"Вся країна зараз витрачає 12 ГВт потужності" ― Харченко про масштаб втрати 8 ГВт електрогенерації

"Вся країна зараз витрачає 12 ГВт потужності" ― Харченко про масштаб втрати 8 ГВт електрогенерації

Українська електроенергетика тримається на запасі міцності, атомних електростанціях, які не атакує російська армія, та допомозі ЄС, яку ми отримуємо чи не щоденно, зазначив в ефірі Українського Радіо директор Центру дослідження енергетики Олександр Харченко. Коментуючи слова премʼєр-міністра Дениса Шмигаля про те, що Україна втратила до 8 ГВт електрогенерації, він пояснив, що в нинішні погодних умовах вся країна витрачає 12 ГВт потужності, тож це дуже багато. Аби забезпечити споживачів та бізнес, держава змушена просити сусідні країни про аварійну енергетичну допомогу, яка зазвичай коштує найдорожче. Тож питання про економію електрики в пікові години досі залишається актуальним.

Проте, як переконаний Харченко, ключ до економії схований не у великій кількості тарифів, а в ринковій ціні. "Зробіть ринкову ціну і люди самі знизять споживання в пікові години та перемістять його на час, коли електрика дешевша".

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: Pixabay

Тримаємося на запасі міцності, атомних електростанціях та допомозі ЄС

За словами Дениса Шмигаля внаслідок російських ударів знищено або пошкоджено понад 800 обʼєктів теплопостачання. Україна втратила до 8 ГВт енергогенерації і, щоб відновити втрачене, потрібно близько 1 млрд доларів. Оці 8 ГВт ― скільки це в загальнодержавних масштабах?

Для ілюстрації навесні в погоду, подібну до тієї, яка зараз, вся країна витрачає 12 ГВт потужності. Взимку, в холод, коли температура -10, там потрібно 18-19 ГВт.

За рахунок чого тоді ми ще "стоїмо"?

По-перше, це запас міцності. По-друге, навіть московські терористи не намагаються бити по атомних електростанціях і вони продовжують працювати на повну потужність. Дуже помічною є підтримка з ЄС, без неї ми и почували себе набагато гірше. Зараз ми тримаємося саме на тому, що країни-сусіди надають нам допомогу і у вигляді імпорту, і у вигляді аварійної допомоги буквально щоденно. Цей набір й дає змогу працювати далі. Плюс 24/7 йде відновлення того, що пошкоджено, і що можна відновити, тому що є обʼєкти, які відновити не можна, а є ті, які можна, і над якими працюють.

Чи не складається ситуація так, що росіяни бʼють, а ми ремонтуємо по колу?

Змагання, коли вони бʼють, а ми ― ремонтуємо, покращуємо захист, придумуємо способи протистояння, розпочалося в жовтні 2022-го і досі триває в постійному режимі. Для енергетики нічого нового зараз не відбувається. Проте змінився характер атак: росіяни дуже масовано бʼють по окремих обʼєктах саме генерації величезною кількістю ракет і дронів одночасно. Це, безумовно, ускладнює життя, але, з іншого боку, ми в такому режимі живемо вже півтора роки і добре розуміємо, що треба робити. Є планування, яким чином цьому протистояти, але для того, щоб реалізувати ці плани, потрібні гроші та час.

"Для промисловості і бізнесу час складний"

А яка ситуація із промисловістю в регіонах?

Ситуація в регіонах складна, для промисловості і бізнесу час складний.  І я бачу, як бізнес почав думати і реалізовувати власні проєкти генерації. Спроможні бізнеси, на мій погляд, мають зараз в цей бік дивитися. Для багатьох підприємств набагато дешевше забезпечити себе власною генерацією, але не мати проблем через відключення, обмеження.

Звісно, є величезні підприємства, які себе забезпечити навряд зможуть. Наприклад, сталеливарне підприємство навряд чи зможе встановити необхідні 120-150 мегават дуже швидко. Але я бачу дуже багато прикладів, як середній бізнес швидко й ефективно ставить собі генерацію. 

А щодо аварійних перетоків та імпорту, ви сказали, що зараз ми використовуємо і одне, й інше. Як це реалізовано? 

Це одні і ті ж дроти, питання лише в тому, як оформлюється переток електроенергії. Ми звертаємося до партнерів і або ми завчасно підписуємо контракт на імпорт, в якому фіксується певна ціна і з українського боку є покупець, який це робить, або якщо електрики не вистачає, то Укренерго звертається до країн-сусідів з проханням надати аварійну допомогу. Вони дивляться, чи є в них ресурс, можливість збільшити виробництво електроенергії і, якщо є, ― надають. Щоправда, оплата цієї допомоги йде по моменту постачання і, зазвичай, це найдорожчий варіант. 

А чи не можемо ми завчасно все це законтрактувати і не платити більшу суму?

Теоретично ― можемо, але на практиці ми так не робимо. 

"Зробіть ринкову ціну і люди самі знизять споживання в пікові години"

Хочеться ще торкнутися питання тарифів та економії. Нещодавно бачив заклик поставити людям тариф, при якому вони самі відімкнуть бойлер.

Я би сказав інакше: зробіть ринкову ціну і люди самі знизять споживання в пікові години і перемістять його на час, коли електрика дешевша. Безумовно, є категорії людей, які мають отримати субсидію, яких має підтримати держава, але для країни це буде значно дешевше, ніж те, що відбувається зараз, коли в нас купа різних штучних тарифів. Допоки немає ринкової ситуації і ми не сплачуємо справжню ціну того, що отримуємо, реальної економії добитися не вийде. 

Олександр Харченко. Фото: Енергобізнес

В 2014 році всі казали, що ми без газу помремо. але коли ввели ринкову ціну на газ і споживання в країні скоротилося з 70 млрд кубометрів до 30 за пів року.

"Борги населення за електрику ― мінімальні"

А яка в нас ситуація з боржниками? 

З одного боку, квартиру відключити від електроенергії абсолютно реально, але борги населення в загальній картині боргів (а це понад 120 млрд гривень) ― насправді мінімальні. Населення там 10 %, навіть трохи менше і здебільшого йдеться про населення прифронтових регіонів, людей, які були в окупації і не мали змоги платити. В цілому ж населення платить й ставиться до цього відповідально. Проблеми, які є, ― це проблеми, які виникли через неправильне регулювання, популістські кроки. Є цілий комплекс регуляторних заходів. які зробив український уряд, щоб спотворити ринкову модель того, що мало бути ринком електроенергії. В результаті в нас нема ринку, повністю спотворена ситуація, коли всі боргують всім. І це, до речі, перешкоджає ідеї відновлення енергетики, яка пошкоджена. Слова Шмигаля про один мільярд ― це вершина оптимізму. Навіть за нашими базовими підрахунками треба як мінімум 2,7 млрд, щоб відновити електроенергетику до нормального стану, коли ми зможемо ефективно забезпечувати всіх українців та українські бізнеси електроенергією в повному обсязі. І ці гроші немає де взяти. Єдиний шанс ― це залучення приватних інвестицій. Проте перше, що питає інвестор: "Я інвестую в обладнання, а як повертати гроші?" В нас економіка має працювати, а зараз в тому, що ми називаємо ринком електроенергії економіка не працює. Це величезна проблема і її треба вирішувати. Перші кроки національний регулятор вже почав робити, але цього недостатньо. Це має бути на урядовому рівні глобальна зміна моделі до такої, коли будуть вирішені ключові проблеми й буде зрозуміло, як людям платити. 

Зараз же низький тариф діє для всіх. Себто якщо людина має будинок на 500 метрів з басейном та сауною, то на яких підставах вона платить за низьким тарифом? Коли ми працюємо на підприємстві, які платить повну ринкову ціну, в результаті спонсоруються й багаті. 

Останні новини
Бунт у фейковому середовищі: Reiva та Kill! Kill! Kill! спільно видали сингл "Галас"
Бунт у фейковому середовищі: Reiva та Kill! Kill! Kill! спільно видали сингл "Галас"
Містична прогулянка внутрішнім світом: Love Mary представила сингл "Ліс"
Містична прогулянка внутрішнім світом: Love Mary представила сингл "Ліс"
Паліндром: Я — такий трохи брудний голуб, у якого на шиї висить окраєць хліба з виїденим м'якушем
Паліндром: Я — такий трохи брудний голуб, у якого на шиї висить окраєць хліба з виїденим м'якушем
Зближення з новою людиною: ANNEI видала сингл "Роздягни"
Зближення з новою людиною: ANNEI видала сингл "Роздягни"
ЦВК будує новий кіберзахист, відновлюючи роботу Державного реєстру виборців
ЦВК будує новий кіберзахист, відновлюючи роботу Державного реєстру виборців
Новини по темі
Паліндром: Я — такий трохи брудний голуб, у якого на шиї висить окраєць хліба з виїденим м'якушем
ЦВК будує новий кіберзахист, відновлюючи роботу Державного реєстру виборців
ЗСУ не дозволили окупантам скористатися "дверями" можливостей — Тимочко
Ніколи не відчувала упередженого ставлення через стать ― артилеристка Світлана Куриленко
Володимир Пасяка (Faine Misto): Файні Люди цінують момент і мають бажання отримати від фестивалю всі можливі емоції