П’ять вантажівок відремонтованих велосипедів роздали жителям деокупованих територій

П’ять вантажівок відремонтованих велосипедів роздали жителям деокупованих територій

Усе це — справа рук волонтерів проєкту "Сміливі велосипеди". Уже рік, як у веломайстерні на столичному Подолі дають друге життя вживаним двоколісним, які привозять з Європи. На ВелоТолоках усі ці велосипеди ремонтують і відправляють жителям звільнених територій, де вони вкрай потрібні. З чого почався проєкт та як подати заявку на двоколісний? Про це ведучі шоу РанокПро на Радіо Промінь Дмитро Захарченко й Тетяна Кононенко розпитали менеджерку "Сміливих велосипедів" Анну Потоскуєву.  

 

Фото: facebook.com/Сміливі велосипеди 

"Ідея проєкту з’явилась після того, як ми почали шукати велосипед для дяді Толі, з яким познайомились на Харківщині"

Анно, навіщо це потрібно і як ви до цього дійшли?

Ми їздили з гуманітарною допомогою на Харківщину і з’ясували у місцевих, що їм дуже потрібні велосипеди через те, що там немає транспорту, пального, іноді доріг. Але з гуманітарною допомогою зазвичай привозили медикаменти й їжу. Ми почали шукати велосипед для одного дяді Толі, з яким познайомились на Харківщині. Все почалось саме з нього. Від нього ми дізнались насправді, що є потреба в велосипедах.  Як виявилось, ми дуже багато кому допомогли, коли почали їх відвозити або передавати іншими волонтерськими організаціями та збирати запити від громад. 


Фото: facebook.com/Сміливі велосипеди

Проєкту вже рік, ми отримали шість вантажівок, п’ять із яких роздали місцевим жителям, волонтерам у різних областях України. Зокрема, на деокупованих прифронтових територіях. За цей час ми навіть створили соціальну майстерню, в якій ремонтуємо ці велосипеди. Бо до того ми ремонтували їх на базі інших майстерень у Києві, з нашими партнерами-майстрами, які мали свої майстерні, вони ж і навчали волонтерів, які ремонтували ці велосипеди й підказували їм, що треба робити.  

"Є домовленість із мерією Амстердама про те, щоб відбирати вживані велосипеди, які комунальники збирають з вулиць"

Тобто це не нові велосипеди, оскільки їх потрібно спершу ремонтувати? І звідки надходить така велика кількість транспорту до вас? 

Так, ми співпрацюємо з фондом "Вітрила свободи" в Амстердамі. В них є домовленість із мерією про те, щоб відбирати вживані велосипеди, які комунальники збирають просто з вулиць через те, що там дуже багато велосипедів забувають, залишають на вулицях. Комунальники дають тиждень на те, щоб їх забрали, ліплять спеціальну наліпку й пишуть дату. Якщо через тиждень велосипед не забирають, то комунальники везуть його на склади. Але через те, що вони переповнені, бо за тиждень можуть 1,5 тисячі велосипедів зібрати, то їм досить нескладно передавати нам велосипеди. На місці волонтери відбирають більш-менш "живі" велосипеди, які не потребують сильного ремонту, але, знову ж таки, дуже важко знайти дійсно гарний велосипед, який взагалі не потребує ремонту. Все одно потрібно щось докрутити, замінити і цим ми якраз займаємось вже в Києві. На це знаходимо кошти у різних компаній, донорів, грантодавців, щоб утримувати майстерню, закуповувати деталі, а волонети нам допомагають все це відремонтувати. 


Фото: facebook.com/Сміливі велосипеди

Як люди можуть отримати у вас велосипед, куди мають стукатись? 

Можна в соцмережі, у "Сміливих велосипедів" є сторінка в Facebook. Також можна зайти на сайт нашого фонду "Сміливі". Там можна залишити заявку, заповнити google-форму, потім наші комунікаційники зв’язуються і вже організовуємо постачання цих велосипедів волонтерським організаціям та окремим людям. 

Думаю, google-форму заповнити для якоїсь бабусі чи дідуся — це досить складний виклик. Наскільки я читала, можна звернутись до голови населеного пункту, щоб він подав заявку? 

Так, пріоритетом для нас є передача саме громадам, бо громада завжди може більш правильно розподілити ці велосипеди. Вони можуть забезпечити ними лікарів, комунальників, які зможуть допомагати всім абсолютно. Або, я в Лимані, коли ми туди їздили, є вуличні, які розвозили гуманітарку, відповідали за ділянку вулиці й знали, хто там живе, наприклад.