Ніколя Саркозі. Фото: commons.wikimedia.org
Саркозі – фігурант трьох корупційних справ
У Парижі розпочався суд над колишнім президентом Франції Ніколя Саркозі. Його звинувачують у корупційній змові з лівійським диктатором Муаммаром Каддафі в середині 2000-х. Суд триватиме близько трьох місяців. Для Саркозі це вже третій судовий процес за останні роки. Як колишній президент Франції опинився на лаві підсудних?
Ця справа почалася у 2005 році, коли колишній диктатор Лівії Каддафі нібито передав 50 мільйонів євро на фінансування президентської кампанії Ніколя Саркозі. 2007 року Саркозі був обраний президентом Франції. Втім, у французького президента і лівійського диктатора відносини не склалися. Коли почалася військова операція Північно-Атлантичного альянсу у Лівії, Саркозі активно її підтримав. Тож, для того, щоб помститися Саркозі за підтримку операцій проти Лівії, люди з оточення Каддафі вирішили розкрити цю інформацію в 2011 році. Справа тягнеться вже 14 років, відтоді, як була розкрита ця інформація. Вчора (6 січня) почався процес, і протягом найближчих трьох місяців ми зможемо спостерігати за його розвитком.
Крім того, як ми знаємо, Саркозі є "любителем" корупційних справ. Тож у нього були подібні справи стосовно фінансування його президентської кампанії в 2007 році з боку однієї з керівниць компанії L'Oréal. Також він мав ще одну корупційну справу, яка стосувалася підкупу судді. От, власне, за всі ці три справи його або судили, або судять. І саме за корупційну справу, пов'язану з підкупом судді, минулого місяця Саркозі намагався оскаржувати свій вирок, який полягав у трьох роках обмеження свободи. При цьому два з них були умовними, а третій мав проходити під домашнім арештом з носінням електронного браслета. Саркозі намагався оскаржити вирок, але вирок залишили чинним. І Саркозі залишається під домашнім арештом. Словом, в основному, це все корупційні справи.
Саркозі своєї провини не визнає
Наскільки тяжкими є звинувачення для Саркозі відповідно до законодавства Франції? Хто ще фігуранти цієї нової справи? Чи визнає свою провину сам Саркозі? Як він реагує?
Сам Саркозі своєї провини не визнає. Він говорить, що все це наклеп і намагається всього цього уникати. Це було видно з учорашнього засідання. Щодо того, наскільки тяжке може бути звинувачення, це вже питання до французького суду, який ухвалить вирок. Тут варто зазначити, що фінансування в таких масштабах, тим паче, з боку іноземних громадян, у Франції заборонене. У Франції доволі жорсткі норми фінансування політичних партій і кандидатів. Якщо на момент, коли Саркозі передавали (за твердженням обвинувачення – ред.) усі ці кошти, ці умови були не такі жорсткі, то зараз це доволі сильні обмеження.
На фінансування політичних партій і кампаній давати кошти можуть тільки французькі громадяни. Юридичні особи не мають права цього робити. Кожен французький громадянин може фінансувати політичну партію лише на 7,5 тисяч євро на рік. Стосовно президентських кампаній, обмеження ще більші. Громадянин Франції може профінансувати президентську кампанію лише на 4600 євро на рік. Тобто йдеться про невеликі цифри. Враховуючи те, що на фінансування президентської кампанії, відповідно до французького законодавства, кандидати можуть витрачати до 22 мільйонів євро. В будь-якому випадку, всі ці цифри, які озвучуються зараз у контексті передачі їх Саркозі для проведення його президентської кампанії, перевищують (за твердженням обвинувачення – ред.) будь-які обмеження французького законодавства. Це і є порушення.
У вчорашніх новинах в Україні я побачив інформації навіть трішки більше, ніж у французьких. Французи обходять увагою цю справу. Хто такий Саркозі? Він – член Конституційної ради Франції, оскільки він колишній президент. Всі колишні президенти Франції автоматично входять до цього дорадчого органу. Він визначає відповідність законів Франції Конституції країни.
Саркозі – перший президент Франції, який дійшов до лави підсудних
Абсолютно всі, незалежно від репутації?
Так, абсолютно всі. Це посада, яка надається президенту автоматично після його відставки. Він обіймає цю посаду пожиттєво. Не знаю, чи є норми, які регулюють виключення з Конституційної ради. Можливо, це може трапитися із Саркозі, враховуючи його корупційні скандали. Все може бути. Насправді Саркозі – це перший президент Франції, який дійшов до лави підсудних. Так, були скандали із Жаком Шираком (один із попередників Саркозі – ред.) та іншими французькими політиками. Але першим до лави підсудних дійшов Саркозі.
"Французи сприймають цю справу доволі спокійно"
Як у Франції сприймають цю справу? Яка репутація у Саркозі?
Французи сприймають цю справу доволі спокійно. Так, це колишній президент. Зараз він обіймає доволі формальну посаду. Ні він, ні його політична сила не мають ніякого особливого впливу на французьку політику, на французьке суспільство, як, наприклад, партія Макрона, або партія Ле Пен. Думаю, що ця справа може бути цікавою, але не більше. Підозрюю, що у Франції її сприймають так само, як у нас би сприймали якусь справу часів Кучми. Не більше, ніж невелике обурення.
"Саркозі відіграв своє"
Зараз Саркозі не можна назвати популярним політиком?
Зараз ні. Він не має жодного впливу. Він відіграв своє. Зараз набагато складніша ситуація у Макрона і його блоку. За результатами парламентських виборів у червні-липні парламент розколовся, по суті, на три рівні частини – лівих, центристів і правих. І Макрону та його уряду потрібно намагатися балансувати, щоб не склалася ситуація, як у грудні. Щоб Ле Пен та ліві не об'єдналися і не висунули новий вотум недовіри новому уряду.
"Першим, хто виступив із розкриттям цієї інформації, був син Каддафі"
Які докази є у слідства, і чому слідство тривало аж понад 10 років?
Докази доволі цікаві. Першим, хто виступив із розкриттям цієї інформації, був син Каддафі, який 2011 року розповів про це в інтерв'ю. Про якісь великі докази потрібно питати у французьких слідчих. Про те, чи вони щось знайшли, ні французькі, ні інші ЗМІ не згадують. Чому справа тривала понад 10 років, теж доволі складно сказати. Саркозі намагався її оскаржувати. Можливо, шукали докази. І можливо, ми їх побачимо найближчим часом.
"Ніякої політики – винятково боротьба з корупцією"
Як вдалося довести цю справу до суду?
Я думаю, що це питання боротьби з корупцією у французькій політиці. Нещодавно подібні справи відкривалися і проти Марін Ле Пен, і зараз вони теж тривають. Політичної боротьби тут не можна знайти. Це винятково боротьба з корупцією. Якщо у випадку з Ле Пен ще можна запідозрити уряд, хоча це доволі сумнівно, то в питанні Саркозі йдеться просто про боротьбу з корупцією. У тих, хто цікавився політикою в ті часи, Саркозі завжди буде асоціюватися з корупцією. Як, наприклад, Берлусконі в Італії (нині покійний бізнесмен, прем'єр-міністр Італії у цілому протягом 9-ти років Сільвіо Берлусконі – ред.)
Серед справ, до яких може бути причетний Саркозі, є й справа про російські гроші. Про цю справу писали у 2023 році. Чи відомо, про які суми йдеться?
Це невеликі суми, десь кілька сотень тисяч євро. Звучить це, звісно, дико, коли я говорю, що це невеликі суми. Але для французького політика, який оперував величезними сумами – десятками мільйонів – це невелика сума. Принаймні, порівняно з тим, що йому приписують у справі з Каддафі. Так, для нас неприємно, що він брав гроші у росіян (за твердженням опонентів Саркозі – ред.). Але Саркозі завжди мав прихильність до російської влади. В 2008 році він намагався бути "голубом миру" у врегулюванні конфлікту в Грузії. На мою думку, він має певні симпатії до росіян.