Оформлення та індексація пенсій, втрата трудової та стаж, якого не існує на папері: ПФУ — про найактуальніше

Оформлення та індексація пенсій, втрата трудової та стаж, якого не існує на папері: ПФУ — про найактуальніше

Повномасштабна війна Росії проти Україна докорінно змінила життя мільйонів українців. Багато з них були змушені залишити власні домівки та переїхати на захід країни, багато — виїхати з території України та чекати завершення бойових дій деінде. Частина ж залишилася вдома, проте їхні міста, селища та села зараз перебувають під окупацією. Особливі труднощі в цій ситуації відчувають люди, які залежать від державних виплат — пенсіонери. Кому і наскільки проіндексували пенсії цього року? Що робити, якщо через війну або з інших причин ви втратили трудову книжку? Які помилки в оформленні трудової можуть відняти у вас стаж, необхідний для оформлення пенсії? На ці та багато інших питань в ефірі Українського Радіо відповіла заступниця голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.

 

0:00 0:00
10
1x

Фото: Укрінформ

Індексація пенсій: коли і кому їх було проіндексовано?

Якщо говорити про індексацію, то це по суті один із видів перерахунків. І от саме індексація в її класичному розумінні, як це визначено в законі, була проведена стандартно в цьому році з 1 березня. 1 липня було проведено другий етап індексації і вона торкалася тих категорій пенсіонерів, яким пенсії призначені за спеціальними законами. Це пенсії, які призначені відповідно до закону про державну службу, про службу в органах місцевого самоврядування, про наукову та науково-технічну діяльність, про статус народного депутата. Насправді це перший перерахунок,  індексація, яка проведена саме для спеціальних пенсій. З 1 липня розміри таких спецпенсій збільшено на 19,7 % саме для колишніх державних службовців, для працівників органів місцевого самоврядування, науковців, журналістів. Тобто тих, хто займав певні посади в органах державної влади. 

Це індекс, на який збільшено і проіндексовано страхові пенсії з 1 березня 2023 року вже в черговий раз. Це стандартна індексація, яка базується на тому, щоб забезпечити рівень пенсій з урахуванням і зростання рівня інфляції, і підвищення заробітної плати за попередні періоди.

Норми, які регулюють порядок проведення індексації, визначають коло осіб і воно не залежить від факту роботи. Тобто така індексація, яка базується на 50 % зростання середньої заробітної плати і 50 % зростання рівня інфляції за відповідний період, не залежить від факту роботи пенсіонера.

Якщо ж говорити в принципі, чи планується в цьому році ще перерахунок пенсії, то підстави для проведення перерахунків чітко визначені в законодавстві. А саме — особисті обставини людини, яка може надати додаткові документи для перерахунку пенсії. Якщо для перерахунку не буде підстав, то в перерахунку звичайно буде відмовлено. Але є ціла низка нормативних документів, які уряд встановив для певних вікових категорій громадян. Тому навіть, якщо прожитковий мінімум і мінімальна заробітна плата залишаються незмінними, то все одно залишаються підстави, які зумовлюють щомісяця перед нарахуванням проводити регламентні перерахунки. 

Читати також: Як подати заяву на призначення пенсії, перебуваючи за кордоном? Пояснює Пенсійний фонд України

Наприклад, для тих пенсіонерів, які не працюють, досягли віку 65 років, мають повний стаж 30-35 років, гарантія мінімального розміру пенсії — 3120 гривень. Але йде час, щомісяця певна кількість людей досягає такого віку і ми зобов’язані перерахувати їхній розмір пенсії. Аналогічні обставини виникають, коли людина переходить в категорію 70 років, 75 років, 80 років. Там спрацьовують і контролі, і необхідність підвищувати пенсію в зв’язку з тим, що встановлюється щомісячна доплата до пенсії. Це 300 гривень, 456 гривень і 570 гривень. А також - гарантії мінімальної пенсійної виплати. Тобто по суті Пенсійний фонд ще до кінця року кожен місяць буде переглядати розміри пенсій тих людей, які будуть досягати певного віку. 

Крім того, Пенсійний фонд реагує й на заяви, які люди подають. Наприклад, заяви про перерахунок трудового стажу для працюючих пенсіонерів, або про отримання статусу учасника бойових дій, нагород за особливі заслуги перед Україною. 

Читати також: "За отримання пенсій від окупантів на українців чекає дише моральна відповідальність" — Пенсійний фонд

Таким чином, масових перерахунків, які проводяться по суті всім з однієї підстави, ми до кінця року не матимемо. Але ми матимемо необхідність контролювати виконання цих норм, які гарантують розміри виплат окремим категоріям пенсіонерів.

Питання трудового стажу, колу у вас є прогалини в трудовій книжці або немає запису про працевлаштування

Чим підтвердити, що людина працювала, і при  цьому брала участь у пенсійному страхуванні? Якщо людина працювала до 1 січня 2004 року, то за загальним правилом такий стаж підтверджується трудовою книжкою. Друга частина стажу — це той стаж, який обліковується в реєстрах Пенсійного фонду, в реєстрі застрахованих осіб загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. В цьому реєстрі є інформація про те, коли людина працювала, якщо вона працювала офіційно, про нараховану їй заробітну плату і сплачені внески. І саме з 1 січня 2004 року до стажу зараховуються періоди роботи, за які сплачено внески. 

Людина не набуває страхового стажу:

  • Якщо приватний підприємець, здійснював свою підприємницьку діяльність, але не платив щомісячні внески починаючи з 2004 року. 
  • Якщо працівник працював, отримував за це заробітну плату, але вона йшла йому в конверті, його офіційно не працевлаштовували, роботодавець за нього не подавав звіт як про застраховану особу, і з фонду оплати праці, де платилася йому зарплата, не нараховувався єдиний внесок.

Друге питання — це сума, яку людина отримувала неофіційно. Та сума, яка йшла в конверті, на розмір пенсії ніяк не вплине, тому що з неї не було ніяких відрахувань до Пенсійного фонду. Наприклад, якщо людина працевлаштована офіційно, і звертається з заявою про перерахунок, впевнена, що її "зарплата ж була висока", а ми дивимося, як звітував роботодавець (адже саме він подає звіти про факт роботи, про суму нарахованої зарплати), а він звітував і сплачував внески виключно з мінімальної заробітної плати. То в цій ситуації страховий стаж буде враховано, оскільки якщо нараховувалась мінімальна зарплата, значить сплачувався мінімальний внесок і цей місяць зараховувався до страхового стажу. 

Треба пам'ятати, що можливість контролювати свій набутий страховий стаж є через веб портал Пенсійного фонду. Зайшли в особистий кабінет, побачили, який страхувальник і скільки платив, скільки стажу набуто. 

Трудова книжка: коли Наталя і Наталья — це різні особи

Трудова книжка — це основний документ, який підтверджує стаж, набутий до 2004 року. Трудові книжки видавалися в різний період й на сьогодні передбачено, що може бути трудова книжка, вкладка до трудової книжки, дублікат трудової книжки, який може видаватися, якщо її було втрачено. Порядок видачі, заміни, продовження, заповнення трудової книжки врегульований наказом, яким затверджено інструкцію про порядок ведення трудових книжок. 

Ускладнювати процес підтвердження стажу можуть ті недоліки, які були допущені при видачі трудової книжки. Коли на титульному аркуші трудової книжки є помилки чи не завірені виправлення прізвища, імені чи по-батькові. Для жінок особливо це може бути притаманно при вступі в шлюб, коли змінюється прізвище, але це неналежним чином внесено. Потрібно вписати нове прізвище, попереднє закреслити, вписавши обов’язково підставу, на основі якої це зроблено, й завіривши це печаткою та підписом.

Крім того, іноді в графі з датою народження ставлять просто рік, іноді на першому аркуші немає печатки там, де стоїть місце для печатки. Це має робити роботодавець, адже в інструкції, яка затверджена наказом від 29 липня 1993 року № 58, визначено саме таким чином.

Зараз я найчастіше раджу людям, які звертаються, таке: відповідно до паспорта, наприклад, ім’я жінки Наталія, а коли видавали трудову книжку, написали Наталья. По суті ці дві різні людини і ніякі висновки Інституту мовознавства щодо ідентичності чи однакового походження цього імені не мають нічого спільного з тим, щоб його враховувати. Також в інструкції написано, що роботодавець приймав людину на роботу з її трудовою книжкою. Тобто по факту він визнав, що ця трудова книжка належить цій людині. Через це для нашого працюючого майбутнього пенсіонера є варіант звернення до кадрової служби. Вона вносить відповідний запис до трудової книжки зараз сьогоднішньою датою. Зазначає, що це зроблено на підставі паспорта, ставить печатку і всі питання вичерпуються. 

Інший блок питань — це коли в трудовій книжці немає запису зовсім, або  в трудовій запис є, але, наприклад, там, де дата прийняття на роботу і дата звільнення є виправлення або відсутні підстави — наказ про зарахування, наказ про звільнення. В таких випадках спрацьовує порядок підтвердження стажу, який затверджений Постановою КМУ 1993 року № 637 "Порядок підтвердження трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній". Це можуть бути довідки з посиланням на наказ про прийом або звільнення, архівні довідки, довідки про нараховану заробітну плату. Документи про нараховану заробітну плату за старі періоди мають зберігатись або на підприємці-наступниці, або в архівній установі 75 років.

Ірина Ковпашко. Фото: My.ua

Трудовий стаж і ліквідація підприємств

Якщо підприємство ліквідовано, то проблема наразі є по тих підприємствах, де органи місцевої влади, вирішуючи питання щодо ліквідації, не вирішували питання долі архівних документів. Вони можуть зберігатися деінде, десь в гаражах, на складах. В цій ситуації за участі органів місцевої влади може бути вирішене питання про передачу тих документів, які збереглися, на зберігання в архівну установу й вона на загальних підставах буде видавати відповідні документи. 

Друге питання — є чи немає правонаступника. Правонаступник має зберігати документи та видавати довідки. Якщо такі документи втрачені через підтоплення, пожежу, яка була до повномасштабного вторгнення, то є порядок, який передбачає можливість підтвердження стажу показами свідків. Йдеться саме про період до 2004 року. Свідки повинні знати людині по спільній роботі, відповідно в них повинні бути документи про те, що вони працювали на цьому ж підприємстві в цей же час. 

Читати також: Як отримати стаж до пенсії? Нові можливості для українців

Наступне питання — в Постанову № 637 внесено ряд змін, які дають можливість підтверджувати стаж на найбільш пільгових умовах, якщо документи втрачені саме в зв’язку з бойовими діями. Безумовно, ці зміни всіх питань не вирішують, але такі зміни, крок щодо того, щоб вирішити ці питання, також зроблено. Тобто якщо внаслідок бойових дій втрачено документи, то вони не вимагаються також через покази свідків.

Також в 2021 році прийнято про ведення обліку трудової діяльності в електронному вигляді — електронні трудові книжки. Ми маємо сьогодні ситуацію, коли величезна кількість страхувальників по відношенню до своїх застрахованих осіб вже передали нам трудові книжки для оцифрування. Тобто якщо навіть паперова трудова буде втрачена, то не втрачена інформація про трудову діяльність людини, вона переведена в цифровий вигляд. Також застраховані особи можуть самостійно подати трудову книжку на оцифрування через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду. 

Навіть закон, який визначає облік в електронному вигляді, передбачає, що за бажанням застрахованої особи зміни можуть вноситися й в паперову трудову книжку.