"Кордон ЄС має бути недоторканним" — посол України в Польщі про блокування вантажівок

"Кордон ЄС має бути недоторканним" — посол України в Польщі про блокування вантажівок

"Нинішній польський уряд робить усе від нього залежне, щоб завершити цей протест", – заявив в ексклюзивному інтерв'ю Українському Радіо посол України в Польщі Василь Зварич, коментуючи ситуацію із блокуванням руху вантажівок на кордоні двох держав. Але немає доброї волі з боку польських протестувальників: "вони стоять, накручують, емоційно підігрівають ситуацію, виставляють умови, які ми не можемо виконати", – констатував дипломат. Хоча кожен день такого страйку приносить величезні втрати не тільки українському бізнесу, але й польському та міжнародному. Василь Зварич сподівається, що співпраця України з новим урядом Польщі буде розвиватися тільки по висхідній. Також посол вважає, що має бути ухвалене рішення на рівні Євросоюзу про те, що кордон ЄС (а українсько-польський кордон – це також кордон ЄС) повинен бути недоторканним.  

 

0:00 0:00
10
1x

Черга у напрямку Польщі на пункті пропуску "Рава-Руська-Гребенне". Фото: Суспільне Львів

"Кордон ЄС має бути недоторканним”

—   Пане Василю, зараз непрості часи: в Україні два роки триває війна, в Польщі – відбуваються внутрішньополітичні процеси. Як це позначається на відносинах України і Польщі? Адже з’явилося багато песимістів, які заявляють, що у відносинах між нашими країнами утворилася тріщина. 

Люди, які відстежують розвиток і динаміку українсько-польських відносин, починаючи з відновлення української незалежності, знають, що те, що відбувається зараз, – це нічого нового. Ми вже проходили різні етапи в наших відносинах, але головне, що в нас залишається, – стратегічний інтерес зміцнювати ці відносини. Те, що час від часу через різні політичні процеси з’являються сигнали, які би ми не хотіли чути, в наших відносинах з поляками – нормально. Це як у хорошій сім’ї, де і сваряться, і перебувають у злагоді. Зараз період, де ми в певному очікуванні на зміну влади, прихід нового уряду. Ми сподіваємося, що співпраця з новим урядом Польщі буде розвиватися тільки по висхідній. Бачимо, що є це бажання також і з польського боку. Також ми будемо пам’ятати з величезною вдячністю й допомогу, яку ми отримали від попереднього уряду, особливо в перші дні повномасштабної агресії. Тоді Польща була однією з перших країн, яка прийшла нам на допомогу не словами, а конкретними справами. І перші танки, і вся військова допомога. Це дружнє плече ми будемо завжди пам’ятати, відчувати, незалежно від того, яким буде уряд. Я вважаю, що відносини між Україною і Польщею розвиваються нормально, в стратегічному плані – дуже добре. А всі дискусійні моменти ми вирішимо, адже є добра політична воля як із нашого, так і з польського боку.

—   Уже знайдемо якийсь механізм розблокування кордону? 

Це не вперше кордон стає заручником політичних або й навіть комерційних інтересів. Цього разу ми справді відчуваємо особливий біль, оскільки триває російська агресія і те, що хтось захотів обмежити рух вантажівок, комерційного транспорту на кордоні, – це для нас справді боляче. Кожен день такого страйку приносить величезні втрати не тільки українському бізнесу, але й польському та міжнародному. Це все дуже неправильно. Я вважаю, що ті, хто вирішив організувати цей протест, насамперед зашкодили собі та Польщі, тому що імідж Польщі через це суттєвим чином постраждав в ЄС. Передусім із причини того, що Польща, ми віримо, стане логістичним хабом відбудови України. Але про який хаб може йтися, якщо завтра комусь іншому заманеться заблокувати кордон тільки через те, що він відчуває, що є помітна конкуренція, яку він не витримує. 

Журналістка Українського Радіо Світлана Мялик та посол України в Польщі Василь Зварич. Фото: Українське Радіо

Вважаю, що тут має бути ухвалене рішення на рівні Євросоюзу про те, що кордон ЄС (а українсько-польський кордон – це також кордон ЄС) має бути недоторканним і не можна робити заручниками ані людей, які стоять в чергах, ані сам по собі кордон. Ми відкриті до діалогу, запропонували польській стороні дуже добрі пропозиції, як зробити крок назустріч вимогам, які ставлять протестувальники, хоча їхні апетити досить великі.

"Кордон блокує група локальних польських перевізників, які до війни їздили і торгували в Росію і Білорусь"

—   Вони підігріваються "Конфедерацією", проросійською партією в Польщі.

Ці апетити дуже великі й те, що зараз за цим усім стоїть певна політична сила, – це також не допомагає врегулювати ситуацію. Тому я думаю, що ситуацію, яка є на кордоні, не можна поширювати на весь комплекс українсько-польських відносин. 

—   Це група польських перевізників…

Так, група локальних польських перевізників, які до повномасштабної агресії їздили і торгували в Росію і Білорусь. Відповідно зараз вони такої можливості не мають і через це в них накопичується внутрішня злість і негатив. Думаю, що їм потрібно скеровувати їх в першу чергу не проти України, а проти Росії й Путіна, який призвів до проблем, які в них зараз є. 

 "Україна не може дозволити собі в умовах війни говорити про відновлення дозволів для вантажних перевезень"

—   Коли це може вирішитися?

Дуже хочу, щоб це вирішилося якнайшвидше і бачу, що й нинішній польський уряд робить все від нього залежне, щоб завершити цей протест. Але ми не бачимо доброї волі з боку протестувальників: вони стоять, накручують, емоційно підігрівають ситуацію, виставляють умови, які ми не можемо виконати. Передусім ніхто з українського боку не може дозволити зараз собі в умовах війни говорити про відновлення дозволів для вантажних перевезень. Ми дуже довго йшли до того, щоб отримати лібералізацію цих вантажних перевезень не для того, щоб зараз це все відмотувати назад. Але з іншого боку, це питання, яке лежить в площині ЄС. 4 грудня буде засідання міністрів транспорту країн ЄС і саме там, у рамках цього форуму, потрібно аналізувати цю угоду. Так чи інакше, я вважаю, що немає жодних підстав та аргументів для того, щоб блокувати кордон. Він має залишатися недоторканним, особливо зараз, в умовах російської агресії проти України. Я дуже хотів би, щоб ті, хто затіяв цей протест, усвідомлювали це. Ми не хочемо зробити нічого, що зашкодило б їм, але коли вони роблять речі, які не тільки шкодять Україні, але й іншим країнам Європи, то рано чи пізно хтось за це повинен буде нести відповідальність.