Фото: Колаж РК
Що змінилося?
Практично нічого.
Володимир Мозгунов: Норми українського правопису ми не змінювали. В українському правописі зберігається норма про те, що в неофіційних текстах зі стилістичною настановою замість великої літери може писатися мала.
Павло Гриценко: Є український правопис, який визначає використання великої і малої літер. Сам правопис є емоційно і оцінно нейтральним, стосується різних функціональних стилів. Проте ми знаємо, що практика дозволяє за умов передачі у тексті оцінних компонентів при називанні об'єктів, відступати від вимог українського правопису. І якщо це видно із тексту, що це цільове використання великої літери, коли ми пишемо Мати, Батько, Батьківщина чи малої літери, коли ми пишемо про ворогів, яких ми ненавидимо, то це є виправдана форма в індивідуальному мовокористуванні. Так само і в публіцистичних і художніх текстах дозволяється і є прийнятним відступ від норм українського правопису.
Фото: Facebook Павла Гриценка
Чому ухвалили рішення
Володимир Мозгунов: Впродовж останніх кількох тижнів ми отримували звернення громадян і насамперед посадових осіб, як ставитися до такого написання. Зокрема, до нас звернулася віце-прем'єрка з питань реінтеграції Ірина Верещук. Крім того, у зверненнях громадян були запитання щодо дітей, які складаючи ЗНО, напишуть назву країни-агресора з малої літери. Чи буде це кваліфіковано, як помилка. Окрім того, комісія ще раз за додатковими консультаціями звернулася до Інституту української мови НАН України. У зв'язку з цим комісія на своєму засіданні вирішила ухвалювати протокольне рішення, що зараз таке написання не можна кваліфікувати, як помилку.
Фото: Facebook Володимира Мозгунова
Мала літера теж форма спротиву
Володимир Мозгунов: Громадяни України емоційно відреагували на цю агресію, і одним з виявів нашого спротиву, наших емоцій було написання назви країни-агресора та інших назв, пов'язаних з війною, з малої літери.
Павло Гриценко: Якщо людина хоче висловити своє негативне ставлення, вона може це зробити, як за допомогою набору лексем, форм організації мікротекстів, так і графічно, тобто імена, прізвища, назви держав-ворогів, яких ми ненавидимо, писати з малої літери.
Для яких документів зміни
Володимир Мозгунов: Але йдеться тільки про тексти неофіційного характеру. Це тексти, які не можна віднести до офіційно-ділового стилю.
Павло Гриценко: В офіційних докумантах, в ділових документах в науковому стилі такий відступ не дозволяється.