Обирай пісні. Визначай переможця

Проти маніпуляції та дезінформації. Політолог розповів, чим займатиметься Центр протидії дезінформації

7.04.2021 р., 13:30

6 квітня керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак на зустрічі з послами "Великої сімки", Фінляндії, Ізраїлю, а також головами представництв ЄС і НАТО в Україні презентував роботу Центру протидії дезінформації, який буде протидіяти пропаганді, деструктивним дезінформаційним впливам та кампаніям, займатися недопущенням маніпуляцій громадською думкою. Новостворений орган працюватиме на базі Ради національної безпеки та оборони України. Про завдання та виклики Центру в ефірі Українського радіо пояснює політолог Олександр Антонюк.

Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

Чому Центр протидії дезінформації з’явився лише зараз

Таким Центром у свій час мало бути Міністерство інформаційної політики, яке було створено, якщо мені не зраджує пам’ять, у 2014 році, його очолив Юрій Стець. Міністерство мало створити відповідний департамент, який би здійснював певний моніторинг і фактчекінг, формував аналітику. Ми бачимо, що Міністерсво не виконало на той час цю свою функцію. Його ще називали Міністерством пропаганди чи Міністерством правди. Я пригадую, що коли ще був в АТО у добровольчому батальйоні, то це питання стало на порядку денному, тоді я пропонував депутатам, моїм колегам на той час, що нам не потрібне ціле Міністерство, можливо, просто певна структура, яка буде підпорядковуватися РНБО. Це має бути аналітичний Центр, у нього мають бути певні не повноваження, а швидше можливості, бо моніторинг потрібно здійснювати не лише в соціальних мережах і в українському теле та радіопросторі.  Та й не тільки російські медіа, які ми з вами знаємо, заслуговують на моніторинг. Я хочу нагадати, що два роки тому тільки наша аналітична група виловлювала на Euronews серію фейкових сюжетів проти України. Це для мене стало несподіванкою тому, що канал повноважний, але й там з’являються пропагандиські матеріали з російським наративом. Якщо ця організація буде займатися такими речами, тобо робити аналітику, розсилати рекомендації спростування, я думаю, що для України це буде не найгірший варіант. Велика кількість споживачів інформації її не перевіряє. Якщо ви хочете, щоб інформація впливала на певну аудиторію, то вона формується не лише фактажем, а й емоціями. Якщо людина переходить у певний емоційний стан, то інакше сприймає інформацію. Часто доводиться читати один заголовок, але, коли переходиш до новини, то бачиш зовсім іншу інформацію. Це ж маніпуляція. 

Реклама, яка з’являється на радіо і телебаченні теж розрахована на певну емоційну складову, але й фейки працюють за тим же принципом. Наприклад, людина бачить у соціальній мережі повідомлення про те, що вакцина погана. Навряд чи вона буде потім заходити на сторінку ВООЗ і перевіряти цю інформацію, шукати першоджерело. Тому я розумію, що такий Центр є необхідним. 

Якщо інформація викликає у вас емоції, то це перший показник того, що її варто перевірити.

Чи не занадто велике поле для контролю у Центру протидії дезінформації

Насправді ні Міністерство інформполітики, ні Центр протидії дезінформації — це не пресцентри. Вони не мають надавати медіа інформацію, влаштовувати брифінги, розсилати пресрелізи. У нас є видання "Детектор медіа", там є хороші матеріали, які журналісти видання робили про проросійські телеканали і холдинг Медведчука, про маніпуляції, а також аналітику ток-шоу. Щось подібне мав би робити і даний Центр. Але я не хотів би, щоб цей центр розділяв політиків влади і політиків опозиції. Якщо хтось говорить неправду, то аналітика про такого посадовця має розсилатися повсюди, навіть у медіа. Якщо все відбуватиметься так як було задекларовано, то користь буде чималою. 

В якій з країн найефективніше працюють з дезінформацією

Найкраще працює Китай. У них взагалі свій внутрішній інтернет, все під контролем. 

Кожна країна має той чи інший досвід. Мені особисто подобаються країни Балтії. Вони одні з перших, хто почав реагувати і формувати подібні центри. Стара Європа більш консервативна. Два роки тому я слухав Макрона, де він говорив про глобальний вплив соціальних мереж, що з цим потрібно щось робити. У нього була достатньо жорстка промова. Я пам’ятаю, що після цього написав, якщо б такий виступ дозволив собі хтось з наших політикові, то ні медіа, ні громадськість йому це не пробачили б. Там були категоричні висловлювання навіть стосовно свободи слова. Треба згадати про те, що Трампа видалили з соціальних мереж. От вам ще один спосіб боротьби з пропагандою. 

Нагадаємо, у складі Мінкульту створено ще один орган – Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, очільницею якого стала Любов Цибульська. 31 березня було презентовано основні напрями та принципи роботи Центру.

Фото: pixabay.com

Проти маніпуляції та дезінформації. Політолог розповів, чим займатиметься Центр протидії дезінформації

Новини по темі