгівка, Бургунка, Миколаївка, Одрадокам'янка, Козацьке, Веселе, Берислав, Новоберислав, Зміївка, Червоний Маяк, Новокаїри, Республіканець, Милове, Качкарівка, Саблуківка, Дудчани, Гаврилівка, Михайлівка, Золота Балка та Осокорівка.

1 лютого 2024 року глава Херсонської ОВА Олександр Прокудін повідомив, що внаслідок російського обстрілу у Бериславі на Херсонщині загинули двоє волонтерів ― громадян Франції і ще троє їхніх колег зазнали поранень, постраждав також активіст українського представництва організації.

Останні новини
Бути з інтернетом попри відключення електрики. Поради фахівця
Бути з інтернетом попри відключення електрики. Поради фахівця
Наталя Нагорна про війну з 2014-го, сюжети про полеглих воїнів та Курщину
Наталя Нагорна про війну з 2014-го, сюжети про полеглих воїнів та Курщину
"Трамп Україну не покине". Футей закликає не панікувати
"Трамп Україну не покине". Футей закликає не панікувати
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
Новини по темі
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"