Мобільний додаток

Тетяна Романенко: Класичні викрадачі грошей – це маленькі суми, які ми витрачаємо і не звертаємо уваги

4.08.2018 р., 16:20

Як заощадити кошти на новий смартфон чи ремонт у квартирі? Про правила примноження грошей розповіла в ефірі Українського радіо у програмі "Safe" експертка-тренерка з фінансової грамотності Тетяна Романенко.

Тетяна Романенко: Наші гроші крадуть ті звички, коли ми автоматично робимо щось таке, що не приносить нам задоволення. Гроші витрачені, а результатів наших фінансових цілей не досягнуто. Одна з найпоширеніших – не брати чек у магазині. Ми не знаємо за що саме сплатили гроші, там може бути щось зайве або не та ціна. Виходить, що ви розраховували на одну суму, а сплатили більше. А за законом повинні сплачувати ту ціну, яку бачите на ціннику. До того ж, люди, які рахують свої доходи і видатки щомісяця звіряють залишок коштів для того, щоб порахувати бюджет і контролювати свої грошові потоки. Якщо ви не ведете облік видатків то ви, можливо, боїтеся побачити правду або зізнатися собі, що витрачаєте більше, ніж заробляєте. Згодна, це трохи страшно.

Наскільки фінансові звички можуть бути пов’язані зі шкідливими звичками? Наприклад, азартні ігри, залежність від алкоголю.

Тетяна Романенко: Ці речі, які шкодять нашому здоров’ю, також шкодять і нашому гаманцю. Це вже до психології. А що стосується фінансових звичок, наприклад, у вас вдома на кухні є пакет з пакетами? Там їх дуже багато. Спробуйте порахувати скільки витрачаєте щоразу, коли купуєте пакет у супермаркеті. Порахуйте, скільки це грошей.  Класичні викрадачі грошей – це маленькі суми, які ми витрачаємо і не звертаємо уваги. Якщо за місяць ви порахуєте зайву випиту каву та інші дрібнички, то за місяць сума може бути досить суттєвою. Під час тренінгів я завжди розповідаю приклад, коли один пакет за одну гривню на день дає 365 грн на рік. А якщо порахувати все інше, то сума набагато більше. Ми просто її не бачимо.

Треба звертати увагу на дрібниці, які коштують декілька гривень. У перспективі року або десяти вони можуть виявитися такими, що ховають чималі суми.  

Тетяна Романенко: У моєму бюджеті є невеличка категорія «імпульсивні покупки». Я собі дозволяю невелику суму залишити на якісь дрібнички. Але, звісно, я контролюю імпульсивні покупки тому, що вони можуть дуже впливати на наші витрати.

Насправді, можна тримати себе у рамках і водночас визнавати за собою право на імпульсивні вчинки. А чи можна ефективніше витрачати кошти на їжу, наприклад,  і за рахунок цього краще планувати свої витрати, позбуватися шкідливих фінансових звичок?

Тетяна Романенко: Можна. Ми розмовляємо про фінансову грамотність,  але так само важлива обізнаність щодо здорового харчування. І наші українські традиції, наприклад, закупи перед святами. Це є викрадач тому, що ми купуємо продуктів набагато більше, ніж треба. Ми готуємо, а потім викидаємо тому, що воно вже прокисло. І потім знову купуємо. Це також наша традиційна звичка витрачати на їжу більше, ніж треба.

Скільки треба відкладати з зарплати? Чи це ефективно?

Тетяна Романенко: Ця сума повинна йти у резервний фонд. Традиційно – 10%. Якщо у вас немає можливості відкладати, то це стане корисною фінансовою звичкою – можете відкладати 20 грн., але треба це робити регулярно. Це резерв на якісь випадки або захворювання, а ось накопичення на певну фінансову ціль – це паралельно. Для цього вам треба збільшувати дохід.

Прослухати повну версію програми.

На фото (зліва направо): Ірина Славінська - ведуча програми та Тетяна Романенко.

Тетяна Романенко: Класичні викрадачі грошей – це маленькі суми, які ми витрачаємо і не звертаємо уваги

Новини по темі