Фото: Тернопільська обласна бібліотека для молоді
"Тарас Шевченко — символ Америки"
"Шевченко присутній в українській культурі, проте він вийшов далеко за межі нашої культури, адже загалом культура немає меж. Національна культура є складовою світової цивілізації. Що ж стосується Шевченка, то ми постійно відкриваємо його присутність і в часі, і в просторі просто дивовижну. Насамперед Тарас Шевченко, на жаль, не маючи за життя ані матеріальних статків, ні навіть свободи подорожувати світом, дуже любив подорожі. Він жив в епоху географічних відкриттів і навіть доля дала йому шанс: коли він знаходить в Казахстані, то брав участь в експедиції, в рамках якої відкривали території", — розповів Ігор Ліховий. За його словами, "кобзар" мріяв подорожувати по світу і цікавився американською літературою: "Є спогади сучасників та й самого Шевченка. Він як улюблений учень Карла Брюллова в Петербурзі, коли навчався в Академії мистецтв, перерви між заняттями заповнювали тим, що Брюллов читав Шевченкові американську літературу. Брюллов в той час був, мабуть, наймасштабнішою постаттю в образотворчому мистецтві Російської імперії, мав беззаперечний авторитет в Європі та Російській імперії дуже близько зійшовся з Шевченком власне як вчитель і учень. І от Брюллов читає "Подорож Колумба" Тарасові Шевченку".
"Шевченко писав про багато літератур, де відчував свою присутність, старався прочитати все перекладене на той час — прочитав майже всього Вальтера Скотта в перекладі, бо не знав англійської. Вивчав французьку і добре знав польську та російську. Шевченко також цікавився історією Сполучених Штатів, писав про одного з "батьків" США як держави — Вашингтона, й прив’язує його до Конституції та сподівається, що щось подібне буде в Україні", — зазначив Ігор Ліховий. Він додав, що недалеко від Білого дому в столиці США також стоїть пам’ятник Тарасові Шевченку, встановлений раніше, аніж в Москві.
"Шевченко належить не лише українцям"
"Про Шевченка також писав й американський президент Ейзенхауер, зокрема, що "Шевченко належить не тільки українському народові, а й культурі всього світу". Подібні думки були й у Кеннеді. І два президенти США, які змінили обличчя цієї держави, звертаються до Шевченка як до митця, поета, людини, яка зуміла змінити перебіг історії однієї з найбільш численних націй в Європі", — наголосив дипломат. "Шевченко був революціонером, вічно молодим — адже помер в 47 років. За пів року до того прагнув одружитися і багато кроків для цього зробив".
Selfmade Shevchenko
"Канів, як і кожне місто та село в Україні, тепер живе війною. А війна — це глибинні зсуви свідомості. Тому в Шевченкові сьогодні найважливіше — це зрозуміти, що він нам заповів, адже його недарма називали пророком. Він себе таким не вважав. І в цьому контексті варто зрозуміти, що найважливішого для нас передав Шевченко. Інститут літератури видав 12-томник творів Шевченка. Його поезія, проза, листування, мистецька спадщина для багатьох українців майже невідома, при тому що саме Шевченко вважав себе насамперед художником. Поезія була для душі і породжувала проблеми в житті, зокрема й десятирічне заслання, три арешти. Тоді як художник він був визнаний та став одним з перших академіків по класу офорту", — розповів Ігор Ліховий. Тож, якщо говорити американськими термінами, Тарас Шевченко зробив себе сам і сам себе забезпечив.