Мобільний додаток

Як американські санкції вплинули на українських політиків. Коментує юрист

26.01.2021 р., 14:56

З початку року санкційний список США поповнився 7-ма прізвищами українців. Серед них відомі політики та медіа власники. Також під дію заходу потрапило 4 компанії. Про те, як змінюється життя народних депутатів, прізвища яких опинилися в санкційному списку, в ефірі Українського радіо розповів експерт правових питань Аналітичної групи «Левіафан» Сергій Назаренко

Американські санкції б’ють по українських політиках. ЗМІ повідомляють, що президент Володимир Зеленський закликав вийти з фракції народного депутата зі "Слуги народу" Олександра Дубінського через санкції США. Також сам Дубінський писав у Фейсбук, що у Монобанку йому запропонували закрити рахунок. Нагадаємо, нардеп зазначає, що жодних підстав для запровадження санкцій щодо нього немає, а його опоненти зробили "брехливий донос" в держоргани США.

На думку політичного експерта Сергія Назаренка, ситуація з Дубінським – це перший випадок, коли санкції США щодо українця були ефективні. "Пан Дубінський є медійною особою, який має досить розкручений  Ютуб-канал, а це – хостинг на території США.  Після санкцій він був змушений змінити назву свого каналу, щоб якось уникнути санкцій. Можливо, така сама ситуація буде і з його Фейсбуком. А що найголовніше – що будь-яка поважаюча себе особа не може співпрацювати з паном Дубінським – тому починаються проблеми з розміщенням коштів, проблеми в транзакціях. Навіть український "Монобанк", як стверджує пан Дубінський, вже припиняє з ним співпрацю".

Нагадаємо, окрім Дубінського, на початку 2021-го року Сполучені Штати поширили санкції на сімох українців і чотири українських медіакомпанії у зв'язку з втручанням у вибори США. Серед тих, хто потрапив під їх дію –  екс-голова Української асоціації енергетичного машинобудування  Дмитро Ковальчук, колишній прокурор Костянтин Кулик, колишній нардеп та підприємець Олександр Онищенко, бізнесмен Антон Сімоненко, колишній співробітник посольства України в США Андрій Теліженко і медіаменеджер Петро Журавель. Щодо юридичних осіб, то під дію американських санкцій кілька українських сайтів та медіагруп: , NABU Leaks, ТОВ "Скептик" і сайт Only News

Щодо юридичних осіб, тут ситуація і проста, і складна водночас, каже Сергій Назаренко: "Складніша, бо юридичній особі, на яку накладено санкції, досить складно працювати, бо ще більше використання платіжних систем. Але, для власників легше створити нову юридичну особу, вивести кошти з і вкласти в нову, і продовжити працювати. Фактично, на юридичній особі, на яку накладені санкції, в таких країнах як США чи США, можна ставити хрест. Саме через це "Сбєрбанк" не працює в Криму, їм легше створити якийсь новий "дочірній" регіональний банк".

 Що ж до способів обійти санкції, як, наприклад, відчуження активів, Назаренко ставиться скептично: "Адже реєстри стали більш прозорими, і тому, особа, переписуючи майно на родичів, не зможе уникнути цих санкцій. Те ж саме зі зміною прізвища. Єдиний ефективний для того ж пана Дубінського метод захисту від санкцій, це фінансово вкластись в юридичний захист на території США і довести свою невинуватість. Якщо це так, доведіть".

Коли особа в судовому порядку доводить свою непричетність до того, що їй закидають, зазначає експерт, це звична практика: "Санкції – це специфічна процедура, коли в держави недостатньо обгрунтувань, що особа юридично винна, то на неї накладають санкції, бо не потрібно нічого доказувати. Є акт і все. А в США поважають суди, на відміну від деяких наших політиків, і якщо в суді буде доказано невинуватість, санкції будуть зняті".

Сергій Назаренко згадує, що першим серед українців, хто пройшов через процес зняття санкцій був колишній заступник голови адміністрації президента часів Януковича Андрій Портнов: "І його адвокат Тетяна Костіна зараз захищає пана Дубінського. Після цього пан Портнов став спеціалізуватись на юридичному вирішені подібних питань, і через цю процедуру пройшло багато українських чиновників. Санкції діють допоки діє сам акт про санкції.  Акт може бути оголошеним, так само може і бути скасованим за окремим рішенням як цілком так і частково. В Україні також є список осіб, на яких накладено санкції через співпрацю з країною - агресором, і, як мінімум, раз на рік якісь особи виключаються, якісь додаються. Наразі це близько 500 як фізичних, та і юридичних осіб", – зауважує Назаренко.  

Також експерт правових питань Аналітичної групи "Левіафан" пояснив, чому були зняті санкції відносно багатьох соратників Віктора Януковича: "Були досить гучні заяви про винуватість тих чи інших осіб, і ділові партнери Європи і США їм повірили. Але потім їх участь у якихось злочинах не була доведена юридично, не визнані судом, і відповідно після трьох- п’яти років дії санкцій, коли європейці бачать, що по справам ніякого руху немає, щоби не втрачати свій авторитет, авторитет своєї країни, вони були вимушені ці санкції припинити. І це саме через те, що така процедура накладення санкцій в Україні була проведена вкрай неякісно – підстави до накладання санкцій не були доведені, юридична процедура була запущена, але не доведена до логічного кінця".

Фото: УНІАН

Як американські санкції вплинули на українських політиків. Коментує юрист

Новини по темі