Яка частка бюджету в умовах війни йде на сферу безпеки, а яка - на решту видатків?
На сьогоднішній момент на сферу безпеки йде більше половини бюджету України.
Далі йде соціальний напрямок — 29,4 млрд гривень, з них пенсії — це 14,2 млрд, субсидії — 2,8 млрд, соціальний захист — 5,3 млрд гривень, освіта та медицина — 27,9 млрд гривень. Це основні видатки, які ми зараз фінансуємо з державного бюджету.
Наскільки впали доходи державного бюджету?
Зараз динаміка, наприклад, по митниці покращилася — якщо в березні ми зібрали 7 млрд гривень, в квітні — 8 млрд, то в травні вже 9 млрд гривень. Але враховуючи, що працює тільки західний кордон і в нас зараз громадяни фактично звільнені від сплати ПДВ та ввізних мит, то ці показники складають лише 30% від довоєнних.
Податкова ситуація краща: податкова майже виконала план травня, але враховуючи, що не було відшкодування ПДВ, яке ми здійснюємо лише в червні, то ступінь виконання планів податковою складає близько 70%.
За рахунок чого перекриваються бюджетні "дірки"?
В нас є декілька джерел фінансування бюджету. Основне джерело — це кошти міжнародних партнерів: якщо в квітні ми отримали таких коштів 1,5 млрд, в травні також, то в червні вже отримаємо до 5 млрд, як ми й планували. Також бюджет наповнюють запозичення — військові облігації, які ми активно пропагуємо і розміщуємо.
Чи вистачає зараз коштів в бюджеті?
Ми всі видатки здійснюємо вчасно і в повному обсязі. Бувають незначні затримки, але в принципі, враховуючи, що в нас воєнний стан і який ми обсяг видатків здійснюємо через державний бюджет, то можна сказати, що ми працюємо досить ритмічно і професійно.
Яку частину державних витрат перекриває макрофінансова допомога Заходу?
Наші доходи перекривають близько 60% видатків без видатків на безпекову складову. Йдеться про видатки соціального, гуманітарного характеру. Тому треба на це зважати: активна підтримка партнерів нам зараз конче необхідна.
Фото: pixabay