(Не)Будапештський меморандум: Хара про Декларацію країн G-7, яка гарантує Україні безпекову допомогу, але не безпеку

(Не)Будапештський меморандум: Хара про Декларацію країн G-7, яка гарантує Україні безпекову допомогу, але не безпеку

12 липня країни G-7 узгодили спільну декларацію, де вказані гарантії безпекової допомоги для України, які, разом з тим, не варто плутати із гарантіями безпеки, розповів в ефірі Українського Радіо дипломат, експерт Центру оборонних стратегій Олександр Хара. Експерт пояснив, що цей документ вкрай важливий для України як сьогодні, коли йде війна, так і в майбутньому, коли наша держава стане членом НАТО. Країнам, які долучилися до цієї декларації, вона допоможе надавати Україні підтримку, незалежно від урядів, які будуть при владі. "Проте це не гарантії самої безпеки. Не варто робити ту саму помилку, що й з Будапештським меморандумом", зазначив експерт.

 

0:00 0:00
10
1x

Фото: Слово і діло

Гарантії допомоги, але не безпеки

"Я б не використовував термін "гарантії безпеки", оскільки для України єдиною реальною гарантією може бути членство в НАТО. Всі інші речі, зокрема ті, що закладені в заяві "групи семи", які потім мають бути підкріплені двосторонніми угодами, гарантіями надання безпекової допомоги. На даний час біля 50 країн в рамках Рамштайнського процесу надають Україні безпекову допомогу у вигляді озброєння, боєприпасів, техніки, допомагають нам навчати наших військових. Це все відбувається на дружній основі, адже немає жодних юридичних зобов’язань у цих країн надавати нам таку допомогу. І, власне, сама ідея надання гарантій безпекової допомоги, полягає в тому, щоб в нас була певна правова рамка та певні зобов’язання наших партнерів перед Україною не лише зараз, коли йдуть бої, але й в майбутньому, щоб Україна була здатна стримувати російську агресію", — пояснив Олександр Хара.

Експерт додав, що це формат відкритий й Україна хоче, щоб до нього долучилися не лише країни G-7, але й інші — члени ЄС, НАТО, країни з інших регіонів: "Наш сусід доволі великий — як за розмірами, так і за ресурсами, які він може залучити до агресії. Тому нам потрібна велика допомога як зараз, у війні, так і в майбутньому".

"Проте мені не подобається, що в українському просторі говорять про "гарантії безпеки" і цим фактично повторюють помилку, яка була й з Будапештським меморандумом. Той документ містив слово "запевнення", а в українському перекладі це назвали "гарантією", — зазначив Хара. 

Дозвіл на використання американської зброї на території Росії

Олександр Хара розповів, що домовленостях є як безпековий, так і економічний блок відновлення для України: "Якщо говорити про безпековий блок, то це надання допомоги у вигляді озброєння, боєприпасів по всьому спектру — і наземний компонент, і надводний. Зокрема, вчора в США було ухвалений дозвіл на надання Україні винищувачів F-16 європейськими партнерами. 

Дуже важливим моментом, який є в цій декларації G-7, є допомога українському оборонно-промисловому комплексу модернізуватися та виготовляти ті типи озброєння, боєприпасів та техніки, які потрібні Україні". 

"Ідея української сторони — це і юридичні зобов’язуючі моменти для наших партнерів по відношенню до України, щоб вони не дуже залежати від політичної кон’юнктури. Другий важливий момент — ці домовленості не є для України замісником членства в НАТО. Ми вважаємо це проміжним варіантом допомоги до того, як ми станемо членами Альянсу. І те, що нам надають, просто буде посилювати наш оборонний потенціал, доводячи Україну до тих стандартів НАТО, які наше військо має мати з точки зору матеріально-технічного забезпечення, озброєння, техніки", — пояснив Олександр Хара.

Наостанок експерт зауважив, що коли буде підписано безпекову угоду, ми також отримаємо дозвіл використовувати американську зброю на російській території: "Адже воювати на власній території означає неможливість стримувати противника в майбутньому. Загроза нанесення неприйнятної шкоди супротивнику і може бути гарантією, що він тричі подумає перед тим, як знову лізти на українську територію".

Останні новини
Промінь рекомендує: Problema з треком "99"
Промінь рекомендує: Problema з треком "99"
Баланс між атомною, тепловою, гідроенергією й іншими формами генерації – експерти про енегетику майбутнього
Баланс між атомною, тепловою, гідроенергією й іншими формами генерації – експерти про енегетику майбутнього
"Сподіваюся, що переговори почнуться в червні" ―  посол ЄС в Україні  про вступ України в ЄС
"Сподіваюся, що переговори почнуться в червні" ― посол ЄС в Україні про вступ України в ЄС
Гривневі депозити користуються попитом – економіст Самойлюк
Гривневі депозити користуються попитом – економіст Самойлюк
Мить перед розлукою: Kalush, Balsam та Adam спільно видали сингл "Останній раз"
Мить перед розлукою: Kalush, Balsam та Adam спільно видали сингл "Останній раз"
Новини по темі
"Сподіваюся, що переговори почнуться в червні" ― посол ЄС в Україні про вступ України в ЄС
"Цілком ймовірно, що він може залишитися міністром" ― Загородній про Сольського, якого взяли під варту
"На 2024 рік у нас буде озброєння, щоб вистояти на полі бою" ― Войтко про допомогу США
Україна може ввійти у топ-5 країн щодо темпів оцифрування архівних документів ― Хромов
Російський наступ буде зупинено ― Мусієнко про допомогу від США