Обирай пісні. Визначай переможця

Різниця між ринковою та продажною ціною газу покривається коштом платників податків — експерт

19.10.2021 р., 15:39

В Україні поступово стартує опалювальний сезон. Яким він буде, скільки доведеться українцям платити за тепло в домі і як можна зекономити, щоби суми за комунальні були меншими, Українське радіо дізнавалося в Олега Голубенка, експерта з питань житлово-комунального господарства.

Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

Експертна оцінка старту опалювального сезону в Україні

"Насправді щороку оцінки експертів і оцінки міністерств, відомств та органів місцевого самоврядування щодо готовності до опалювального сезону значно різняться. Проблеми зі стартом опалювального сезону існують щорічно. Загострюється істерія, пов’язана з високою вартістю газу, з не до кінця професійною, якісною і належною підготовкою до опалювального сезону, з недостатніми запасами вугілля. Я вважаю, що особливо турбуватися нам не варто, але все ж, слід розраховувати на свої сили і можливості і готуватися до опалювального сезону заздалегідь", — розповів експерт Олег Голубенко.

Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю для телеканалу ICTV зазначив, що в Україні достатньо газу для суспільства та споживачів за "дуже нормальними цінами, в порівнянні з європейськими цінами". За словами Президента, якби українська влада не втрутилася у ситуацію завчасно, то ціна на природний газ для населення становила би 50 грн за 1 куб. м, а не близько 8 грн за 1 куб. м, якою вона є сьогодні від постачальника НАК "Нафтогаз України" — прим.ред.

Про ціни на газ для населення 

"Дійсно є різниця між ціною за 1 куб. м. природного газу на ринку і продажною ціною для населення. Але вона не настільки суттєва, як це озвучив Президент. Адже за ціною 50 грн за 1 куб. м. ми закуповували газ для населення зараз, а до цього процес закупівлі відбувався поетапно і ціна дуже варіювалася: 3 грн за 1 куб. м, 7 грн за 1 куб. м, 10 грн за 1 куб. м. і т. д. Тому, якщо вивести середню різницю між ринковою і продажною ціною, вона не буде такою значною. Але в будь-якому випадку цю різницю у вартості покриваємо ми, адже ми є платниками податків. Просто це погашення відбуватиметься не в прямий спосіб. І оплачуватимуть і ті, що використовують газове опалення для обігріву житла, і ті, що ним не користуються, а використовують альтернативні джерела для обігріву. Тому всі ми, як платники податків, які утримуємо і Президента, і органи влади, і державу, будемо виплачувати цю різницю зі своєї кишені", — прокоментував експерт з питань житлово-комунального господарства Олег Голубенко.

НАК «Нафтогаз України» оприлюднив ціни на газ для бюджетних і релігійних установ. Компанія пропонує школам, лікарням, дитсадкам купувати газ за тарифом 13 грн 70 коп. за 1 куб. м. без ПДВ і транспортування. Але у частини бюджетних установ на Львівщині, Закарпатті, Хмельниччині, Одещині виникли проблеми з укладанням договорів з НАК «Нафтогаз України» через систему ProZorro, що може призвести до не забезпечення газом цих установ — прим.ред.

Про винуватців, через яких частина бюджетних установ може залишитися без опалення

"Кожну із цих ситуацій потрібно розглядати окремо і шукати винуватців. Але дійсно була проблема, коли не могли укласти договори для комунальних закладів, оскільки на ринку жоден із постачальників не був готовим продавати природний газ за фактичною рекомендованою ціною для комунальних установ. Деякі постачальники пропонували для закупівлі школам, дитячим садочкам та комунальним закладам природний газ за ринковою ціною — 30 грн за 1 куб. м, оскільки вони не могли гарантувати забезпечення природним газом за нижчою ціною, бо ринкова ціна зросла навіть до 50 грн за 1 куб. м. 

Це питання мав би врегулювати НАК «Нафтогаз України», від якого не поступало жодних пропозицій і він не готовий був постачати за нижчою ціною", — експерт Олег Голубенко.

Про різницю між українською ціною за 1 куб. м. природного газу та в країнах ЄС

"Дійсно, ціни в Європі зараз за природний газ є аномальними, таких ще не було. Я вважаю, що ця ситуація є тимчасовою, адже є певні фактори, які вплинули на такий значний ріст ціни. 

Що стосується України і нашої ціни на природний газ, то слід пам’ятати, що в нас є підземні сховища газу, в які ми впродовж року закачуємо газ після закупівлі. Також ми маємо газ власного видобутку. В Україні є державні компанії, які видобувають газ і закачують його в підземні сховища. Тому собівартість українського природного газу не є великою, ми можемо дозволити собі купувати газ за низькою ціною, фактично за ціною видобутку. Звісно, ринкові відносини слід враховувати також, і ціна мала би бути ближчою до ринкової.

Але важко говорити про ринок, коли ми маємо монополію у державі, коли ми так і не створили газовий хаб, який би відображав ринкову ціну та мав значну кількість учасників ринку, які би купували та продавали газ для своїх власних потреб і потреб споживачів. 

Будемо сподіватися, що ціна на природний газ у Європі знижуватиметься. Сьогодні ту ціну за 1 куб. м. природного газу, яка є в Україні, ми можемо собі дозволити, хоч і доводиться покривати різницю між ринковою та продажною ціною для населення із гаманців платників податків", — розповів експерт Олег Голубенко.

Фото pixabay.com

Різниця між ринковою та продажною ціною газу покривається коштом платників податків — експерт

Новини по темі