war

В Україні діти все більше хворіють на "ковід". Коли почнеться вакцинація маленьких громадян?

4.02.2022 р., 13:39

В Україні діти почали масово хворіти на коронавірусну інфекцію. Станом на 3 лютого вже зафіксовано 4381 випадок. Щеплювати дітей віком від 5-ти років від COVID-19 в Україні можна буде лише тоді, коли відповідні рекомендації виробники внесуть в інструкції до вакцин. Про це під час години запитань до уряду у Верховній Раді сказав міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. Міністр наголосив, що нині в Україні є можливість вакцинувати дітей від 12 років і старше, оскільки виробники вакцин внесли відповідні зміни до інструкцій по використанню імунобіологічних препаратів. Більше про це в ефірі Українського радіо розповіла професорка, доктор медичних наук, завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національного університету охорони здоров'я імені П.Л. Шупика Алла Волоха.

Чому кількість хворих дітей б’є рекорди

Це пов'язано з новим штамом "Омікрон", тому що він є більш заразним і інфікується більше кількість загалом людей, зокрема і діти швидше інфікуються. Крім того, діти в нас залишилися переважно менш імунними порівняно з дорослими, оскільки вони хворіли менше при інших хвилях захворюваності і  залишилися невакцинованими. Що стосується дітей старше 12 років, то ми маємо все-таки певну кількість вакцинованих підлітків в Україні — близько 140 тисяч, але це теж не дуже суттєво впливає на загальну захворюваність у цій віковій групі. На сьогодні, дійсно, є дуже високий рівень захворюваності серед дітей раннього віку і найчастіше госпіталізуються малята — діти першого року життя, тому що у них висока лихоманка, у них можуть бути й тяжчі форми перебігу і їх частіше госпіталізують в стаціонари. 

Про симптоми COVID-19 у дітей та як їх убезпечити

Дійсно, складно відрізнити COVID-19 від інших респіраторних інфекцій, оскільки симптоми досить подібні. Може бути лихоманка, біль в горлі, головний, для штаму "Омікрон" характерний нежить. Якщо це досить виражені симптоми, то слід звернутися до лікаря, і якщо це може бути навіть перебіг грипу, то це теж треба диференціювати, встановлювати діагноз і надавати лікування, якщо потрібно.

Немає нічого нового в тому, щодо того, як убезпечити дітей під час епідемії. Проте дітям складно забезпечити масковий режим, особливо маленьким дітям. Важливим є миття рук та дотримання дистанції. В організованих дитячих колективах все це забезпечити, напевно, не дуже просто. І ми повинні розуміти, що пандемія, дійсно, найбільше вдарила по дітях, тому що всі карантинні обмеження насамперед виявилися найтяжчими для дітей, адже вони відсторонені від школи і в них менша соціальна активність порівняно з дорослими. Тому надзвичайно важливо організувати звичайні заходи обмеження інфекції у школах, дитячих садках та вдома. 

Якими можуть бути ускладнення після перенесеного COVID-19 

У дітей можуть виникати постковідні стани. У них частіше може бути ураження легень після перенесеного COVID-19 так само, як у дорослих. Але що характерно для дітей, то це розвиток мультисистемного запального синдрому, який може розвиватися через 3-4 тижні після перенесеного захворювання на COVID-19. При чому навіть після легких і безсимптомних форм. І це може бути, дійсно, дуже тяжкий стан, який може бути навіть загрозливим для життя з тяжким ураженням серця, нервової системи, легень і з тяжкими порушеннями кровотворення. Цей стан надзвичайно загрозливою, тому запобігання хворобі у дітей дозволить також запобігти розвитку постковідних станів.

Про вакцинацію дітей від 5 років 

Це рішення про вакцинацію може ґрунтуватися на даних, які ми отримуємо з інших країн. По-перше, є чіткі наукові доказові дані, що ця вакцинація ефективна і безпечна для дітей і цієї вікової групи. З іншого боку, діти можуть хворіти хоч і легко, але з тяжкими наслідками, і діти можуть бути джерелом інфекції. Тому якщо буде дуже велика група невакцинованих дітей і це може резервуаром інфекції, діти можуть передавати інфекцію дорослим. Таким чином, якщо ми зменшуємо захворюваність у дітей, якщо ми проводимо їм вакцинацію, то дозволяє зменшити поширення інфекції для дорослих, запобігти великій кількості смертей, тобто створює і непрямий захист, окрім того, що ми убезпечимо дітей від COVID-19, а також від тяжких форм і ускладнень. Також це дозволить повернутися до соціальної активності дітям, це дозволить відновити навчання в школі, тобто це не буде так вражати звичайну активність дітей і можливості їх навчання та розвитку. Ми також повинні розуміти, що чим більше вакциновано населення, в тому числі і дітей, то це захищає від виникнення нових варіантів, оскільки діти, якщо вони будуть не вакциновані і будуть часто хворіти, це може бути також підґрунтям для виникнення нових штамів вірусу і поширення інфекції.

Фото: pexels.com

В Україні діти все більше хворіють на "ковід". Коли почнеться вакцинація маленьких громадян?

Новини по темі