Ірина Верещук. Фото: facebook
Евакуаційні коридори досі є
Звертаючись в ефірі Українського Радіо до людей, які залишаються на тимчасово окупованих територіях (а там слухають Українське Радіо) заступниця керівника Офісу президента України Ірина Верещук нагадала, що продовжує функціонувати номер гарячої лінії 1548. Також є чат-боти – і у Viber, і у WhatsApp. "Я знаю, що вороги глушать, намагаються унеможливити цей зв'язок. Тим не менше, досі є евакуаційні коридори, які допомагають нам робити наші волонтери. Можна звернутися на номер 1548, і ми сконтактуємо людей, які хочуть виїхати, із волонтерськими спільнотами. Ці спільноти, зокрема, діють на тимчасово окупованій території. Не фізично, а матеріально, тобто, фінансово", – зазначила Ірина Верещук.
Це дуже важко, але люди наважуються
Звичайно, обсяги повернення людей із тимчасово окупованих територій зменшились в рази, ніж те, що було в 2022 та 2023 роках, констатувала вона. "На жаль, зараз міжнародні партнери зменшили фінансування гуманітарної допомоги саме людям, які хочуть повернутися", – визнає Ірина Верещук. Але можливості повернутися з окупації залишаються. "Я розумію людину, яка збирає там гроші, тому що це вартісно. Це треба проїхати три країни, зокрема країну-агресорку або Білорусь. Тобто, це дуже важко, але люди наважуються. Люди їдуть, і я їм за це дуже вдячна. Вони дійсно нам не вороги. Нам треба якомога більше людей витягнути. І молодь, щоб, не дай Боже, вони не брали зброю до рук і не ставали ворогами, яких ми мусимо знищувати, бо вони беруть зброю до рук проти української армії, проти українського війська", – зауважила Ірина Верещук.
"Я дуже вболівала за те, аби не загубити людей, які роками займалися питаннями тимчасово окупованих територій"
Також Ірина Верещук розповіла про зміни в державній політиці щодо тимчасово окупованих територій. За її словами, Мінєднання не займатиметься тимчасово окупованими територіями. Ця функція переходить до віце-прем’єра Кулеби та Міністерства розвитку громад і територій разом із департаментом. "Я дуже вболівала за те, аби не загубити тих людей, які роками займалися питаннями тимчасово окупованих територій. У нас є напрацьована система, напрацьована стратегія, план реалізації щодо реінтеграції тимчасово окупованих територій. Ми не загубимо цю тематику у новому міністерстві. Я з Олексієм Кулебою мала низку розмов про те, як ми маємо супроводжувати цей трек. В Офісі я супроводжую його й надалі. У нас є прекрасна громадськість, яка має досвід і її не можна втратити. Коли в нас був координаційний штаб, на кожному штабі є представники громадськості, наша зміна, наш альянс – усі, хто займається тимчасово окупованими територіями, представники міжнародних партнерів, які хочуть знати, якою є стратегія держави і де тут вони, як міжнародні партнери. Тому ми на кожному координаційному штабі кликали і громадянське суспільство і міжнародних партнерів, і тимчасово окуповані області й центральні органи влади. Кожен центральний орган виконавчої влади має знати, якою є роль у поверненні наших людей. питання, яке найбільше зараз турбує – це житло. Люди, які виїхали з тимчасово окупованих територій дуже хвилюються через те, що досі не можуть стати навіть на чергу, щоб отримати житло як компенсацію за зруйноване або не зруйноване житло. Тому перше питання, яке зраз стоїть – це зробити так, щоб ті, хто переїхали з тимчасово окупованих територій, повинні мати шанс на компенсацію, на купівлю тут житла через міжнародний механізм (діє міжнародний реєстр збитків), який має запрацювати тут. Цим має займатися департамент, який перейде до пана Кулеби і під його керівництво", – резюмувала Ірина Верещук.
Читайте також: "Потрібно чітко виписати у законодавстві". Верещук про залучення ветеранів на держслужбу