"Товариш майор" має доступ до Телеграму", — експерт Павло Бєлоусов

"Товариш майор" має доступ до Телеграму", — експерт Павло Бєлоусов

Месенджер із російським корінням Телеграм не має за замовчуванням наскрізного шифрування. Тобто повідомлення зберігаються на сервері, зазначив в ефірі Українського Радіо експерт з цифрової безпеки громадської організації "Інтерньюз Україна" Павло Бєлоусов. "Ми розуміємо, що "товариш майор" має доступ туди на бажання або принаймні технічно це абсолютно можливо", – зауважив Бєлоусов. За його даними, "білоруських опозиціонерів 2020 року вирахували через приватні розмови саме у Телеграм". Найкраще, якщо вам треба спілкуватися особливо з військовими, використовувати сервіс Signal, приватні чати в Інстаграмі чи у WhatsApp, вважає експерт із цифрової безпеки. А заступник директора Центру демократії та верховенства права Ігор Розкладай закликає бути обережним із китайською соцмережею TikTok. Вона, зокрема, не показує російським користувачам повної картини війни в Україні, каже Ігор Розкладай.

 

0:00 0:00
10
1x

Фото: Тернопільський прес-клуб

 

"Або заблокувати весь Телеграм, або вирішувати питання з його техпідтримкою"

"Вирішити питання (анонімних каналів – ред.) в обхід технічної підтримки Телеграму практично неможливо, тому що всі важелі, всі магічні кнопочки є у техпідтримки і, напевно, є якісь зв'язки, через які вдається швидко це вирішувати. Ми ззовні їх заблокувати самостійно не можемо, хіба тільки зібрати своїх прихильників, скоординуватися і скаржитись масово на якийсь канал. Архітектура Телеграму така, що ми не можемо щось там окремо заблокувати: лише або весь Телеграм заблокувати, або вирішувати це питання зсередини", –  розповів Павло Бєлоусов. Водночас, додав експерт, є декілька способів, якими можна боротися з анонімними каналами: "Треба зсередини на це дивитись, спілкуватись із технічною підтримкою, робити запити і вони щось можуть видати. Наприклад, як от останній кейс із Бразилії, коли держава намагалася отримати дані телеграм-каналів, їхніх адміністраторів. Дані не видали й через це Бразилія хоче блокувати Телеграм узагалі". "Проте є й друга сторона, коли ти можеш певними технічними маніпуляціями розкрити адміністраторів телеграм-каналу. Такий підхід побудований приблизно по такій схемі, що ти можеш заплутати, відправити якісь посилання, деанонімізувати власника телеграм-каналу. Тобто є такі механізми, які, в принципі, можуть спрацювати. Але тут уже є юридична складова: чи можуть бути такі дані доказами, враховуючи, як вони зібрані?"

Павло Бєлоусов. Фото: Біляївка.City

 "Турбуйтесь передусім про безпеку військових" 

Що стосується інформації і Телеграм, і того, як вона впливає на росіян, то вони пропрацьовані й ця робота велася десятиліттями, вважає Павло Бєлоусов. "Я пам'ятаю свій єдиний візит до Москви, коли я був вражений кількістю негативу та агресії, які лилися з медіа на росіян. Це 2004 рік, майже 20 років тому. Тому зашореність і агресивність мене абсолютно не дивують. Я розумію, що на них вплинути в принципі зараз неможливо. Вони живуть в якомусь своєму всесвіті й спроба з ними навіть спілкуватися викликає просто агресивні репліки у відповідь", –  констатує Бєлоусов. Тому експерт порадив використовувати месенджер із російським корінням Телеграм лише для жартівливого, легкого спілкування, проте не застосовувати його для спілкування з військовими: "Найкраще, якщо вам треба спілкуватися особливо з військовими, використовувати Signal (служба зашифрованих миттєвих повідомлень, розроблена Signal Foundation та Signal Messenger LLC, із наскрізним шифруванням на основі Signal Protocol з відкритим вихідним кодом – ред), приватні чати в тому ж Інстаграмі чи у WhatsApp. Турбуйтесь передусім про безпеку військових, тому що це дуже важливо. "Зокрема, наскільки мені відомо, білоруських опозиціонерів 2020 року вирахували через приватні розмови саме у Телеграм. Тобто ці арешти відбувалися через те, що опозиціонери використовували Телеграм як основний месенджер. Очевидно, це результат того, що товариш майор мав доступ до них. Тому це дійсно безодня, на яку варто звертати увагу. Можете читати канали, проте перевіряйте їх і не зловживайте анонімністю каналу. Тому що, як показали розслідування, вплив на ці канали дуже мінімальний. Також варто знати, що як правило, Телеграм реагує на кіберзлочини, а все інше є контентом", –  зазначив Павло Бєлоусов.

"TikTok не показує росіянам того, що відбувається в Україні"

Ігор Розкладай в свою чергу розповів про соцмережу TikTok, яка належить китайські компанії "ByteDance". Чимало хто вважає її лише місцем, де публікують розважальний контент, проте це не так: "TikTok багато де забороняють, тому що мережа має китайське коріння і в жодній країні немає впевненості, чи дані звідти не зливаються в Китай? Адже в Китаї, в принципі, інтернет достатньо контрольований урядом. Тому цього року із США пішла хвиля, яка зараз шириться і в Європі, і Австралії, навіть Тайвані, Індії (щодо заборони – ред.). Є багато країн, де як мінімум забороняють використання TikTokу в публічній сфері, коли держслужбовці не можуть встановлювати додаток на пристроях, які використовуються в органах влади. Це відбувається саме з побоювань безпеки передачі даних і тут йдеться не так про контент, як про збереження персональних даних. А ми розуміємо, що контент теж несе в собі певну технічну інформацію. Наприклад, ви зняли якесь розважальне відео на роботі й там є технічна інформація, наприклад, геолокація, зокрема фотографії так само можуть містити геолокацію", –  додав експерт. Торік норвезький суспільний мовник провів експеримент, як TikTok відображає війну, продовжив розповідь Ігор Розкладай: "Вони створили два акаунти: один, начебто, "українець з Харкова", інший –  "мешканець Росії з Бєлгорода", і порівняли, що бачить українець про війну, що бачить росіянин. Якщо українець бачив дуже багато контенту –  там і Арестович, якісь військові, то "мешканець Бєлгорода" з цього контенту бачив там буквально два-три відео. Все решта йому фільтрувалося і відео просто там були недоступні. Тобто TikTok таким чином створює "бульбашку" і не показує того, що відбувається насправді в Україні для росіян. Тож, якщо ми заходимо в сферу безпеки, якщо ми заходимо в сферу діяльності публічних інституцій, то тут дійсно треба бути обережним", – закликає Ігор Розкладай.

"У Телеграм вкладено понад 2 мільярди доларів інвестицій, тож виникає питання, хто стоїть за цією історією?"

Ігор Розкладай додав, що якщо говорити про регулювання діяльності цих соціальних мереж, то це може відбуватися через непрямі впливи: "Одним із таких хороших винаходів нашого медійного сектору був винахід, що стосувався піратського контенту онлайн і того, що телекомпанії та продакшн-студії, які виробляли цей контент, втрачали гроші. І один зі способів, який був знайдений, як боротися з піратством, полягав у тому, що вони почали слідкувати, де ж гроші. Тобто ніхто ж добровільно не створює волонтерський проект для того, щоб поширити піратський контент. Як правило, це все було пов'язано з певною монетизацією. І вони почали переговори з Visa, з MasterCard, з певними платіжними системами для того, щоб блокувати транзакції таких сайтів. І, по суті, такі непрямі механізми впливу можуть давати ефект, що просто стає невигідно займатися такою діяльністю. Телеграм, як ви знаєте, не безкоштовний. Вони не так давно впровадили свої платні послуги і це теж величезне питання. Якщо є щось безкоштовне, то хтось за це платить. Як мінімум, для того, щоб отримувати сервери і платити за трафік. І це величезний трафік, оскільки у Телеграмі є сотні мільйонів користувачів. Хтось за це має заплатити. Якщо хтось за це платить, то виникає питання "з якою метою?, це базовий принцип постачання будь-якої інформації. Якщо ви не платите, хтось інший платить за вас, і це означає, що ви стаєте об'єктом впливу з якоюсь метою. Ця мета може бути економічним впливом, коли вам пропонують певні товари та послуги, або політичним впливом. У Телеграм вкладено понад 2 мільярди доларів інвестицій, тож виникає питання, хто стоїть за цією історією і з якою метою цей месенджер був розкручений", –  пояснив Розкладай.

Ігор Розкладай. Фото: Суспільне Запоріжжя

"Телеграм не має за замовчуванням наскрізного шифрування", – Павло Бєлоусов

 "Я використовую як канал інформації зараз більше Фейсбук та Інстаграм, причому Інстаграм дає дуже цікаві показники, саме для медіа. Тобто багато медіа присутні в Інстаграмі й це зручно, тому що вони публікують короткі повідомлення, наприклад, 10 зображень, які ти можеш подивитися про певну подію. І це дуже цікаво, що ця динаміка зараз зростає. Плюс, Інстаграм досить став зручним для маленьких бізнесів, де можна щось купити – одяг, подарунки", –  розповів Ігор Розкладай. Для більш захищених зв'язків експерт використовує WhatsApp і Signal: "Із військовими тільки Signal, з іншими це може бути WhatsApp. Іноді використовують також таємні чати - вони є і на Фейсбуці, і в Інстаграмі. Це чати, в яких навіть можна запустити функцію зникаючих повідомлень. Це вже для дуже конфіденційних розмов".  

Павло Бєлоусов для спілкування використовує Messenger і Signal: "Йдеться  саме про спілкування, обмін інформацією. Для споживання контенту я, наприклад, також використовую Телеграм, де іноді можу переслати мемчик, щось таке неважливе. Але він також у мене налаштований з певними обмеженнями. Такий підхід, коли люди можуть розрізнити, що варто використовувати для спілкування, а що для споживання контенту, є дуже важливим, а не тільки через те, як вони звикли чи як їм зручно. Зрозуміло, що Телеграм є зручним, тут тобі й новини, тут тобі й сховище, тут тобі й можливість поспілкуватись. На це і є розрахунок, щоб затягнути людину в якусь екосистему і звідти не випускати. Але тут є небезпека: Телеграм не має за замовчуванням наскрізного шифрування. Тобто повідомлення зберігаються на сервері. Ми розуміємо, що "товариш майор" має доступ туди на бажання або принаймні технічно це абсолютно можливо. Коли ж ми говоримо про наскрізне шифрування, як у Signal, або про секретні чати в Телеграм, то тоді ці повідомлення зберігаються винятково на пристроях користувача. І тут уже потрібен тільки фізичний доступ, прийти, забрати цей пристрій, і там уже дивитись ці повідомлення, і вони на серверах віддалених не зберігаються. Відповідно, ти не можеш, скажімо так, сидячи десь там на Луб’янці, чи де вони там сидять, читати ці повідомлення", –  підсумував Бєлоусов. 

 

Останні новини
"Росія хоче іранські балістичні ракети" – аналітик про вояжі путіна
"Росія хоче іранські балістичні ракети" – аналітик про вояжі путіна
В Україні розрив у читанні між містом і селом ― майже 5 років. Радниця міністра освіти про результати PISA
В Україні розрив у читанні між містом і селом ― майже 5 років. Радниця міністра освіти про результати PISA
Сергій Данилов: "Опір українців, зокрема в кадровому питанні, став причиною поразки росіян на Херсонщині"
Сергій Данилов: "Опір українців, зокрема в кадровому питанні, став причиною поразки росіян на Херсонщині"
НАЗК відкриє Реєстр декларацій, проте без даних військових, членів їхніх сімей та людей в окупації — Новіков
НАЗК відкриє Реєстр декларацій, проте без даних військових, членів їхніх сімей та людей в окупації — Новіков
MARI CHEBA: В нас не було би свята Святого Миколая без наших титанічних бійців
MARI CHEBA: В нас не було би свята Святого Миколая без наших титанічних бійців
Новини по темі
НАЗК відкриє Реєстр декларацій, проте без даних військових, членів їхніх сімей та людей в окупації — Новіков
"Бути штурмовиком — це постійно перебувати в центрі подій": історія кухаря, який став професійним військовим
Гранти на освіту замість держзамовлення… та інші реформи від Міносвіти. Пояснює заступник міністра
За десять місяців цього року в Україні зафіксовано 250 тисяч жертв домашнього насильства — Левченко
Україна є "кузнею світу" зі створення безпекового обладнання — Яковенко