"НАТО допомагатиме нам моніторити ситуацію на окупованих територіях", — експерт

"НАТО допомагатиме нам моніторити ситуацію на окупованих територіях", — експерт

Україна стала асоційованим членом Програми технологічного співробітництва збройних сил країн НАТО. Що це за Програма та що дасть Україні отримання нового статусу, Українському радіо розповів експерт аналітичного центру "Адастра" Тарас Стороженецький.

0:00 0:00
10
1x

Що таке Програма технологічного співробітництва країн НАТО?

З назви здається, наче йдеться про щось пов'язане із високими технологіями. Частково це так. Фактично ж йдеться про систему взаємодії НАТО між різними підрозділами. Це не стільки про військові технології, скільки про комунікаційні. 

Ця організація була створена відносно недавно — в 2009 році. Її метою було налагодження єдиного каналу комунікації від найвищого військового керівництва до найнижчого, тобто від генералів до різних батальйонів, підрозділів, які займаються конкретними діями.

Як ми потрапили до Програми?

Наші айтішники створили власну систему комунікації під назвою "Дельта". Вона є особливою і країни НАТО, по суті, таких стандартів не мають. 

Аби зрозуміти, що таке програма "Дельта", варто уявити, що ви керуєте безпілотником. Вам потрібно передати інформацію про те, що відбувається на полі бою, сусідньому підрозділу. Й ось ця система "Дельта" — це програмне забезпечення, яке допомагає миттєво передавати інформацію дружньому батальйону про знаходження ворога. Особливість полягає в тому, що для цього потрібен всього лиш один сервер, один хмарний сервіс. Раніше ж кожен батальйон мав власний сервер, всі ці сервери потрібно було налагодити між собою, а їх могло бути сотні чи тисячі. Завдяки "Дельті" зараз потрібно лише одне хмарне середовище, до якого можна підключати величезну кількість батальйонів, які будуть комунікувати між собою. Такого в НАТО немає.

Що Україні дає новий статус?

По-перше, ми стаємо ближче до стандартів НАТО, а НАТО — це технологічність, в першу чергу саме в комунікаціях. Україна зможе легше комунікувати з найвищим керівництвом Альянсу. Відтепер ми будемо налагоджувати наші комунікаційні зв’язки з НАТО на більше високому рівні. 

Ми показали НАТО нововведення, коли можна використовувати єдине хмарне середовище, проте тут йдеться тільки про аеророзвідку для безпілотників. Нам же організація надає п’ять ключових складових. По-перше, ми зможемо комунікувати інформацію про дружні та нейтральні одиниці, включаючи їхні підрозділи. По-друге, ми зможемо обмінюватися інформацією про дружні та нейтральні об’єкти, наприклад, лікарні, газові лінії, маршрути постачання. По-третє, ми зможемо обмінюватися інформацією про ворожу або невідому активність. Також тут йдеться й про питання розвідки та мінні поля. Всім цим займається НАТО, тому відтепер Альянс буде допомагати нам моніторити ситуацію на наших окупованих територіях. В нас та наших союзників буде краще уявлення, де в нас замінована територія, де ведуться дивні дії та рухи з боку ворога, де наші цивільні чи військові об’єкти. НАТО буде допомагати нам краще створювати інтерактивну мапу, завдяки якій ми можемо бачити, що, де і як. 

Фото: Укрінформ