"Реформа готувалася давно і впроваджувалася певними етапами, тому що ціни на газ були прив'язані до певних ринкових індикаторів ще два роки тому. З 1 січня ми повністю перейшли на ринковий принцип ціноутворення, а 1 серпня ми просто відмінили положення про покладення спеціальних обов’язків на ринку, дозволяючи будь-якому постачальнику укладати договір зі споживачем і продавати йому газ. Раніше це були традиційні постачальники, відокремлені від облгазів, і вони працювали на своїй визначеній території. А зараз ви можете змінити свого постачальника й обрати будь-якого, який є на ринку, і їх понад 50", – розповів Роман Ніцович.
Також, як зауважив експерт, постачальники пропонують безліч варіантів купівлі газу: "Можна обирати й по ціні, й по умовах оплати, й по принципах сервісу. Зараз, наприклад, газ можна купувати не щомісячно, а на умовах передоплати наперед: на сезон або навіть на рік".
"На ринку діє більше 600 ліцензованих постачальників, переважна більшість з яких працює з промисловими споживачами. Для населення свої послуги пропонує понад 50 постачальників. Наш аналітичний центр запустив спеціальну платформу, яка називається "Газотека". Цей інструмент дозволяє зручно подивитись на ті пропозиції, які є на ринку, на те, скільки можна потенційно заощадити, якщо перейти до конкретного постачальника. В перспективі ми хотіли би зробити портал "Газотека" повноцінною платформою з переходу, подачі документів на зміну постачальника", – пояснив Ніцович.
Читати також – Ціни на газ зросли: як змінити постачальника та платити менше?
Разом з тим, він наголосив й на певних ризиках зміни постачальника газу та тому, як їх обійти: "На ринку є багато пропозицій і тут треба вирішити, що вигідніше. Звичайно, є ризик, що ціна буде коливатися, особливо зараз, взимку, коли є сезонне зростання ціни. Для того, щоб перестрахуватися і заощадити, є пропозиції з фіксованою ціною на сезон, тобто на шість місяців або на дванадцять місяців. Тут є й різні способи оплати: передоплата, поступова оплата, можна платити й щомісячно".
"Зараз фіксовані пропозиції від 6.45 до 7.49 гривень за кубометр. Змінні ціни на листопад мінімум – від 5,88 до 8.96 гривень. Тобто бачимо, що є велика різниця", – розповів Українському радіо Роман Ніцович.
Наостанок експерт пояснив, як саме виглядає процес зміни постачальника газу: "В нас відбулося спрощення процедури. Зараз достатньо подати заявку на зміну постачальника і додати до цієї заявки певний перелік документів. Це документи на право власності приміщення, де знаходиться обладнання газоспоживача, паспорт, ідентифікаційний код та спеціальний код, який привласнюється кожному споживачу на газовому ринку".
"Ця процедура безкоштовна і має займати максимум 21 день", – підсумував Роман Ніцович.
Фото: pixabay