Будівництво Росією газопроводу "Північний потік-2" підриває колективну енергобезпеку Європи, заявив під час круглого столу радник із європейської енергобезпеки Державного департаменту США Бенджамін Шмітт.
Чи ще є шанси в України зупинити Північний потік-2, спрогнозувала в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Ввечері" Голова Комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко.
Дуже важливо було ще раз наголосити, що для європейської безпеки Північний потік становить таку саму екзистенційну загрозу як і для України і що насправді Європа має наявну невикористану транзитну потужність для поставки російського газу і не потребує додаткових обсягів у вигляді Північного потоку-2. Українська газотранспортна система має потужність в обсязі 146 мільярдів кубометрів, а в 2017 році у нас транзитом пройшло 93 мільярди. Тобто ще є вільна потужність і саме Північний потік-2 не надасть Європі доступу до нових джерел газу.
Тому Європі не потрібно шукати, як зробити російський Газпром монополією у постачанні і, відповідно, сприяти домінуванню Росії, а потім мати всі наслідки з впливом і втручанням у їхні демократичні процеси, у вибори. Українська сторона на круглому столі дуже чітко сказала, що ми не йдемо на жодні компроміси. І що для нас є принциповою позиція не допустити Північний потік і ми чекаємо нових санкцій проти нього, бо ключі для зупинення будівництва є зараз у Сполучених Штатів у Вашингтоні. Зокрема, в сенаті зареєстровано п'ять законопроектів.
Чому попри спротив більшості європейських країн, Сполучених Штатів Америки, деякі країни, зокрема, Німеччина, Італія долучаються до будівництва цього газогону?
Насправді тут більше зацікавлена Німеччина для того, щоб стати енергетичним хабом, для того, щоб коли вони закривають свої атомні станції і аргументують, що є потреба в збільшенні газу, то ми їм якраз відповідаємо, що ми готові забезпечити транзитну потужність, щоб вам цей газ надати. Навпаки, вимагайте в Росії, щоб Росія дозволила через свою територію транспорт газу із Туркменістану, з Казахстану і в такий спосіб Європа забезпечить свою безпеку у перспективі. Ми вибудовуємо коаліцію тих держав, які виступають проти Північного потоку. Це країни Вишеградської четвірки, країни Балтії, деякі скандинавські країни. Ми працюємо з Данією, щоб вона не надала дозвіл на будівництво Північного потоку її територією, як зробили Фінляндія і Швеція.
Прослухати повну версію розмови