Мобільний додаток

Як отримати компенсацію за затримку заробітної плати чи інших виплат? Розповідає експерт

28.02.2021 р., 18:26

23 лютого Президент України Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати", який Верховна Рада ухвалила 4 лютого. Відповідно до нього, з 27 лютого за затримку зарплати чи пенсії можна отримати компенсацію. У яких випадках можна отримати компенсацію за зволікання з виплатами, що для цього потрібно зробити і чи направду такі компенсації платитимуть Українському радіо розповів голова ради громадської організації "Соціальний рух", кандидат юридичних наук Віталій Дудін.

"Проблема із затримкою заробітних плат дійсно існує і з роками поглиблюється. Сума заборгованості вже перевалила за 4 мільярди гривень. Тому проблема актуальна, але казати про інноваційність механізму захисту, мені здається, передчасно. В нас й раніше діяв закон про компенсацію частини доходів громадян у зв’язку з їх затримкою", – розповів Віталій Дудін.

За його словами, фактично законопроєкт не несе нових механізмів, але уточнює, до яких саме виплат застосовується захисний механізм, і встановлює вичерпний перелік таких виплат.

"Передбачається, що у разі затримки виплати заробітної плати чи пенсії, буде перевірятись, чи зросла інфляція, індекс споживчих цін. У випадку, коли затримка перевищить один місяць і за цей період інфляція зросте, то не виплачені кошти мають бути перераховані. Людям виплатять належні їм кошти із сумою індексації", – пояснив експерт.

Він зауважив, що механізм також поширили на виплату відшкодування у зв'язку з завданням шкоди здоров'ю людини: "Це можуть бути виплати, які присуджують у разі каліцтва та інших ушкоджень".

Читати також: За затримку заробітної плати можна отримати компенсацію. Експерт пояснює як це зробити

"Цей закон стосується як державних, так і приватних підприємств, оскільки закон про оплату праці поширюється на всі види підприємств. Проте в приватному секторі економіки дуже поширені неформальні відносини та атипова зайнятість, зокрема, робота за цивільно-правовими угодами. А на винагороду за ЦПД цей захисний механізм не поширюється. Розраховувати на те, що зароблені гроші будуть індексуватися належним чином, можуть тільки ті, що працюють за трудовим договором", – наголосив Віталій Дудін. 

Він розповів, що в приватному секторі люди досить часто просто звільняються, коли виникає проблема із затримкою заробітної плати: "У такому разі людина має право вимагати вихідну допомогу у розмірі трьох заробітних плат. Крім того, можна стягувати кошти, які не були виплачені, і отримати компенсацію у розмірі середнього заробітку за кожен день непроведення остаточного розрахунку. Тому у деяких випадках при появі заборгованості буде вигідніше звільнитися і потім знайти нову роботу".

"Щодо того, звідки братимуть гроші на компенсації, то й у випадку державних, й у випадку приватних підприємств йдеться про власні кошти цих юридичних осіб або ФОП-ів. Тому можна розраховувати лише на те, що те саме підприємство, яке заборгувало, виділить кошти", – підкреслив експерт.

Також він звернув увагу на те, що передбачений законодавством механізм індексації може піти на користь працівникам, проте в нас досі немає положень про гарантію виплати заробітної плати у разі неплатоспроможності роботодавця: "У країнах ЄС ще з 80-х років можна зі спеціального державного фонду отримати певні кошти, якщо підприємство банкрутує. У нас, на жаль, якщо підприємство банкрутує, а таких дуже багато, в людей часто немає іншого вибору, як звільнятися без гарантії, що їм колись виплатять борги". 

"Для того, щоб отримати компенсацію за затримку виплат, можна просто написати письмову заяву на адресу роботодавця. Тут не потрібне судове рішення: роботодавець апріорі  повинен виконати свої зобов’язання. А якщо ми хочемо отримати після звільнення компенсацію у розмірі середнього заробітку за кожен день затримки виплат, вже треба йти до суду. На користь людей грає те, що щодо деяких вимог, пов'язаних із заробітною платою, немає судового збору", – підсумував Віталій Дудін.

Фото: pixabay

Як отримати компенсацію за затримку заробітної плати чи інших виплат? Розповідає експерт

Новини по темі