Із Ізраїлю хочуть евакуюватися понад 2 тисячі громадян України, із Сектору Гази 270 — посол Корнійчук

Із Ізраїлю хочуть евакуюватися понад 2 тисячі громадян України, із Сектору Гази 270 — посол Корнійчук

Із Ізраїлю хочуть евакуюватися понад 2 тисячі громадян України, із Сектору Гази 270. Про це повідомив сьогодні (16 жовтня) в ексклюзивному інтерв'ю Українському Радіо посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук. 14 жовтня першим рейсом із Ізраїлю евакуювалися 207 громадян України, сьогодні (16 жовтня) – 155. Ще на сайті посольства України зареєстровано близько 1800 охочих виїхати. Стосовно Сектору Гази – на зараз на евакуацію зголосилися 270 громадян України, інформує посол. Вони компактно перебувають біля пункту пропуску Рафах. І чекають на його відкриття. "У нас група дипломатів і військових у Каїрі чекає на дозвіл єгипетської влади. Є згода ізраїльтян. Також американці нам підтвердили, що є трьохстороння угода щодо відкриття пункту пропуску. Тому, я думаю, що сьогодні-завтра вони зможуть виїхати", – констатує Корнійчук. Тим часом у районі бойових двоє громадян України зазнали поранення, один із них тяжке. Їм надається меддопомога, зазначив посол. 

0:00 0:00
10
1x

Перший евакуаційний рейс із громадянами України із Тель-Авіву, 14 жовтня 2023 року, аеропорт Бен Гуріон (Тель Авів). До Бухареста (Румунія) евакуйовано цим рейсом 207 громадян України, з них 63 дітей. Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук (третій праворуч) разом із пасажирами цього рейсу. Фото: ФБ-сторінка Embassy of Ukraine in the State of Israel

"Ще 3-4 повноцінних рейси нам доведеться організовувати, щоб вивезти всіх охочих"

— Як відбувається евакуація українців з Ізраїлю та Сектору Гази, скільки побажали виїхати і скільки загалом ще залишаються в Ізраїлі?

Скільки перебуває зараз, я вам сказати не можу, оскільки офіційної інформації немає. У нас на обліку 15 тисяч людей і ще тисяча в Палестині. Стосовно громадян, які перебувають тимчасово, з початку війни, і отримали умовний тимчасовий прихисток  – це ще 14 тисяч. Всього українських громадян, які проживають в Ізраїлі і, принаймні, мають право на українське громадянство – це близько півмільйона людей. Це особи, які виїхали з Радянського Союзу, з території України. Це особи, які виїхали пізніше, але не стали на консульський облік. Тобто це величезна громада, одна з найбільших серед усіх колишніх із Радянського Союзу. Щодо евакуації. До Консульства звернулося близько 2-х тисяч осіб. Позавчора першим рейсом ми відправили 207 осіб, сьогодні 155. Це переважно жінки і діти. Ще на сайті посольства зареєстровано близько 1800 громадян, які заповнили анкету і готові оплатити квитки, щоб виїхати. Вартість квитка сьогодні була 399 євро на рейс. 

16 жовтня з аеропорту Бен Гуріон (Тель Авів) рейсом авіакомпанії HiSky до м.Клуж (Румунія) відлетів другий евакуаційний борт зі 155 громадянами України, з яких 107 жінок та 23 дітей. Фото: ФБ-сторінка Embassy of Ukraine in the State of Israel

—  А як саме відбувається процес евакуації?

Люди звертаються до нас на гарячу лінію, заповнюють анкету на сайті посольства. Далі ми їх відстежуємо, робимо замовлення на чартерні рейси за спеціальними цінами і люди викуповують напряму квитки в цих компаній. Але по наших списках, щоб ми знали, що це саме громадяни України і саме ті, яким це потрібно. В першу чергу їдуть ті, що приїхали тимчасово. Є люди, які прилетіли на тиждень-два і в них скасували зворотні рейси, тому що компанії відмовилися летіти. Є різні ситуації. Але найбільш нужденним ми намагаємося допомагати за рахунок спонсорів. До нас звернулися і місцеві спонсори, і український бізнес, і американські благодійні організації, з якими ми працюємо. Тобто намагаємося допомогти тим, у кого взагалі немає можливості ні проживати тут, ні виїхати. Це трохи більше часу займає, але всі питання вирішуємо.

— Всі евакуаційні рейси планують відправляти до Румунії, чи можуть бути і до інших країн?

Це залежить від того, на кого відкриті слоти. Зараз дуже важко з чартерами, тому ми фактично беремо і викуповуємо ті рейси постійні, які були замовлені раніше. Перевізники навіть дають знижку, якщо розуміють, що ми купимо всі 100% квитків. Зараз ми працюємо більше з молдовськими і румунськими компаніями. Але будемо працювати і з іншими. Я думаю, що ще 3-4 повноцінних рейси нам доведеться організовувати, щоб вивезти всіх охочих.

— А є можливість самостійно евакуюватися?

Безумовно. За тисячу доларів можна евакуюватися. Тут питання, по-перше, ціни, а по-друге – координації. Багатьом людям потрібна ще й консульська допомоги. У когось паспорт закінчився, у когось документи зіпсовані і так далі. Але консули працюють 24/7, щоб допомогти громадянам. Є й інші варіанти. Люди, наприклад, купують квитки на Кіпр і йдуть на поромі. Там спокійно і дешевше. 

Із Сектору Гази зголосилися евакуюватися 270 громадян України

— Чи є інформація про українців у Секторі Гази?

Ми відстежуємо всіх. У нас на обліку близько тисячі громадян всього в Палестині, із них суттєва кількість у Газі. Станом на зараз на евакуацію зголосилися 270 людей. Люди компактно перебувають в південному секторі, біля пункту пропуску Рафах. І чекають на його відкриття. У нас група дипломатів і військових у Каїрі чекає на дозвіл від єгипетської влади. Ми сьогодні вночі отримали згоду ізраїльтян. Також американці нам підтвердили, що є певна трьохстороння угода щодо відкриття пункту пропуску, в першу чергу, для іноземців. Тому, я думаю, що сьогодні-завтра вони зможуть виїхати. Там ситуація дуже складна. Двоє наших громадян зазнали поранення, один із них тяжке. Їм надається медична допомога.

— А як далі їх будуть евакуювати?

Далі їх централізовано везуть до Каїра. Єгиптяни, як правило, дають 48 годин на те, щоб ці громадяни покинули країну, щоб вони не залишалися в Єгипті.

— Чи є інформація про громадян України, які потрапили у заручники до ХАМАС?

Я не можу нічого виключати, тому що п'ятеро наших громадян досі є зниклими безвісті. І може виявиться, що вони серед заручників. Але ніякої інформації поки що немає. Спочатку в поліції сказали, що це можливо, потім нам спростували цю інформацію. Ми постійно стежимо за ситуацією. 

"Позиція офіційного Єрусалима буде змінюватися щодо збільшення підтримки України і охолодження в відносин із РФ"

— Ізраїль не надто підтримував Україну після 24 лютого. Між тим, Україна одразу підтримала Ізраїль після нападу на нього з боку бойовиків ХАМАС. У перспективі це може покращити відносини між нашими країнами?

Давайте поділяти дві речі. Громадяни Ізраїлю підтримували Україну з перших днів війни. І дуже потужно. У мене завжди була проблема з ізраїльським урядом з цього приводу. І коли я жалівся громаді про те, що нас недостатньо підтримує уряд, мені ізраїльські громадяни казали, що ми вас розуміємо, бо в нас також є проблеми з нашим урядом. Тому важливо розділяти, що з першого дня (нападу Росії на Україну - ред.) пішла купа гуманітарної допомоги, пішли добровольці до Інтернаціональної легіону, волонтери повезли до України все, що тільки могли. Що стосується уряду? Так, уряд був обережний. Уряд важко погоджувався на те, щоб передавати нам навіть каски і бронежилети. Але згодом ситуація дещо змінилася на позитив. Ми вибрали ті напрямки, в яких нам обом було комфортно працювати. І я хочу нагадати, що за останні місяць, до війни в Ізраїлі, у нас було суттєве покращення стосунків. Були телефонні розмови Зеленського з Нетаньягу, була їхні зустріч у Нью-Йорку. Тобто все складалося досить позитивно. Я думаю, що зараз переосмислення настане, тому що тут у нас реально величезний спільний ворог – це Іран і Російська Федерація, вуха якої стирчать з усіх боків. Тобто, я думаю, що позиція офіційного Єрусалима буде змінюватися щодо збільшення підтримки України і охолодження в відносин із РФ.