war

"У Києві та Одесі ціни на оренду впали на 40%, а в Полтаві суттєво підвищились" — експерт із нерухомості про стан ринку

17.08.2022 р., 17:10

За даними Опендатабот, за півроку війни у 8 разів зменшилась кількість продажу нерухомості. Натомість ринок оренди почувається краще. Можна говорити навіть про відновлення і вихід на показники станом на 24 лютого. За даними Міністерства юстиції, з квітня по червень було оформлено майже 9 500 угод щодо придбання квартир і понад 11 000 угод щодо купівлі-продажу земельних ділянок. Де можна орендувати житло найдешевше? Куди саме їдуть переселенці зі знищених і зруйнованих міст? Яка ситуація з житлом в західних регіонах? Про це розповів слухачам Українського радіо президент Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта.

Яка ситуація на ринку нерухомості

"Ринок нерухомості достатньо спокійно переживає те, що відбувається в країні: немає глобальних панічних настроїв і довоєнної активності. Її і не може бути. Є певне падіння ринку нерухомості в залежності від регіону. На заході спостерігається більша активність щодо купівлі нерухомості, в центрі України середня активність, а Схід України має досить кволий ринок. 

Ринок нерухомості почав відновлюватися на початку травня, коли запрацювали реєстри. Бо протягом двох місяців ринок юридично не міг працювати. Зараз угоди є, вони підписуються, є покупці, з кожним місяцем таких угод стає щораз більше".

Хто і де купує квартири

"Дещо змінюється портрет покупця. Враховуючи ризики, які зараз існують, на ринку немає активного інвестора. Той покупець, який планував проінвестувати нерухомість для того, щоб заробити, не є активним. Є покупці, які купують нерухомість для оренди. Це більше стосується заходу України. Це переселенці люди, які мають певні статки, переїхали в інші області і планують залишатися тут на тривалий період. Це найактивніший покупець, який готовий придбати житло для себе і своєї родини. 

Щодо Києва, то бюджет складає 50-70 тисяч доларів. Покупець до 100 тисяч доларів на ринку нерухомості є. На заході Україні ціни і до війни були нижчими, тому суттєвого підвищення цін не відбулося. Вони скоригувалися у бік зниження на 10%. В центральних та східних регіонах падіння відбулося ще більше". 

Щодо оренди житла 

"В Києві і області оренда знизилася на 40% і поки не підвищується. Щодо Бучі, Ірпеня, Гостомеля, Бородянки — ці містечка зараз активно відновлюються. Люди не вірять, що зараз ЗСУ зможуть допустити те, що сталося в лютому-березні у передмісті Києва. Тому повертаються сюди і якщо можна відновити своє житло і почати в ньому жити, то вони це роблять. Але щодо оренди, то люди все ж таки будуть шукати такі варіанти, як Бровари, Бориспіль.  

В Одесі відбувається зниження ціни на оренду на 30-40%. В дорогому сегменті навіть більше. В західних регіонах за рахунок переселенців в лютому і березні відбувся сплеск цін. Зараз вже там ситуація вирівнюється бо нема стільки бажаючих орендувати житло. З'явилося більше варіантів для вибору. Тому ринок збалансувався. В Полтаві ціни підвищилися. Переселенці, які їдуть із небезпечних районів, зупиняються саме тут". 

Фото:  Суспільне Полтава

"У Києві та Одесі ціни на оренду впали на 40%, а в Полтаві суттєво підвищились" — експерт із нерухомості про стан ринку

Новини по темі