Екс-прем’єр Гончарук спрогнозував, хто очолить НБУ та як зміниться курс гривні

Екс-прем’єр Гончарук спрогнозував, хто очолить НБУ та як зміниться курс гривні

Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проект постанови про звільнення голови Нацбанку. Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики вже підтримав проект постанови. Прем’єр-міністр України у 2019-2020 роках Олексій Гончарук в ефірі Українського радіо прокоментував, які наслідки для міжнародних позицій і відносин з МВФ матиме відставка Якова Смолія, як вона вплине на курс гривні та хто може очолити Нацбанк.

0:00 0:00
10
1x

"Для мене ця новина стала дуже неприємною. Тому що формулювання "через політичний тиск" говорить про те, що під загрозою незалежність Національного банку, а це дуже важлива і серйозна тема. У моєму уряді вся економічна стратегія будувалася на побудові довіри до держави. І це неймовірно важливо, тому що це зменшує вартість ресурсів і для України, і для українців. Це спрощує створення робочих місць, гарантує, що ціни не будуть стрибати, що гривня буде стабільною і навіть може стабільно укріплюватися. А новина про відставку підриває віру і довіру до незалежності Нацбанку", ─ зазначив Олексій Гончарук.

Екс-прем’єр наголосив, що "коли Нацбанк є незалежним ─ це означає, що українець є захищеним. І коли голова Національного банку йде з посади з формулюванням "через політичний тиск" ─ це не може не шкодити репутації країни і довірі до неї".

"Складається враження, що, замість пана Смолія, хочуть поставити керовану людину, яка буде виконувати вказівки, а це означає, що про жодну незалежність Національного банку йтися не може. Тому що фактично рішення, що робити Нацбанку можуть прийматися не в НБУ. А якщо це буде так, то будь-які забаганки уряду та політиків будуть обслуговуватися Національним банком. І це не має нічого спільного з стабільністю на фінансових ринках. І це точно негативний сигнал для інвесторів, для людей, які хочуть розміщувати в Україні виробництво, створювати робочі місця і платити податки", ─ пояснив він. 

На цю тему ─ У "Слузі народу" та "Голосі" прокоментували заяву про відставку Смолія

Гончарук спрогнозував, як надалі розвиватиметься ситуація та хто може стати новим очільником Нацбанку.

"Я прогнозую, що Верховна Рада завтра проголосує. Подивимося, яким буде результат. Звичайно, у нас зараз можуть бути будь-які несподіванки. Але я б фокусувався більше на тому,  хто прийде натомість. Питання не у звільненні Смолія. А у тому, щоб натомість головою Нацбанку стала людина, яка здатна займати свою власну позицію. Щоб ця людина не була керованою, бо це дуже небезпечно. Тому принципово, щоб нова людина була стійка до впливів і була здатна забезпечувати стабільність політики Нацбанку і її незалежність", ─ сказав екс-прем’єр.

За його словами, "є багато груп впливу, які зацікавлені у тому, щоб Національний банк був "кишеньковим". Цього допустити не можна. Є багато людей, які хочуть від Нацбанку простих і неправильних рішень, наприклад, надрукувати гривні і роздати всім. Це дурниці".

Гончарук також прокоментував, які наслідки для співпраці з Міжнародним валютним фондом матиме відставка Якова Смолія.

"МВФ працює не з прізвищем, а з інституціями. Тому він працюватиме з будь-яким головою Національного банку. Але вимога, щоб Нацбанк був незалежним, ними буде висуватися. Якщо вони будуть бачити, що Національний банк ─ "кишеньковий", працювати з Україною вони не будуть", ─ пояснив він.

Щодо того, як відставка голови НБУ вплине на курс гривні, Гончарук зауважив, що "на курс гривні це може вплинути по-різному. Це вже послабило її курс. Але це, швидше, емоційна реакція. Зараз всі завмерли в очікуванні, що ж буде далі. Якщо ми отримаємо голову НБУ з гарною репутацією, то вплив буде мінімальний".

Зазначимо, ввечері 1 липня стало відомо, що голова Національного банку України Яків Смолій написав заяву про відставку з посади. За його словами, на Нацбанк тривалий час здійснюється політичний тиск.

Нагадаємо, з 11 травня 2017 року Яків Смолій виконував обов’язки голови Національного банку України. 

15 березня 2018 року Верховна Рада за пропозицією тодішнього президента України Петра Порошенка призначила Смолія головою НБУ, звільнивши з цієї посади Валерію Гонтареву.

На фото: Яків Смолій та Олексій Гончарук, facebook.com/Oleksiy.Honcharuk