"Врешті-решт Бахмут опиниться у фізичному оточенні" — Олексій Гетьман

"Врешті-решт Бахмут опиниться у фізичному оточенні" — Олексій Гетьман

Цей успіх ЗСУ – важливий крок на шляху до повного оточення Бахмута або примушування ворога залишити це місто, на захоплення якого росіяни витратили десятки тисяч своїх солдатів. Таким чином військовий аналітик Олексій Гетьман прокоментував в ефірі Українського Радіо звільнення на Донеччині Андріївки, що за десять кілометрів на південь від Бахмута. Повернення Андріївки допоможе прикрити один із флангів іншого села – Кліщіївки, в районі якої ЗСУ утримують панівні висоти, та в перспективі просуватися в напрямку Бахмута, зазначив військовий експерт. І додав: звільнення Андріївки також ускладнить окупантам логістику. Й загалом це мережоцентрична війна, коли невеликі підрозділи атакують із різних місць, мають дуже добру комунікацію, кожна група знає, що роблять побратими ліворуч та праворуч, наголошує Гетьман.

 

0:00 0:00
10
1x

Вид на село Андріївка, Бахмутський напрямок Донецької області. 6 вересня 2023 року. Офіційно про звільнення від російських окупантів повідомлено 15 вересня 2023 року. Фото: Євген Малолєтка / АР

Звільнення Андріївки дозволить забезпечити південний фланг Кліщіївки

"Андріївка розташована на південь від Кліщіївки, а Кліщіївка в свою чергу – на три кілометри на південь від Бахмуту. Тобто ці дії дозволяють забезпечити щонайменше південний фланг Кліщіївки, де ми займаємо панівні висоти та продовжуємо хоч і неспішно, але просуватися вперед, щоб зрештою Бахмут був оточений повністю і це примусило б росіян здатися в полон (як це було в Андріївці) або тікати звідти. Також це важлива дорога, по якій були певні можливості в росіян підвозити все необхідне для угруповань, які були безпосередньо на лінії зіткнення", – розповів Олексій Гетьман.  Аналітик звернув увагу на відео, яке набуло значного поширення в інтернеті, на якому російським солдатам запропонували здатися в полон і значна кількість окупантів пристала на цю пропозицію: "Швидше за все, був наказ не відступати: там могли бути загороджувальні відділи, тож могло би бути гірше".

"Якщо на окремих ділянках фронту в росіян є посилення, то на інших – спад"

Також Гетьман прокоментував дані про нібито відновлення сил російської армії, зазначивши, що зараз йде багато розмов щодо готовності РФ залучити резерви на різних ділянках фронту: "На Куп’янсько-лиманській ділянці, кажуть, вже створили резервну армію. Це не зовсім відповідає дійсності, швидше йдеться про ІПСО з боку росіян для того, щоб або себе заспокоїти, або нас та наших партнерів  налякати, що в Росії ще є можливості. Як вони кажуть, "ми ще не починали" і якщо захочуть, то далі можуть щось посилити абощо. Насправді ж ми бачимо, що Росія просто пересуває війська вздовж лінії фронту і якщо десь відбулося посилення, то в іншому місці спад. У них поки що немає резервів, про які вони розповідають. Є розмови про те, що в Росії хочуть провести мобілізацію, проте це більше схоже на балачки", – зазначив аналітик.

ЗСУ ускладнили окупантам логістику

Андріївка – це дороги, продовжив Олексій Гетьман, якими росіяни підвозили все необхідне в Кліщіївку та загалом вздовж Бахмутського напрямку: "Ними вони могли певну кількість людей, озброєння, боєкомплектів, снарядів пересувати. Зараз їм доведеться робити більше коло. Тобто не можна сказати, що ми перерізали можливості постачання всього необхідного, але ми ускладнили їм логістику на цій ділянці фронту". 

Олексій Гетьман. Фото: ФБ-сторінка Олексія Гетьмана

Свобода тактичних рішень дає свої результати 

"Щодо того, як саме звільнялась Андріївка, то в назві бригади, яка її звільняла, – Третя штурмова – є слово "штурмова", тобто йдеться про дії, які мали відбуватися швидко. За офіційними повідомлення, йдеться про невеликі підрозділи. Й загалом це мережоцентрична війна, про яку ми вже багато чули, коли невеликі підрозділи атакують із різних місць, мають дуже добре комунікацію між собою, кожна група знає, що роблять побратими ліворуч та праворуч, де перебуває ворог. Задіяна аеророзвідка, тож видно, як переміщується супротивник, а тактичні рішення командир може приймати самостійно. Це дає позитивний результат", – пояснив Гетьман.

Як діють росіяни?

"Тактика росіян змінюється: навіть були відеоматеріали з розмовами з полоненими, які розповідали, як вони готуються. Росіяни теж намагаються створити штурмові групи, мавпуючи наші дії. Але тут є певна небезпека, оскільки їхні штурмові групи якраз готують інструктори, котрі були в "приватній військовій компанії Вагнера", – зазначив аналітик. Російський полонений на відео розповів, що йдеться не про тих "вагнерівців", яких використовували як гарматне "м’ясо" й посилали, щоб досягнути результату не вмінням, а кількістю. Йдеться про тих, які з 2013 року, коли була заснована ця "компанія", вели бойові дії в різних куточках світу. Це люди з бойовим досвідом. Проте на підготовку в росіян не вистачає часу, тому в порівнянні з нашими штурмовими групами вони програють". 

"Далі бачимо, точніше стріляємо"

Наостанок Олексій Гетьман повернувся до ситуації навколо Бахмуту та Кліщіївки, розташованої на три кілометри на південь від Бахмуту: "Якщо подивитися на панівні висоти, то видно, що їх якраз займають наші підрозділи. Це триває вже досить довго, що росіянам, звісно, не подобається, тому що з цих місць нам зручно вести артилерійський вогонь. Ми далі бачимо і точніше можемо стріляти, тому окупанти намагалися завдяки Андріївці тиснути на Кліщіївку, щоб "видавити" нас з цих висот. А зараз ця можливість у них суттєво зменшилась. Є офіційні, але обережні повідомлення про те, що далі на схід від Кліщіївки ми потрохи просуваємося. Тому врешті-решт Бахмут опиниться у фізичному оточенні", – підсумував Олексій Гетьман. 

ОНОВЛЕННЯ – 19:24, 17 вересня 2023 року:
ЗСУ звільнили Кліщіївку на Донеччині. Про це Суспільному повідомив начальник пресслужби Східного угруповання військ ЗСУ Ілля Євлаш. "Ми підтверджуємо звільнення населеного пункту Кліщіївка 80-ю десантно-штурмовою бригадою, 5-ю штурмовою, а також бригадою "Лють". Населений пункт Кліщіївка — наш", — зазначив Ілля Євлаш.

Як повідомили в бригаді "Лють", українські військові повернули стяг України над звільненою Кліщіївкою. Військові 80-ої окремої десантно-штурмової бригади оприлюднили відео на якому тримають прапор України на фоні Кліщіївки. "Ми воїни 80-ої окремої десантно-штурмової бригади, 5 окрема штурмова бригада, Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України "Лють" виконали завдання – звільнили населений пункт Кліщіївка Донецької області від російських окупантів. Але російські військові не полишають спроб захопити населений пункт, вони обстрілюють Кліщіївку із різного виду озброєння. Ми стоїмо міцно та впевнено, адже це наша земля", — говорить один із військових на відео.