Є випадки блокування гуманітарної допомоги для України на кордоні з Польщею — український дипломат

Є випадки блокування гуманітарної допомоги для України на кордоні з Польщею — український дипломат

Попри заяви протестувальників, що гуманітарна допомога для України чи цистерни з паливом йдуть поза чергою, ми бачимо випадки, що вони стоять у черзі на польсько-українському кордоні. Про це повідомив в ексклюзивному інтерв'ю журналістці Українського Радіо Світлані Мялик генеральний консул України у Любліні Олег Куць. Він розповів, що "була також розмова з представниками протестувальників. Вони кажуть, що пропускають гуманітарну допомогу поза чергою, ми попросили, щоб вони дотримувалися своїх заявлених квот". Напередодні, 25 листопада, поблизу пункту пропуску у Дорогуську відбулась зустріч заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергія Деркача і генконсула України у Любліні Олега Куця з українськими водіями та польськими протестувальниками. Працюють гарячі телефонні лінії для невідкладної допомоги українським водіям, змушеним стояти у черзі на кордоні з Польщею.

 

0:00 0:00
10
1x

Черга у напрямку Польщі на пункті пропуску "Рава-Руська-Гребенне". Фото: Суспільне Львів

"Ті, хто відчуває за станом здоров’я необхідність повернутися в Україну, мають таку можливість" 

— Відбулася зустріч на польсько-українському кордоні вас, заступника міністра Міністерства розвитку громад і територій та інфраструктури Сергія Деркача з українськими водіями, які застрягли в багатокілометрових чергах, та польськими. Про що вдалося домовитися? 

Нашим головним завданням сьогодні було зустрітися з нашими водіями, підтримати їх, розповісти про хід перемовин, які є пропозиції, що робить уряд, щоб вирішити цю проблему, які є пропозиції польській стороні та яка реакція. Також забезпечуємо наших водіїв, які в складних погодних умовах стоять вже не один тиждень, харчами, водою, медикаментами. Також Сергій Деркач розповів детальніше про оголошену ініціативу: ті, хто бажає, відчуває за станом здоров’я необхідність повернутися в Україну, ці люди мають таку можливість. Міністерство напрацьовує і надає алгоритм дій, коли такі водії зможуть повернутися в Україну. А потім їх повернуть назад, щоб вони завершили поїздку з вантажем, яку раніше розпочали. 

— Тобто, йдеться про евакуацію водіїв, які зголосилися? Їх уже близько двох десятків…

Наразі так, але надалі продовжується збір інформації щодо охочих, з якими міністерство зв’язується і розповідає про сам алгоритм. Крім цього, ще одне завдання (оскільки були представники і української, і польської преси) – бути там на місці, щоб зафіксувати, побачити, почути. Адже попри заяви протестувальників про те, що гуманітарна допомога чи цистерни з паливом йдуть поза чергою, ми бачимо випадки, що вони стоять у черзі. Крім того, польська преса також може поспілкуватися з нашими хлопцями, які розповідають про все. Вони також підтримують право на протест кожного, але не шляхом блокування кордону, особливо сьогодні, коли така безпрецедентна атака була на Київ, коли ворог б’є по нашій критичній інфраструктурі. Для нас надважливливим є те, щоб наша енергетика отримувала необхідну допомогу, а все це зараз стоїть у чергах. 

Є випадки, коли цистерни з пальним для ЗСУ стоять

— Тобто, не пропускається навіть пальне для ЗСУ?

Ми фіксували випадки, що стоять цистерни з пальним. Окрім цього, була також коротка розмова з представниками протестувальників. Вони кажуть, що пропускають всі небезпечні вантажі, гуманітарну допомогу поза чергою, ми попросили, щоб вони продемонстрували на ділі і щоб вони дотримувалися своїх заявлених квот – скільки автомобілів та вантажівок пропускається щогодини. 

— А чи чують польські протестувальники Україну та українців? Адже Польща також потерпає від дій цих польських блокувальників.

Як сказав пан Сергій, це блокування завдає найбільшого збитку Україні, але також і Польщі та нашим партнерам з ЄС. Сама вимога щодо повернення дозволів на перевезення, оскільки вони прописана в угоді між Україною та ЄС, зараз є важкою для реалізації. Натомість інші їхні проблеми чи заяви… є багато пропозицій, які були передані польській стороні. Про них йдеться в комунікації на сайті міністерства. Але сьогодні для нас найважливіше було, щоб в таких погодних складних умовах під час блокади підтримати наших хлопців у чергах, передати харчі, воду і щоб вони були в курсі, як триває процес перемовин.

Олег Куць. Фото: poland.mfa.gov.ua

Гарячі телефонні лінії для невідкладної допомоги українським водіям

— Нагадаю, що Міжнародне товариство польських підприємців в Україні зробило заяву, якою був висловлений протест проти блокади кордону. Називалися збитки, які завдаються й Польщі у тому зв’язку, що польські перевізники продовжують блокування кордону.  Розкажіть ще про те, яка основна допомога українським водіям, які стоять у чергах, зараз надається?

Ми тісно співпрацюємо з нашими волонтерськими, громадськими організаціями. Вони також організовано приїжджають до наших водіїв, привозять їжу, воду. Ми також постійно на зв’язку із правоохоронними органами. У нас відкрита гаряча лінія, на яку звертаються водії. Якщо вони почуваються зле, ми відразу зв’язуємося з компетентними органами та службами, щоб їм невідкладно надавали допомогу.  

— Тобто, Генконсульство відкрило спеціальну гарячу лінію?

 Так. Також додам, що всі апдейти, інформація є у нас на сторінці у фейсбуці.

(Як зауважено на фейсбук-сторінці "Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie", "номери телефонів Генерального Консульства України в Любліні у разі потреби консульської допомоги або консультацій:

☎ +48-81-531-88-89.

У разі загрози життю чи загибелі громадян України працює цілодобова гаряча лінія:

☎ +48575 853 733.

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з профільними асоціаціями та перевізниками створило Штаб допомоги українським водіям. Його ключова задача – забезпечити наших людей їжею, питною водою, медикаментами та пальним.

За кожним із трьох пунктів перетину кордону закріплений координатор, який збирає потреби і знаходиться на постійному звʼязку з водіями. Також цілодобово працює гаряча лінія Укртрансбезпеки ☎ +38 (067) 120 0483").

Вона там постійно оновлюється і там також можна знайти номери гарячої лінії не лише нашої, але й Укртрансбезпеки (Державна служба України з безпеки на транспорті – ред.), оскільки Міністерство інфраструктури також відкрило гарячу лінію і там за кожним пунктом пропуску закріплені люди, які спілкуються і тримають зв’язок. (Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України інформує: "Водії та перевізники, що заблоковані на кордоні, можуть звернутись на цілодобову гарячу лінію Укртрансбезпеки, повідомити про потреби та будь-які інші пов’язані питання за номером: ☎ +38-(067)-120-04-83"

Таких звернень дуже багато, тому ми працюємо однією командою. Стосовно заяви польських підприємців, то я зверну увагу ще на заяву Польсько-української господарчої палати, яка є на їхньому вебсайті. Вони також закликають до солідарності та виваженості. 

— "Польські підприємці б’ють на сполох і закликають припинити блокування руху вантажного транспорту через українсько-польський кордон”...

Так. 

"Ключове завдання – щоб водії в черзі були забезпечені всім необхідним"

— І ця заява, і попередня говорять про те, що не можна асоціювати цю блокаду кордону зі ставленням Польщі до України. Насправді й Польща, і польський народ підтримує Україну. Йдеться лише про певну частину польських перевізників, які заблокувати кордон.

Саме так. І власне наші консули щодня відвідують пункти пропуску, де зараз заблокований рух, фіксують, що кажуть водії відносно, можливо, якихось порушень їхніх прав або того, що не пропускаються цистерни з пальним або гуманітарна допомога. Вони відразу ж спілкуються з представниками поліції, компетентних органів і разом із ними виявляють, що ці автівки їхали пріоритетно.

— Ключові завдання для наших дипломатів у Польщі, для Генконсульства в Любліні – це те, щоб знаходити порозуміння з польською стороною і підтримувати наших водіїв.

Так, щоб вони були забезпечені необхідним. У нас велика команда – Генконсульство, Посольство, МЗС, Мінінфраструктури. Ми постійно на зв’язку, в контакті з нашими перевізниками, підтримуємо їх і морально, і забезпечуємо чим можемо. 

КОНТЕКСТ 

Уже  третій тиждень польські перевізники блокують рух вантажівок на польсько-українському кордоні. У такий спосіб вони протестують проти, на їхню думку, надмірної конкуренції після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та ЄС. Одна з головних вимог польських перевізників – скасувати транспортний безвіз для України, тобто повернути необхідність отримання дозволів на вантажні перевезення для українських компаній.

У суботу, 25  листопада, поблизу пункту пропуску на польсько-українському кордоні у Дорогуську відбулась зустріч заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергія Деркача і генерального консула України у Любліні Олега Куця з українськими водіями та польськими протестувальниками.  Йшлося про необхідність безперешкодного пропуску через кордон гуманітарної допомоги та допомоги для Збройних сил України, а також припинення протесту до часу обговорення цього питання з Єврокомісією, що має відбутися 4 грудня.