war

Експерт про Зовнішні Сили України та їхню готовність протистояти Росії у повномасштабній війні

6.12.2021 р., 22:07

Про стан Збройних Сил України та їхню готовність протистояти військовій агресії Росії, в ефірі Українського радіо розповідає громадський, політичний та військовий діяч, працівник Секретаріату уповноваженого Верховної Ради з прав людини Ігор Мазур.

Чи готова Україна найближчим часом дати відсіч ворогу?

До Нового року залишилося не так багато часу. І "за поребриком" теж хочуть святкувати, а не воювати. Тому навряд чи буде якась атака до Нового року. Чомусь Росія вважає, що США може вирішувати нашу долю: чи бути нам в Європейському Союзі, в НАТО; говорять про якийсь наш позаблоковий статус. Ми мали позаблоковий статус в 2013 році. І втратили Крим, отримали воєнний конфлікт на Донбасі. 

Найкращий час для російського нападу друга половина січня, коли пройдуть свята. 22 січня сталися перші вбивства на Майдані, в День Соборності України   якраз варіант, щоб вдарити по нам. Можливо будуть морози, які теж не дуже сприяють тому, щоб Європа нас захищала, адже для них найважливіше, щоб було тепло в їхніх домівках. Ясно, що вони виражатимусть певну стурбованість, можливо нададуть якусь економічну допомогу. За весь час війни ні Франція, ні Германія не постачала нам ні приладів нічного бачення, ні іншої навколоармійської амуніції, я вже не кажу про зброю. Адже вони бояться певним чином скомпрометувати Росію. 

Імперія найкраще себе почуває, коли атакує. Зараз Сурков заявляє про те, що найвищий рейтинг Путіна був у 2014 році, коли Росія забрала Крим, наїлася певної шовіністичної ідеології "собирателя земель русских". Цей процес вони хочуть продовжувати. 

Про поглинання Росією інших країн

Білорусь Росія поглинула. У Франції в наступному році вибори і Макрон, мабуть, подумає над тим, чи додасть йому рейтингу протистояння з Росією, знаючи що та може спричинити кризу. Німці, як ми бачимо, вже організовують спільні проєкти з Росією по газовим та економічним питанням. Можливо вони бачать співпрацю з Росією як протистояння впливу США. Тобто, це велика шахова гра, де Україна   не гравець, а фігура, яку можуть збити. Але якщо ми матимемо гарних союзників, то зможемо з пішака перетворитися на ферзя. 

Чому Україна, не визнаючи легітимності Лукашенка, співпрацює з Білоруссю?

Лукашенко грає роль сателіта Путіна і веде гібридну війну, зокрема спеціально спровокованими міграційними потоками. Ми нікуди від цього не подінемося, адже сьогоднішній світ дуже взаємопов’язаний між собою.

Планую їхати до наших прикордонників на білоруському кордоні, аби переконатися в тому, що вони мають гарячу їжу, матраци, буржуйки тощо. Солдат гарно воює, коли почувається здоровим і відчуває турботу від держави. 

Який реальний стан ЗСУ зараз?

На жаль, за останні 3 роки зарплати військовослужбовців не піднімалися. В новому держбюджеті Україні я не побачив закладених коштів для значного зростання зарплат армійців. Президент України сказав, що цьогоріч підніме зарплати медикам, в наступному році   вчителям. Потім підніматиме зарплату військовим, шахтарям та решті. Виходить, що на 8-му році війни в пріоритеті медики та вчителі, а не військові. 

Якщо цьогоріч відбудеться загострення, то, можливо, пріоритет перейде до військових, якщо нормально діятиме державний апарат і якщо не буде великої інфляції. Віримо, що українська армія з часом буде забезпечена усім необхідним: новою технікою, установками, зброєю тощо. В іншому разі, без допомоги союзників, протистояти Росії нам буде дуже важко.

Про ефективність Закону України "Про основи національного спротиву"

Формування територіальної оборони дуже важливий фактор. Воїни в запасі на місцях зможуть створити територіальні підрозділи, які, в разі наступу росіян, розпочнуть партизанську війну. Адже кожен матиме свого командира і знатиме за що відповідає. Територіальна оборона потрібна і з січня ці підрозділи почнуть фінансуватися. Якщо Росія не розпочне широкомасштабну війну цьогоріч, то 100 батальйонів тероборони вдасться сформувати. 

Хочу щоб кожен з наших воїнів любив рідну землю, захищав її і повернувся додому живим, з гордо піднятою головою. Бути захисником   це дуже почесно.  

Фото: Ігор Мазур, Світлана Мялик, "Українське радіо"

Експерт про Зовнішні Сили України та їхню готовність протистояти Росії у повномасштабній війні

Новини по темі