14 чи 200 тисяч? На які виплати мають право працівники критичної інфраструктури ― пояснює юрист

14 чи 200 тисяч? На які виплати мають право працівники критичної інфраструктури ― пояснює юрист

Усі рішення Пенсійного фонду України про відмову у виплатах працівникам критичної інфраструктури та їхнім родинам є нелегітимними, оскільки підстави для відмови у виплатах  через невключення об’єктів критичної інфраструктури до реєстру в законі № 2980 немає. Таку думку в ефірі Українського Радіо озвучив кандидат юридичних наук з трудового права, юрист ГО "Соціальний рух" Віталій Дудін. Незважаючи на те, що реєстр об’єктів критичної інфраструктури почав вестися лише з 1 травня 2023 року Закон № 2980 має ретроактивну дію і поширюється на всі випадки, які сталися з 24 лютого 2022 року. Крім того,  закон написаний таким чином, що можна вимагати різницю між виплатою встановленою спецзаконом і тією, яка була фактично здійснена. Тож працівник критичної інфраструктури, який отримав третю групу інвалідності внаслідок російської агресії за новим законом може претендувати на 200 тисяч гривень компенсації замість 14 тисяч, які передбачає закон “Про соціальне страхування”.  

0:00 0:00
10
1x
Програма:

Ілюстративне фото з відкритих джерел

Реєстр об’єктів критичної інфраструктури почав вестися лише з 1 травня 2023 року

Які підприємства відносять об’єктів до критичної інфраструктури?

Це найважливіші підприємства, установи та організації, які надають послуги у сфері життєзабезпечення суспільства. Вони покривають такі галузі як: медицина, державна безпека, правопорядок, служби порятунку, електро та теплозабезпечення – тобто те, без чого суспільство не може нормально функціонувати. У 2021 році було ухвалено закон України “Про критичну інфраструктуру”. Проте реєстр об’єктів критичної інфраструктури почав вестися лише з 1 травня 2023 року і зараз перебуває на стадії формування. Наскільки цей реєстр наповнений ми не знаємо, оскільки доступ до нього конфіденційний на період дії воєнного стану. Веде реєстр Держспецзв’язку. Його наповнення залежить від суб’єктивних і об’єктивних факторів. Суб’єктивні це те, що якісь документи про включення певного об’єкту можуть бути вчасно не оформлені певними секторальними органами. До об’єктивних перешкод належить введення великого масиву інформації, бойові дії, відключення світла тощо. тому реєстр не є повним, а це впливає на те, чи отримають люди пільги внаслідок травмування на такому об’єкті критичної інфраструктури.

"Укрзалізниця", "Укренерго", обленерго та оборонні підприємства не були визнані ПФУ як об’єкти критичної інфраструктури

Що не так із законом № 2980?

Головна ідея цього закону – це надати підтримку тим, хто постраждав. Йдеться про суми грошових виплат, які є вищими за передбачені законодавством про соціальне страхування. У випадку загибелі працівника критичної інфраструктури його родина має отримати 1 млн гривень. Якщо людина отримала інвалідність, то компенсація складає від 200 до 800 тисяч гривень залежно від встановленої групи. З прийняттям цього закону постало питання, як визначати належність осіб до працівників критичної інфраструктури. Там зазначено, що це здійснюється або шляхом звернення до реєстру або Кабмін затвердить список тих підприємств, які можуть вважатися об’єктами критичної інфраструктури. Проте у кожному окремому випадку орган ПФУ звертається до Держспецзв’язку, щоб встановити, чи є підприємство, де стався нещасний випадок об’єктом критичної інфраструктури. І тут почалися проблеми. Такі підприємства як "Укрзалізниця", "Укренерго", різні обленерго та оборонні підприємства не були визнані ПФУ як об’єкти критичної інфраструктури, хоча вони пріоритетно зазнають нападів російських окупантів. У 2024 році люди отримували відмови у призначенні виплат, коли вони зверталися із заявами про виплату у зв’язку із загибеллю їхніх родичів, які працювали на таких підприємствах як "Херсонобленерго" або "Харківське машинобудівне бюро". ПФУ з’ясовує наявність підприємства у реєстрі об’єктів критичної інфраструктури саме на момент трагедії. Проте багато трагедій сталися ще до запуску цього реєстру. Пенсійний фонд цікавить не те, які функції за суттю виконує це підприємство, а лише те, чи було воно включено до реєстру на дату трагедії. Якщо підприємство здійснює виробництво електроенергії, то воно однозначно є частиною об’єктів критичної інфраструктури. Росіяни це розуміють і б’ють по цих підприємствах. А нашій державі, на жаль, це не очевидно.

Закон має ретроактивну дію і поширюється на всі випадки, які сталися з 24 лютого 2022 року

Скільки виплат було здійснено постраждалим працівникам критичної інфраструктури?

Станом на середину листопада 2024 року було здійснено виплати по 8 випадках. З них деякі отримувачі були службовцями органів місцевого самоврядування, до родин працівників критичної інфраструктури належали 4 родини. Тобто мова йде про поодинокі випадки, у той час як  у державному бюджеті на цей рік було передбачено 480 млн гривень. Багато людей про цей закон не знали і їм органами ПФУ виплатили компенсацію за законом №1105 “Про соціальне страхування”. Мова йде про виплати, які у кілька разів менші. Наприклад, якщо працівник Укренерго мав право на виплату 200 тисяч за цим спецзаконом, а отримав лише 14 тисяч від органів ПФУ. Закон № 2980 написаний таким чином, що можна вимагати різницю між виплатою встановленою спецзаконом і тією, яка була фактично здійснена.  Крім того, цей закон має ретроактивну дію і поширюється на всі випадки, які сталися з 24 лютого 2022 року. Можна подавати заяву за ті випадки, які сталися до прийняття закону і навіть у разі, якщо вже було здійснено фактичну виплату. Також люди можуть оскаржити відмову територіального органу ПФУ. Звернувшись до Пенсійного фонду України або до суду. Кількість судових звернень зростає. Це може зайняти до півроку. Суди зазвичай стають на бік працівників. Їх не переконують відмови ПСУ, що обленерго це не критична інфраструктура. Такі справи розглядаються адміністративними судами і як правило в заочному порядку.

Віталій Дудін. Фото: ФБ-сторінка

Усі рішення ПФУ про відмову у виплатах працівникам критичної інфраструктури та їхнім родинам є нелегітимними

Чи лише державні підприємства належать до об’єктів критичної інфраструктури? І як потрапити до цього реєстру?

Форма власності не має значення за законом про критичну інфраструктуру. Потрібно керуватися порядком 415, який регламентує перелік документів, які потрібно подати до Держспецзв’язку. Такої підстави для відмови у виплатах  через невключення об’єктів критичної інфраструктури до реєстру в законі 2980 немає. Депутати не внесли в закон таку підставу для відмови. І навіть Кабмін у підзаконний акт не вписав таку підставу для відмову. Це дозволяє припустити, що всі рішення ПФУ про відмову у виплатах працівникам критичної інфраструктури та їхнім родинам є нелегітимними.

Передусім потрібно чітко передбачити, що цей закон № 2980 має поширюватися і на ті випадки, коли підприємства не внесені до спеціального реєстру, а лише підпадають під сектори критичної інфраструктури. Тобто якщо підприємство займається виробництвом і розподілом електроенергії або оборонною продукцією чи транспортом, то воно апріорі є об’єктом критичної інфраструктури. По-друге, потрібно зробити так, що працівники ПФУ були зобов’язані інформувати під підпис постраждалих працівників та їхні родини про те, що вони можуть скористатися допомогою за законом № 2980.

Вина працівника не має великого значення

Чи має особа право на компенсацію, якщо вона не дотримувалася певних вимог, наприклад, не йшла в укриття під час повітряної тривоги?

Вина працівника не має великого значення. Цей фактор не повинен оцінюватися для отримання виплат за законом № 2980. Нещасні випадки, спричинені російською агресією класифікуються як такі, що сталися внаслідок подій суспільного життя – оголошена та неоголошена війна. Зрозуміло, що ця загроза має невідворотний характер і від дій працівника чи роботодавця нічого не залежить.

Що робити у випадку травмування або загибелі працівника критичної інфраструктури?

Перш за все має бути проведене розслідування нещасного випадку. Цим займаються органи Держпраці. Створюється комісія, куди включаються представники роботодавця, профспілок, страхові експерти. Участь потерпілих у них не вимагається. Метою цього розслідування є встановлення зв’язку між нещасним випадком і виробництвом. За результатами буде складено акт, який потрібно зберігати. Він може знадобитися для призначення виплати як за законом 2980, так і для виплати в меншому розмірі, якщо цей об’єкт не належить до критичної інфраструктури. 

 

Останні новини
Українська економіка під час війни вистояла — Бураковський
Українська економіка під час війни вистояла — Бураковський
"Оскар" — не кінофестиваль, це премія для жанрового кіно — Десятерик
"Оскар" — не кінофестиваль, це премія для жанрового кіно — Десятерик
"Війна триває в офлайні і онлайні" – експерт з цифрової безпеки
"Війна триває в офлайні і онлайні" – експерт з цифрової безпеки
Припинення вогню не означатиме припинення війни – Хара про можливі сценарії закінчення війни
Припинення вогню не означатиме припинення війни – Хара про можливі сценарії закінчення війни
Нафтове ембарго як найбільша енергетична криза в історії людства: причини виникнення та наслідки
Нафтове ембарго як найбільша енергетична криза в історії людства: причини виникнення та наслідки
Новини по темі
Припинення вогню не означатиме припинення війни – Хара про можливі сценарії закінчення війни
Понад 50 нардепів мають підозри від правоохоронних органів – Щербан про те, чому Рада не скасовує "правки Лозового"
Єдиний реєстр військовослужбовців поступово поглине вже існуючі реєстри — Назаренко
"На першому плані булінг". Освітня омбудсменка про теми звернень до неї
Ксенія Омельченко: завдання реклами — не подобатися, а викликати реакцію