Ілюстративне фото з відкритих джерел
Резервація виплат відбувається в межах трьох років
Які права має цивільна дружина, чоловік якої загинув на війні?
Для того, щоб цивільна дружина реалізувала свої права в першу чергу їй потрібно довести, що вона проживала однією сім’єю з чоловіком, який загинув. Сімейний кодекс зазначає, що чоловік і жінка, які проживають однією сім’єю мають рівні права із подружжям, яке є проживає в зареєстрованому шлюбі. Усі соціальні пільги в даному випадку вже врегульовано і щодо військовослужбовців. Перш за все жінка має довести, що є цивільною дружиною. Зробити це можна виключно в судовому порядку. Звернутися із заявою про виплату соціальних виплат в Пенсійний фонд, Міністерство оборони тощо. Ці заяви розглядаються і як правило вимагається підтвердження відносин певним документом. Таким документом в даному випадку може бути тільки рішення суду. Резервація виплат відбувається в межах трьох років. Якщо вирішення спірних питань не закінчено, немає відповідного рішення суду, то тоді здійснюється розподіл коштів між тими особами, які підтвердили своє безумовне право.
Акт спільного проживання можна підтвердити в межах 3 місяців, якщо немає заперечень
Наскільки швидко можна підтвердити факт спільного проживання?
Ситуації бувають різні. Якщо родичі не мають заперечень і підтверджують, що дійсно такі відносини були, то цю процедуру можна пройти в межах трьох місяців. Є різні визнання такого факту. Це може бути або звернення із заявою в порядку окремого провадження, що значно спрощує процедуру із зазначенням заінтересованої особи тільки тієї, яка дійсно виплачує кошти. Але якщо є питання спірності про факт існування таких відносин, тоді починається процес задіяння родичів, які заперечують цей факт, що потребує більше часу для вирішення.
Тест ДНК – найвагоміший доказ у встановленні батьківства
Які права мають ненароджені діти в цивільному шлюбі?
Тест ДНК зараз має більше можливостей для порівняння ДНК родичів. Потрібно в судовому порядку встановити факт батьківства загиблого. Тест ДНК у цьому питанні це найвагоміший доказ, який може бути, але не єдиний. Якщо батько загинув, тіла немає, то ДНК дитини можна порівняти із ДНК родичів. Крім ДНК можуть бути й інші докази. Це фотографії, декларації спільного проживання, акти огляду місця спільного проживання, переписка між собою, фінансова підтримка між собою. Ці докази можуть підтвердити наявність шлюбних відносин. Щодо дитини, ці докази також можуть бути задіяні, якщо немає можливості провести тест ДНК. Навіть знаходження документів загиблого в цивільної дружини: документи з навчання, роботи, мобілізації – є доказом того, що мали місце відносини, притаманні шлюбним.
Якщо відповідач не з’являється для проведення експертизи, то вважається, що позивач довів свою правоту
Чи можуть близькі родичі відмовитися від тесту ДНК для встановлення факту батьківства?
Можуть. У цьому випадку закон захищає інтереси заявника чи позивача. Якщо відповідач не з’являється для проведення експертизи, то вважається, що позивач довів свою правоту. Суд має право визнати всі ті питання, які поставлені перед експертом як такі, що дійсно є фактом, тому що протилежна сторона протидіяла в дослідженні і встановленні відповідних обставин.
Валентина Беніцька. Фото з особистого архіву
Право на спадкування можна заявити протягом 6 місяців
Як оформити свідоцтво про народження, якщо дитина народжена після смерті батька?
Дитину слід зареєструвати протягом одного місяця з моменту народження. Отримати підтвердження в судовому порядку, що загиблий є біологічним батьком дитини в межах місяця нереально. Реєстрація дитини здійснюється на підставі свідоцтва про шлюб. Батьком записується другий з подружжя. Якщо шлюб не укладено, то тоді це має бути спільна заява двох осіб про реєстрацію дитини і визнання батьківства цивільним чоловіком. У ситуації, коли батько загинув до народження дитини є лише одна можливість – зареєструвати дитину зі слів матері. Потім у судовому порядку визнати факт біологічного батьківства померлого щодо дитини. І поставити позовну вимогу змінити запис у свідоцтві про народження дитини з вказівкою, що батьком дитини є біологічний батько. Важливо, що у питанні спадщини заявляти про свої права слід до встановлення факту батьківства чи проживання однією сім’єю. У нас є термін в межах 6 місяців, коли можна заявити своє право на спадкування. І цей термін не подовжується.
Цивільна дружина повинна довести факт проживання однією сім’єю
Якщо чоловік офіційно одружений, але проживав з іншою жінкою в цивільному шлюбі. Які права має кожна з жінок після його загибелі?
У нас є одношлюбність – норма, яка закріплена і сімейному кодексі. Для цивільної дружини факт спільного проживання не буде гарантією для отримання виплат, спадкування тощо, оскільки є зареєстрований шлюб. Є й інші моменти, наприклад діти, які проживали в сім’ї. Тоді звертатися з позовом можна в інтересах дітей. З фіктивним шлюбом все простіше. Шлюб передбачає ведення спільного господарства, взаємні права та обов’язки, спільний відпочинок тощо. Якщо ми маємо відносини цивільної дружини і відносини зареєстрованого шлюбу, то залежно від того, які будуть дійсними можна сформувати доказову базу, яка підтвердить, що це дійсно сімейні відносини. Відповідно шлюбні відносини мають бути спростовані. Лише коли буде спростований фіктивний шлюб, можна подавати позови про встановлення факту проживання однією сім’єю. Окреме проживання подружжя, як то відрядження чи вимушений переїзд за межі України не розглядається як припинення шлюбних відносин. Тому в будь-якому разі офіційна дружина отримає всі соціальні виплати.
Командир може посвідчити заповіт і він матиме юридичну силу
Якщо військовий напише заповіт і віддасть командиру чи матиме він вагу?
Командир може посвідчити заповіт і він матиме юридичну силу. Важливо вирішити завчасно всі ці питання: скласти заповіт, особисте розпорядження тощо. В іншому разі тільки зареєстрований шлюб дає право на певні соціальні гарантії. В незареєстрованому шлюбі жодних прав немає.