"Жодне з укриттів не розраховане на маломобільних людей" ― Тетяна Жидкова

"Жодне з укриттів не розраховане на маломобільних людей" ― Тетяна Жидкова

Відповідальність за стан укриттів несуть керівники установ та очільники райдержадміністрацій, зазначив у прямому ефірі Українського Радіо речник Київської міської військової адміністрації Михайло Шаманов. А Тетяна Жидкова, кандидатка технічних наук, викладачка Національного авіаційного університету, радниця з доступності всеукраїнського громадського об'єднання Асамблеї людей з інвалідністю України, констатувала, що укриття населення передбачається законодавством. Для цього є кодекс цивільного захисту населення, у статті 32 якого чітко прописано, що фонд захисних споруд цивільного захисту ― це сховища та протирадіаційні укриття. У цих сховищах та укриттях мають ховатися представники влади, працівники стратегічних підприємств тощо. Для решти людей законодавством передбачені укриття у підвалах і цокольних поверхах житлових будинків, вони називаються найпростішими укриттями. Однак жодне з укриттів не розраховане на маломобільних людей, наголосила експертка.

0:00 0:00
10
1x

 

Фото: Суспільне. Люди сидять в укритті однієї зі шкіл Деснянського району під час повітряної тривоги у Києві 1 червня 2023 року

 

"Маємо конструктивні рішення для перетворення підвалів на укриття" 

Тетяна Жидкова наголосила, що укриття і захист населення передбачено законодавством. "Для цього є кодекс цивільного захисту населення, у статті 32 якого чітко прописано, що фонд захисних споруд цивільного захисту ― це сховища і протирадіаційні укриття. У цих сховищах та укриттях мають ховатися представники влади, працівники стратегічних підприємств тощо. Але для звичайних людей там місця немає. Єдина категорія людей, які можуть ховатися в цих укриттях, це лікарі та хворі, які перебувають у лікарнях. Для решти людей законодавством передбачені укриття у підвалах і цокольних поверхах житлових будинків, вони називаються найпростішими укриттями. Відповідно до законодавства, найпростіші укриття не мають захищати людей, а лише знижують дію ударної хвилі. При цьому державні будівельні норми, які сьогодні переробляються, це просто калька тих норм, які були розроблені у 1961 році. На той час у підвалах житлових "сталінок" ще були більш-менш надійні укриття. Але вже у "хрущівках" і панельних будинках немає підвалів, де могли б сховатися люди. Ця війна показала, що підвали можуть стати братніми могилами. На початку вторгнення я стала співвласницею громадського об’єднання "Ренесанс", ми стукали в усі двері й говорили про те, якими мають бути укриття. Більше того, представники "Ренесансу" вже розробили конструктивні заходи перетворення підвалів на укриття, і вони вже будуються. Але представники ДСНС не дослухаються, хочуть залишити все так, як є на сьогодні".

Українське радіо звернулося із запитом до ДСНС й отримало відповідь, що за укриття несе відповідальність місцева влада. "Але те, що укриття можуть бути доступні, підписує ДСНС, ― уточнила Тетяна Жидкова. ― Тобто ДСНС наполягає, що укриття мають захисні властивості. Це не так. У поліклініку не мали допускати людей, якби не було додаткового акту від Київради. Відповідно до законодавства, укриття в лікарнях представлені для персоналу і тих, хто перебуває у цей час на лікуванні. До того ж хочу наголосити, що жодне з укриттів не є доступним для маломобільних груп населення. Це не лише люди з інвалідністю, це взагалі 70% населення. Навіть просто люди похилого віку за 5 хвилин ніяк не можуть спуститися в укриття. Тобто, на наш погляд, укриття необхідно робити в кожному будинку. Є можливість обладнати підвали навіть у п’ятиповерхівках, для цього маємо конструктивні рішення. Є рішення, які мешканці можуть зробити самотужки. Звертайтесь ― допоможемо чим зможемо, надамо поради і креслення".

Чи врятують дві стіни, якщо до укриття далеко?

"У наших будинках, споруджених після 1956 року і майже до 2000-го включно, ніяких двох стін у приміщеннях немає. У сучасних будинках можна перебути у ліфтовому холі або в коридорі. В усіх інших панельних та п’ятиповерхівках є три капітальні стіни, які можуть захистити: дві зовнішні й одна посередині. Усе решта ― це перегородки. Були випадки, коли ці перегородки просто засипали людину. Ванна так само небезпечна, тому що від вибухової хвилі розбивається плитка й дзеркала, і людина може бути травмована навіть більше, ніж від вибухової хвилі. Можна спуститися на нижні поверхи або вийти на захищену сходову клітку, а також варто пам’ятати про маленьке місце в коридорі між середньою стіною та монолітною конструкцією ванна-туалет", ― підкреслила Тетяна Жидкова.

Останні новини
"Найгірший варіант — якщо ми отримаємо ще одного Орбана" — Панченко про вибори у Словаччині
"Найгірший варіант — якщо ми отримаємо ще одного Орбана" — Панченко про вибори у Словаччині
"Нашу війну можна порівняти з Першою світовою" — Харук про роль штурмової піхоти та артилерії
"Нашу війну можна порівняти з Першою світовою" — Харук про роль штурмової піхоти та артилерії
Артилерія ЗСУ виконує до 70% уражень об'єктів ворога — Романенко
Артилерія ЗСУ виконує до 70% уражень об'єктів ворога — Романенко
Іван Заєць та Олесь Доній про антирадянські мітинги 1990-х та Революцію на граніті
Іван Заєць та Олесь Доній про антирадянські мітинги 1990-х та Революцію на граніті
Анатолій Подольський: "Пам'ять про минуле — це зброя сьогодні проти агресора"
Анатолій Подольський: "Пам'ять про минуле — це зброя сьогодні проти агресора"
Новини по темі
Школа є безпечним середовищем, адже діти під час тривог будуть в укритті — Держслужба якості освіти
Треба чітко усвідомити: у панельних будинках укриттів немає — Жидкова
80-85% шкіл розпочнуть навчання очно або у змішаному форматі — заступник міністра освіти
Кімната між двома стінами не гарантія порятунку життя в разі прильоту — ДСНС
Атаки на українські міста мають нас навчити: коли тривога, треба йти в укриття — Садовий