Квартира, будинок, квадратні метри, ППР: адвокат пояснює тонкощі податку на житлову нерухомість

Квартира, будинок, квадратні метри, ППР: адвокат пояснює тонкощі податку на житлову нерухомість

Не оподатковується в Україні лише житло до 60 квадратних метрів щодо квартир та до 120 квадратних метрів стосовно будинку. Це пояснив в ефірі Українського Радіо адвокат Сергій Деледивка. Тобто якщо у вас квартира 65 квадратних метрів, вам нарахують податок за п'ять, а якщо маєте будинок 115 квадратних метрів, то він не оподатковується. І рахується не житлова, а загальна площа – сукупно 180 квадратних метрів: якщо у вас квартира 80 метрів і будинок 150, то й на перше, і на друге ви отримаєте податкове повідомлення-рішення (ППР).

 

0:00 0:00
10
1x
Програма:

Ілюстративне зображення: Gerd Altmann із сайту Pixabay

Що таке податок на житлову нерухомість?

– Що таке податок на житлову нерухомість та хто повинен його сплачувати? 

Загалом, щоб зрозуміти, що це таке, то систему податків умовно можна поділити на прибуткові – податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб (ПДФО), військовий збір, податки з оборони (ПДВ), акцизи, єдиний податок – та податки на майно – транспортний податок, земельна плата та податок на нерухомість. При чому в структурі надходжень до бюджету питома вага податку на нерухомість більша, ніж від житлової нерухомості. Для місцевої влади це джерело, завдяки якому вона “живе”. Інша частина – набагато менша – це податок на житлову нерухомість, платниками якого є і юридичні особи, і фізичні. Як він нараховується? Для того, щоб правильно зрозуміти, то є різниця між фізичними та юридичними особами: юридичні особи платять в 2022 році за 2022–й, в 2023-му – за 2023-й. Юридична особа до 20 лютого поточного року подає декларацію, визначає розмір податку на належну нерухомість і кожний квартал платить. Інша ситуація з фізичними особами вони сплачують за минулий рік і зобов’язані сплатити тільки тоді, коли до них прийде податкове повідомлення-рішення (ППР). Податкова за встановленою формою надсилає поштою в паперовому вигляді так зване ППР, в якому зазначається податковий період, за яку нерухомість, за якими ставками, який розмір, реквізити сплати. Після надсилання цієї ППР у фізичної особи виникає обов’язок сплатити податок. Якщо немає ППР – немає податку.

Інше питання – не всі контролюють свою поштову скриньку, хтось знаходиться за кордоном. І виникали питання, чи обов’язково створювати електронний кабінет платника податків. Якщо ви не контролюєте свою поштову скриньку чи знаходитеся за кордоном – дуже бажано. При чому, це можна зробити онлайн при наявності банківської картки “Приватбанку” та деяких інших банків. Ви замовляєте ЕЦП – електронний цифровий підпис з допомогою якого створюєте свій електронний податковий кабінет, де будете бачити листи. 

Це дуже важливо, тому що податкове повідомлення–рішення, якщо воно прийшло, вважається врученим навіть якщо ви, наприклад, його не забрали чи відмовилися отримувати. Пошта просто робить відмітку "відсутність адресата", лист повернеться і ця дата буде вважатися датою вручення. Далі у людини є 60 днів на сплату: вона або сплачує цей податок, або оскаржує, уточнює тощо. Якщо вона цього не робить, податкове зобов’язання буде узгоджено: через 30 днів штраф 10%, ще через 10 – штраф 20% і починає нараховуватися пеня в розмірі 120% річних від облікової ставки НБУ.

Немає ППР – немає обов’язку

– А хто повинен сплачувати податки? Адже може й не всі знали про цей податок і зараз для них буде відкриття, що він існує вже десяток років. Є люди, які зобов’язані його сплачувати, є ті, які мають певні пільги. 

Різниця – між юридичними особами та фізичними. Юридичні особи сплачують з першого метра: є п’ять квадратних метрів – вони сплачують. Для людей, фізичних осіб, то є певні, які взагалі не оподатковуються, – багатодітні сім’ї, де 5 і більше дітей – але загалом майже всі зобов’язані сплачувати. Не оподатковується лише житло до 60 квадратних метрів щодо квартири та до 120 квадратних метрів – щодо будинку. Тобто якщо у вас квартира 65 квадратних метрів, вам буде нараховано податок за 5 квадратних метрів, якщо будинок 115 квадратних метрів, то він не є об’єктом оподаткування.  Додам також, що рахується не житлова, а загальна площа – сукупно 180 квадратних метрів: якщо у вас квартира 80 метрів і будинок 150, то й на перше, і на друге ви отримаєте податкове повідомлення-рішення. 

Також у вас може бути квартира 80 квадратних метрів, яка приватизована за приватизаційними процедурами на трьох. Тоді вона також не є об’єктом оподаткування, тому що часткова власність рахується частками, а не загалом об’єктом.  

Також важливим моментом є те, що податкова бере інформацію з Реєстру речових прав на нерухоме майно. Функціонувати він почав в Києві з 2010 року, в регіонах – з 2008, 2009 року. Те, чого немає в цьому реєстрі, податкова не бачить. Те, що у вас на паперових носіях було зареєстровано в БТІ, не оподатковується через ППР. Проте проблем у вас не буде з кількох причин: податковий обов’язок виникає з моменту виставлення ППР. Теоретично ви можете, але не зобов’язані, звернутися з відповідною заявою до податкової і додати копії паперових носіїв, що у вас є нерухомість. Якщо ви цього не зробили і, не дай Бог, щось трапилося з близькими людьми, хтось помер і ви оформлюєте спадщину, то теоретично вам виставлять ППР за цей рік та за два попередніх. Без штрафів, пені, бо обов’язок починається з моменту виставлення ППР. 

Сергій Деледивка. Скриншот ефіру Українського Радіо в ютубі

100,5 гривень за 1 квадратний метр

– Давайте до найцікавішого: скільки треба платити? Наскільки я знаю, є певний мінімум та максимум, але суму податку визначає місцева влада…

Максимальна сума податку складає 1,5% від мінімальної заробітної плати за 1 квадратний метр нерухомості. На сьогоднішній день це 100,5 гривень за 1 квадратний метр. Тобто якщо у вас у власності магазин чи кафе 100 квадратних метрів, то ви заплатите 10500 гривень на рік. Якщо у вас квартира 70 квадратних метрів на одного, то оподатковується 10 квадратних метрів. Тобто ви заплатите 1050 гривень на рік. Це максимальна ставка, яку нараховують, наприклад, у Києві. Тут ставку не мінімізують, тому що це джерело наповнення бюджету. Ставлячи мінімальну ставку, місцева влада просто буде недобирати на школи, лікарні, дороги та все інше. 

 60 днів для оплати

  – Якщо повернутися до дат, то ви сказали, що фізособи отримують ППР і тільки тоді треба платити. Коли воно має прийти, щоб люди розуміли?

 Вони мають почати приходити з 1 липня 2023 року за 2022 рік. Я почав з юридичних осіб, тому що це визначальне, тому що в березні 2022 року Верховна Рада прийняла зміни в Податковий кодекс, якими звільнила всіх, де проводилися бойові дії (включно з Києвом) від земельної сплати, податку на нерухоме майно з моменту початку війни і до закінчення. Потім схаменулися і поставили "до кінця поточного року" або "до 2023 року". Вони визначили, що перелік територій, де проводяться чи проводились бойові дії, визначається Кабінетом міністрів. КМУ цей перелік так і не визначив, тоді як його визначило Мінінтеграції й там, наприклад, Київ був з 24 лютого по квітень 2022 року.  Юридичні особи почали подавати уточнюючі декларації з нулем, бо вони в переліку, а податкова сказала “ні, Кабмін не схвалив перелік і ми не приймаємо уточнюючих декларацій”. Була метушня, хтось з юридичних осіб платив, хтось – ні. Тому в квітні 2023 року знайшли консенсус і КМУ начебто легалізував наказ Мінінтеграції. Не було жодного офіційного роз’яснення ані податкової, ані Мінфіну, але за замовчуванням податкова поприймала уточнюючі декларації за 2022 рік з нульовими показниками. Те, що юрособи сплатили в 2022му, перенеслося на 2023 рік, за який вони не платять. 

За логікою речей 2022 рік для юридичних осіб не оподатковувався, то й для фізичних осіб він не оподатковується і ППР не мають приходити. Але як воно буде – я не можу сказати. Адже по тих же юридичних особах У Вишгороді податкова приймає уточнюючі декларації, а Вишгородський район – ні, хоча район взагалі був під окупацією. 

Тепер щодо того, що вам прийшло податкове повідомлення-рішення з 1 липня.

► Перший варіант – відстежити, якщо ви не контролюєте поштову скриньку, то створіть собі електронний кабінет, і заплатити.

► Другий варіант – можливість, передбачена Податковим кодексом: звернутися з офіційним зверненням до податкової, яка вам надіслала ППР (рівень Києва або обласної податкової) з офіційним документом, зазначивши речі, про які я вже сказав. Додам, що якщо вам виписали ППР на нерухоме майно, яке ви вже продали, то ви так само маєте право звернутися в податкову і сказати, що об’єкт оподаткування проданий. Додали документ продажу, витяг з реєстру речових прав. Як правило, податкова реагує і відкликає ППР. 

► Інше, що ви можете зробити, – оскаржити в адміністративному порядку на центральну податкову строк в 60 днів для оплати. Тоді податкове повідомлення-рішення залишається неузгодженим, податковий борг не виникає і ані штраф, ані пеня не нараховуються.  

– Тобто є 60 днів для того, щоб сплатити ППР або оскаржити…

Так. Якщо центральна податкова відмовляє вам в задоволенні скарги, у вас є місяць, але я раджу в 10-денний строк звернутися з адміністративним позовом до суду.

Інше питання – зараз у Києві та Київській області адміністративна юстиція практично не функціонує. Але ви звернулися до суду або безпосередньо в канцелярію, де вам поставили штамп на позові, або через пошту і слід обов’язково повідомити податкову про це. Коли воно розглянеться невідомо – за 2 чи 3 роки – але ваша ППР є неузгодженою, податковий борг не виникає, штрафи і пеня не нараховуються. В іншому випадку можна догратися і до податкової застави, і до блокування банківських карток.

 

Останні новини
Ставленик не Байден і не Трамп. Семенюк про американську стратегію Росії
Ставленик не Байден і не Трамп. Семенюк про американську стратегію Росії
Покоління TikTok перемогло покоління гречки — Присяжнюк про 1-й тур президентських виборів у Румунії
Покоління TikTok перемогло покоління гречки — Присяжнюк про 1-й тур президентських виборів у Румунії
Промінь рекомендує: Мотор'Ролла з треком "Ти одна із таких людей"
Промінь рекомендує: Мотор'Ролла з треком "Ти одна із таких людей"
Пройти крізь лабіринти думок: Kutovyi випустив концептуальний мініальбом "25"
Пройти крізь лабіринти думок: Kutovyi випустив концептуальний мініальбом "25"
Польські фермери припинили блокування кордону з Україною ― Балін
Польські фермери припинили блокування кордону з Україною ― Балін
Новини по темі
Польські фермери припинили блокування кордону з Україною ― Балін
Історія родини журналіста Українського Радіо Володимира Пищика на тлі 20-го століття
До трьох голодоморів ХХ століття в Україні голоду не було — Кабачій
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко