Землетруси в Туреччині й перспективи Ердогана та можливе зменшення допомоги Україні

Землетруси в Туреччині й перспективи Ердогана та можливе зменшення допомоги Україні

Тривають рятувальні роботи на місці землетрусів у Туреччині. Їхніми жертвами у цій країні, а також у сусідній Сирії стали за даними на ранок 8 лютого 9 400 осіб. Загибель двох українців у результаті землетрусу в Туреччині не підтвердилась. Про це повідомив посол України в Анкарі Василь Боднар. Стихійне лихо руйнувало не лише житлові, а й промислові споруди, зокрема газогони. Про економічні наслідки землетрусів розповів Українському радіо експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

0:00 0:00
10
1x

"Весь світ відгукнувся на події й готовий допомагати Туреччині"

Збитки від землетрусів у Туреччині величезні, констатував Руслан Осипенко. "Це велика людська трагедія. У США кажуть, що за їхніми розрахунками це найбільший землетрус в даному регіоні за століття. Тому, думаю, жертв буде набагато більше. На сьогодні є дані про зруйновані більше 3 тисяч будинків, "лежать" цілі вулиці", – зазначив експерт. Він додав, що землетрус стався в промисловому регіоні – Газіантепі, на півдні Туреччини. Тому йдеться як про зруйнований житловий фонд, так і про нищення промислового потенціалу: "Плюс будівельне сміття, яке залишилося після зруйнованих споруд. Його також треба буде прибирати. Тому втрати справді величезні. Проте задіяні регіональні механізми: в Туреччині є так звана “Президія з управління стихійними лихами". Також, думаю, буде задіяний Євроатлантичний координаційний центр реагування на стихійні лиха і катастрофи", адже Туреччина є членом НАТО. Цей Центр, хоч і є військовою структурою, покликаний реагувати саме на такі цивільні катастрофи. Сам Центр координується ще вище – Управлінням з гуманітарних питань ООН. Воно також координує міжнародну допомогу. На сьогодні вже відомо, що багато країн відгукнулися й надіслали як медичні бригади, так і пошукові бригади, рятувальників. Йдеться про США, Південну Корею, Хорватію, Чехію, Францію, Болгарію, Грецію, Нідерланди, Польщу, Румунію. Україна теж надає допомогу. Весь світ відгукнувся", – підкреслив Руслан Осипенко.

Фото: Руслан Осипенко/Вікіпедія

"На Туреччині замикалося дуже багато нафтових і газових труб, які забезпечували Європу"

Руслан Осипенко звернув увагу на те, що внаслідок землетрусів пошкоджені нафтопроводи відразу двох країн – Туреччини та Сирії. "Це може позначитися на всьому півдні Європи, який залежить від поставок із Туреччини. Через те, що в нас війна, Туреччина фактично перебрала на себе всі транзитні потужності й вела перемовини з Росією про формування газового хабу на своїй території. Також через Туреччину йде нафтогін, який виводить легку нафту з Каспію. Тому на Туреччині замикалося дуже багато нафтових і газових труб, які забезпечували Європу. Безперечно, що така сейсмічна активність поставить під запитання, зокрема, й перемовини про формування в Туреччині газового хабу і в цьому плані Анкара зазнаватиме втрат".

Землетрус може зменшити шанси Ердогана на президентських виборах?

Політично Туреччині землетруси також додали гостроти, бо чинний глава держави Реджеп Таїп Ердоган прагне виставити свою кандидатуру на чергових президентських виборах. (Ці вибори мають відбутися не пізніше 18 червня нинішнього року разом із парламентськими виборами, запланованими на цей день. Кандидат-переможець стане президентом Туреччини на наступні п'ять років. 19 серпня 2022 року міністр юстиції Бекір Боздаг підтвердив дату виборів 18 червня 2023 року, стверджуючи, що опозиція не може обирати час для проведення голосування. У січні нинішнього року Ердоган допустив проведення виборів 14 травня – на місяць раніше запланованого терміну. Наслідки землетрусів не змінили думку чинного президента стосовно дати голосування, повідомила агенція Bloomberg – ред.) За твердженням Осипенка, Ердоган багато чого зробив, щоб зміцнити свій авторитет. Тоді як політична опозиція, на думку експерта, скористається стихійним лихом й використає його наслідки в політичній боротьбі. "Аби вийти з цієї кризи, чинний президент Туреччини може скористатися міжнародною допомогою і продемонструвати світу, що будь-яка держава залежить від стихії. Він може очолити рух щодо того, як зміни клімату можуть вплинути на природні катастрофи. Туреччина може вийти з певною ініціативою. Наприклад, створенням якоїсь структури або об’єднання центрів координації допомоги в єдину платформу, яка б реагувала швидко”, – припускає Руслан Осипенко. І додає: економіці Туреччини, безперечно, завдана значна шкода. Це погіршить умови висування Ердогана як кандидата. "Якщо ви висуваєтесь на переобрання, а у вас за спиною дестабілізація соціально-політичних та економічних умов, коли економіка послаблюється, то ви висуваєтеся в найгірших умовах”, – зазначив фахівець.

Фото: Реджеп Таїп Ердоган/Вікіпедія

"Міжнародна допомога Туреччині відволікатиме ресурси від України, але незначно"

"Триватиме перемовний процес: якщо надаватимуть фінансову допомогу Туреччині, це відбуватиметься на певних умовах. Також буде якась невелика грантова допомога", – висловив припущення експерт. Також він додав, що це відволікатиме західні ресурси від війни в Україні, проте незначною мірою. "Якщо ЄС запланував надати 18 млрд кредитів Україні на цей рік, то це так і буде. Якщо США дають 10 млрд грантів Україні, то вони надійдуть. Проте виникне питання, наприклад, з тим, що, за словами міністра фінансів, нам не вистачає 10 млрд міжнародної допомоги на покриття дефіциту держбюджету. На ці 10 млрд вже буде конкуренція: спрямовувати їх Туреччині чи Україні?" – не виключає експерт. 

Що із Сирією, яка теж потерпіла від землетрусів?

"Сирія – це взагалі катастрофа, бо північ Сирії – спірний регіон. Туреччина хотіла зробити 30-кілометрову зону, відсунувши курдських бійців, які там фактично проживали. Той регіон не контролювався урядовими військами, там контроль встановлювали бойовики. Вони, як мінімум, не отримають сирійську допомогу, хоча допомога від ООН, наприклад, може надійти. Цієї допомоги буде менше і відновлення займе більше часу. Тому й наслідки для цього регіону будуть гіршими", – підсумував експерт-міжнародник Руслан Осипенко.

Рятувальники дістаються до мешканців у заваленому землетрусом будинку в Діярбакирі, Туреччина,  6 лютого 2023 року. Фото: АР