Пішохода в темному одязі водієві вночі видно лише за 1 метр — експерт

Пішохода в темному одязі водієві вночі видно лише за 1 метр — експерт

Пішохода в темному одязі водієві вночі видно лише за 1 метр, а зі світлоповертальним елементом ― за 150. Про це розповідає директор "Київської міжрегіональної філії" ДП Український НДІ медицини транспорту МОЗ Юрій Чорний. Українське Радіо розпитувало експерта про дотримання Правил дорожнього руху під час відключень світлофорів. Ще до війни у правила внесли вимогу: у темний час доби в умовах недостатньої видимості пішоходи мають використовувати світлоповертальні елементи або ж бути у відповідному одязі, нагадує фахівець. І вночі, і вдень водій не має перевищувати швидкості й пам'ятати закони фізики. Гальмівний шлях на сухому асфальті при швидкості 50 км/год — 20 м, на мокрому асфальті ― 55 м.

0:00 0:00
10
1x

 

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

 

Розумний пішохідний перехід

― Чому не подбали про те, щоб світлофори працювали безперебійно під час відсутності електроенергії?

У нашій країні ніхто не очікував, що буде така війна і що вимикатимуть електроенергію. Але ми маємо чудову патрульну поліцію, яка покликана допомагати в тих випадках, коли вимикають світло, і на пожвавлених пішохідних переходах та перехрестях забезпечувати регулювання транспорту. Ми також розуміємо, що головною запорукою безпеки дорожнього руху є неухильне дотримання правил дорожнього руху всіма учасниками. Це відповідальність усіх. Ми зобов’язані допомагати одне одному в умовах проблем, які виникають у сьогоденні. Особливо складно у вечірні години, коли пішоходів не дуже видно. Кабінет міністрів ще в листопаді 2020 року змінив правила дорожнього руху і чітко зазначив, що в темний час доби в умовах недостатньої видимості пішоходи мають використовувати світлоповертальні елементи або ж бути в одязі, який має такі елементи. Кожна людина, що планує якийсь похід у темну пору доби, зобов’язана прикріпити до себе світлоповертальний елемент, щоб допомогти водієві уникнути проблеми. Адже якщо це пішохідний перехід, то водії зобов’язані пропустити пішоходів. У західних країнах вживають багато різноманітних заходів, які дають можливість зробити переходи безпечнішими. Є така штука, як "розумний пішохідний перехід". Це нерегульований перехід, обладнаний ліхтарями, сонячними панелями, датчиками руху. І коли людина підходить до дороги, там вмикається світло і допомагає водієві зорієнтуватися, що є пішоходи, що треба пригальмувати і дати їм можливість перейти через дорогу.

Взаємна повага і пішохода, і водія

― Такі системи подекуди трапляються і у нас на дорогах, але їх ще дуже мало.

Зараз планується відновлення державної програми з безпеки дорожнього руху. Думаю, ці моменти повинні бути пріоритетними, щоб зробити безпечними переходи та перехрестя, тобто допомогти водієві побачити людей, які переходять дорогу. Але ми повинні розуміти, що має бути взаємна повага і пішохода, і водія. Пішоходи, велосипеди, самокати, моноколеса ― всі повинні розуміти: якщо ти є учасником дорожнього руху, то будь зобов’язаний причепити на себе світлоповертальний елемент, забезпеч водієві можливість побачити тебе і тоді ти справді будеш повноцінним учасником дорожнього руху. А коли переходять групи, вони мають позначити себе якимись прапорцями.

Пішохода в темному одязі видно за 1 м, а зі світлоповертальним елементом за 150 м

― А чи є можливості для водіїв, наприклад, особливе використання фар у темні години абощо?

Якщо водій їде на ближньому світлі фар, то без світлоповертального елемента він може побачити пішохода за 50 м. Якщо на людині є відповідний елемент, то водій побачить її за 200 м. Якщо водій їде при дальньому світлі фар, то людину без світлоповертальних елементів видно за 100 м, а з елементом ― за 350 м. Тобто якщо швидкість автомобіля 50 км/год, то водієві, щоб зорієнтуватись і зробити якийсь маневр, треба мати не менше 150 м до пішохода. Що стосується одягу, то ми маємо знати: людину в темному одязі видно за 1 метр, в блакитному ― 15 м, у червоному ― 25 м, у жовтому ― 35 м, у білому ― 50 м, а світлоповертальний елемент видно за 150 м. І водій повинен дотримуватися швидкісного режиму. Складні ситуації на трасі, коли водій може їхати зі швидкістю 90-110 км/год, тому пішохід має пропустити автомобіль, а потім безпечно перейти.

Юрій Чорний. Фото: medtransvp.com.ua

Якщо регулювальник стоїть лицем або спиною, то дорогу переходити не можна

― Які принципи варто пам’ятати пішоходам, коли вони бачать регулювальника на перехресті?

Кожна людина має розуміти, що коли вона зробить щось неправильно, то отримає попередження або штраф. Якщо регулювальник стоїть лицем або спиною, то дорогу переходити не можна. Якщо регулювальник стоїть лівим чи правим боком, тоді пішохід має можливість переходити дорогу, тому що  транспорту в цей момент заборонено їхати на лице або на спину регулювальника. Це те, що можна по радіо сказати і зрозуміти. Але зараз ми говоримо про міста, а що робити за містом? Патрульна поліція не завжди може дістатися усіх місць, де є перехрестя, великі чи маленькі. Тому є справді проблема, і це така обопільна відповідальність водія та пішохода, це відповідальність кожної людини. Правила дорожнього руху треба згадати, особливо зараз, коли канікули і багато дітей стають учасниками дорожнього руху. Тож батьки мають обов’язково допомогти дітям вивчити ПДР. Міністерство освіти спільно з міжнародним благодійним фондом допомоги постраждалим внаслідок ДТП розробило зараз таку програму, де підвищують кваліфікацію директорів шкіл, учителів, завучів, викладачів безпеки життєдіяльності. Кожна школа зобов’язана мати клас безпеки, де діти вивчають правила дорожнього руху. Думаю, що діти потім зможуть навіть навчити своїх батьків. Дитина сидітиме у дитячому кріслі автомобіля і зможе сказати: "Тату, не їдь так швидко, пригальмуй, бо це пішохідний перехід". Тоді й аварій буде менше.

― На смузі для автомобілів їздять мопеди, мотоцикли, що перевозять їжу, або велосипедисти. І окремо на пішохідних переходах рухаються різні самокати. Хто тут яких правил має дотримуватися?

Дорожня інфраструктура повинна відповідати вимогам сьогодення. Справді, у нас зараз є нові учасники дорожнього руху, тому я бачу, що в Києві, наприклад, відокремлюють доріжки для пішоходів, велосипедистів і громадського транспорту. Закликаю всіх перечитати ще раз правила дорожнього руху, щоб оцінити, чи правильно він використовує свій засіб пересування.

"Якщо ти бачиш небезпеку, краще відійти і пропустити ідіота"

― Якщо я пішохід, іду тротуаром, а назустріч несеться інша людина на самокаті. Тоді просто варто відійти, щоб убезпечити себе від травмування.

Якщо ти бачиш небезпеку, краще відійти і пропустити ідіота. І колись він, наразившись на проблему, відкриє ПДР і зрозуміє, що вчинив порушення.

Закони фізики

― Із психологічної точки зору, що варто пам’ятати водіям і пішоходам, коли темно, дощ і сльота?

Пам’ятати про відстань, коли ти можеш побачити людину. І ще є проблеми, коли дорога суха або мокра. Гальмівний шлях на сухому асфальті при швидкості 50 км/год буде 20 метрів, на мокрому асфальті ― вже 55 метрів. Тобто, крім правил дорожнього руху, варто знати і розуміти закони фізики.

Останні новини
"Не хочу, щоб те, що я бачила на фронті в Україні, відбулось у Польщі" — польська волонтерка Альдона Гартвінська
"Не хочу, щоб те, що я бачила на фронті в Україні, відбулось у Польщі" — польська волонтерка Альдона Гартвінська
Відхід з Урожайного та Кринок, наступ на Харківщині та вихід на Костянтинівку: Гетьман про ситуацію на фронті
Відхід з Урожайного та Кринок, наступ на Харківщині та вихід на Костянтинівку: Гетьман про ситуацію на фронті
Ірина Фаріон померла у лікарні після замаху
Ірина Фаріон померла у лікарні після замаху
Краєв про "страждальця за Америку" Трампа і можливих спадкоємців Байдена
Краєв про "страждальця за Америку" Трампа і можливих спадкоємців Байдена
"Замість кримінального провадження повернення до служби" — Титич про законопроєкт щодо СЗЧ
"Замість кримінального провадження повернення до служби" — Титич про законопроєкт щодо СЗЧ
Новини по темі
"Не хочу, щоб те, що я бачила на фронті в Україні, відбулось у Польщі" — польська волонтерка Альдона Гартвінська
Відхід з Урожайного та Кринок, наступ на Харківщині та вихід на Костянтинівку: Гетьман про ситуацію на фронті
Куди звертатись, якщо ваша рідна людина зникла безвісти? Пояснює юристка
"Навіть теоретично Київське водосховище не може затопити столицю" — Вишневський
Україна збільшила цього року експорт зерна до 7 млн тонн на місяць — Козаченко