"18-й шатдаун за 40 років": Україні не варто боятися втрати допомоги з боку США ― Колдомасов

"18-й шатдаун за 40 років": Україні не варто боятися втрати допомоги з боку США ― Колдомасов

Навіть якщо в США відбудеться зупинка роботи державних органів, яку називають "шатдауном", Україна свою допомогу від Сполучених Штатів Америки все одно отримає, вважає експерт із політики США Артур Колдомасов. Він розповів, що з 1981 року в США відбулося вже 18 разів шатдаунів, які є інструментом політичної гри між двома партіями ― республіканською та демократичною. Відтак країна має напрацьовані механізми, як продовжувати свою роботу в таких умовах, тож, навіть якщо це станеться, в українців немає приводу для паніки.

 

0:00 0:00
10
1x

18 шатдаунів за останні 40 років

"Питання шатдауну як такого фігурує в українських медіа доволі часто, але не всі розуміють, що це таке. Ми говоримо про припинення фінансової діяльності американського парламенту і програм та діяльності, які фінансуються американським парламентом. На цей момент обговорюється, що це може статися 1 жовтня, оскільки шатдаун може відбутися в тому випадку, якщо не буде прийнято бюджет на наступний фіскальний рік, який власне починається 1 жовтня. Загалом за останні роки історії США з 1981 року шатдаун відбувався вже 18 разів і за останню декаду це вже ледь не четвертий раз. Він вже став інструментом політичної гри в США, оскіьки причиною для шатдауну є те, що Республіканська партія США хоче проштовхнути певні ідеологічні для себе ініціативи та їхнє фінансування. Зокрема йдеться про обмеження доступу до абортів, блокування законопроєкту Білого дому щодо фінансування ініціатив з боротьби зі змінами клімату", ― розповів Артур Колдомасов. 

Відповідно, як додав експерт, зараз ми спостерігаємо за новим етапом цієї політичної гри, однак нам варто прислухатися до заяв Держдепартаменту, який каже про те, що так чи інакше Україна все одно отримуватиме військову допомогу, незалежно від того, буде шатдаун чи ні: "Все тому, що велика частина поставок регулюється не американським парламентом, а Пентагоном, Держдепартаментом та іншими структурами, які підзвітні парламенту".

Якщо бюджет не ухвалять, США буде шукати інші шляхи передачі Україні допомоги

"Якщо бюджет не ухвалять, ймовірно США будуть розглядати інші способи передачі цих коштів Україні. На цей сценарій є передбачені інші механізми. Думаю, що США враховують можливість того, що шатдаун є доволі ймовірним. Відповідно в них є варіанти, як надати ту чи іншу допомогу", ― пояснив експерт.

Також Колдомасов зазначив, що якщо шатдаун почнеться, то він може тривати як декілька днів, так і кілька тижнів: "Були випадки, коли він тримав декілька місяців. Все залежатиме від того, як швидко Республіканська та Демократична партії досягнуть згоди щодо питань, на основі яких і стається шатдаун".

"Нам треба готуватися до всього і розуміти, що американська політика завжди була такою мінливою і оборотів збавляти не збирається", ― наголосив експерт. 

"Республіканці не мають одноголосної позиції"

Також Артур Колдомасов торкнувся й заяв окремих представників американського політикуму щодо припинення допомоги для України, зазначивши, що це інструментом політичної гри: "Республіканська партія не має одноголосної позиції щодо повномасштабного вторгнення та участі США у допомозі України. Це виклик, з яким треба вміти працювати. Адже є частина "республіканців", які вважають, що це можливість перемогти Росію раз і назавжди, тому треба підтримувати Україну. Є частина "республіканців-трампістів", які вважають, що треба йти на мирні перемовини із Росією і намагатися залагодити цю ситуацію найм'якше. Й й такі, які вважають, що допомагати Україні потрібно, але треба й враховувати, що, на їхню думку, Україна ― це дуже корумпована країна і в політиці США є набагато більші пріоритети. Все це не дає чіткої країни і розуміння ставлення американського політикуму до цієї ситуації". 

"Нам не треба дивуватися подібним заявам і їхній мінливості, зокрема враховуючи вибори, які відбудуться наступного року, але кампанія щодо яких почалася декілька місяців тому. Чим ближчими будуть ці вибори і якщо війна триватиме далі, то більше і більше таких суперечливих заяв може з’являтися в інфопросторі", ― зазначив експерт. 

"Стейкхолдери, які нас цікавлять, не втомились"

"Довготривала війна втомлює і може викликати певне приїдання цієї теми, особливо коли вона з’являється у інфопросторі ледь не щодня, як це є в американському інформаційному полі. Думаю, що рівень підтримки України не падає серед стейкхолдерів, які нас цікавлять, але нам треба бути дуже уважними щодо низки сигналів, які з’являються з того чи іншого боку. Нам не треба ігнорувати заяви "республіканців", ― підсумував Колдомасов.