Маємо забанити на Олімпіаді представників країн-терористів — Беленюк

Маємо забанити на Олімпіаді представників країн-терористів — Беленюк

Ми повинні зробити все, щоб забанити представників країн-терористів, які продовжують вбивати українців, руйнувати міста і спортивну інфраструктуру. А бойкотувати Олімпійські ігри – це програшна позиція. Таким чином олімпійський чемпіон із греко-римської боротьби, заслужений майстер спорту України, народний депутат Жан Беленюк прокоментував в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо готовність МОК допустити російських спортсменів до змагань за певних умов.

0:00 0:00
10
1x
Програма:

Чому МОК відстоює таку позицію?

"Нещодавно завершилася позачергова асамблея Національного олімпійського комітету, де відбулися консультації з національними федераціями з приводу цієї поточної ситуації. Президент паралімпійського комітету Валерій Сушкевич наголосив на тому, як вони пропрацьовували питання відсторонення не тільки спортсменів Росії та Білорусі, а й взагалі представників цих країн. У листопаді їх вигнали з представництва у Міжнародному паралімпійському комітеті, і сьогодні питання повернення цих представників взагалі не стоїть. Валерій Сушкевич розповідав про проведену велику кулуарну роботу і про тиск з боку МЗС Росії на національні паралімпійські комітети, щоб вони не голосували за відсторонення Росії та Білорусі. Але все ж таки проукраїнська спортивна дипломатія перемогла, і ми маємо наявний результат", — зазначив Жан Беленюк. На думку депутата, причина сьогоднішньої ситуації — недопрацювання. Оскільки суб’єктом комунікації є представники НОК та безпосередньо ті люди, які входять до лав самого МОК — це Сергій Бубка і Валерій Борзов. "Коментарі Сергія Назаровича я взагалі не чув, було б цікаво почути його погляд на поточні події. Результатом консультацій під час позачергової асамблеї стало те, що всі підтримали таку пропозицію: якщо буде найгірший сценарій для України, тобто нас ніхто не почує і росіян та білорусів долучать до міжнародного олімпійського спорту, то ми гіпотетично можемо бойкотувати ці Олімпійські ігри. Але я вважаю, для нас це програшна позиція. Ми повинні зробите все, щоб забанити представників країн-терористів, які продовжують вбивати наших людей, руйнувати міста і спортивну інфраструктуру. Вважаю, є певне недопрацювання з боку спортивного керівництва нашої держави", — переконаний пан Беленюк.

                                              Фото: noc-ukr.org

Сергій Бубка очолював НОК до кінця листопада. Вже два з половиною місяці посаду обіймає Вадим Гутцайт. Чи є позитивна динаміка щодо просування наших інтересів?

"Ми бачимо навпаки — відкат щодо тих позицій, які у нас були. І риторику МОК про те, що вони бажають долучити росіян та білорусів до міжнародного спорту. Це історія не нова, тому що недвозначні заяви пан Бах (президент МОК Томас Бах — ред.) комунікував кілька разів, ще влітку. Мовляв, спортсмени не повинні нести відповідальність за вище політичне керівництво своєї держави. Річ у тім, що рекомендації МОК про відсторонення росіян та білорусів були проголосовані 28 лютого 2022 року терміном на один рік, тож зараз треба розробити новий підхід. І ми бачимо сьогодні намагання щось змінити на користь росіян та білорусів".

                            Фото: Томас Бах, uk.wikipedia.org

На нещодавньому турнірі Australian Open представниця України змагалась із російською тенісисткою. Як це оцінити?

"Це питання поставили представникові Федерації тенісу України, але на асамблеї не було від них представників, тож ніхто не надав жодного коментаря, — розповів пан Беленюк. — Вважаю, це питання треба обов’язково прокомунікувати, адже по суті це постріл собі в ногу. Тому що МОК тепер вважає, що немає жодних проблем. Для нього це є приводом і прецедентом: "вони ж грали, нічого не трапилося, чому ж інші не можуть грати?" Жан Беленюк нагадав, що левова частка спортсменів з Росії перебувають на контракті зі Збройними силами або Національною гвардією РФ. "Їхня місія полягає у пропаганді цих відомств, це ще совкова історія, коли спортсмени віднесені до певних силових відомств. Ми бачимо багато контенту в соцмережах, коли спортсмени просто їздять по школах з агітаційними промовами про те, що треба захищати батьківщину, що в майбутньому буде нелегка доля, треба буде брати до рук автомат і йти вирішувати певні геополітичні моменти. Крім того, в соцмережах ми бачимо, як російським спортсменам дякують за те, що вони допомагають Збройним силам РФ, за фінансову допомогу на необхідну амуніцію, прилади, зброю. Тобто спортсмени повністю залучені до реалій російського життя, зокрема і до воєнних реалій. І вони навіть не ховаються, а виставляють це публічно. Крім того, очільник національного комітету РФ Позняков у своєму коментарі зазначав, що він пишається спортсменами, які долучилися до так званої СВО. Про яку нейтральність можна тут говорити — невідомо", — переконаний Беленюк.

Чи завітає Бах до Бахмута, на запрошення президента Зеленського?

"Найпарадоксальніше, що Томас Бах торік був в Україні, спілкувався з Володимиром Зеленським. Здається, його возили в Бучу та Ірпінь, якщо я не помиляюсь. Навіщо їхати в Бахмут? Він бачив зруйновану інфраструктуру, знає кількість загиблих спортсменів на теренах цієї війни. Але вочевидь його щось мотивує робити заяви, які розходяться з тим, що він декларував на знак солідарності з проукраїнською позицією".

(У Міжнародному олімпійському комітеті відреагували на запрошення Томаса Баха в Бахмут. Про це інформує офіційний сайт МОК. "Президент МОК відвідав Україну влітку 2022 року на запрошення НОК. Під час цього візиту він зустрівся зі спортсменами, які постраждали від війни, побачив зруйновану спортивну інфраструктуру, а також зустрівся з президентом Зеленським для великого обговорення. Після цього візиту вони також обмінялися номерами телефонів. Наразі планів щодо нового візиту в Україну немає", — йдеться в повідомленні — ред.)

Про пропозицію для росіян та білорусів брати участь у кваліфікаційних змаганнях в Азії

На думку Жана Беленюка, росіяни та білоруси згодні на будь-який маневр, аби хоча б якимось чином кваліфікуватися. Бо розуміють: у Європі багато країн добре обізнані, що відбувається, і займають здебільшого проукраїнську позицію. "Тим паче, що спротиву з боку комітету азійських ігор немає жодного, вони є ініціаторами цього переходу. Але це формальність, яка дасть можливість відібратися представникам Росії та Білорусі до змагань. Головне — це виступ безпосередньо на Олімпіаді. Звісно, там буде якась рамка, але вона досить розмита. Вже на цьому етапі мають бути делеговані якісь представники з нашого боку, котрі повинні пропрацювати різні варіанти розгортання ситуації. Мають бути чіткі заяви спортсменів про те, що вони засуджують війну в Україні, не погоджуються з вищим керівництвом своєї держави, що вони ніколи не були помічені в публічній підтримці цієї війни. Хоча я жодного представника РФ, який би робив такі публічні заяви, не знаю. Тож підписати таку рамку ніхто з них не погодиться", — наголосив Жан Беленюк.

У січні Ви залишили Національний олімпійський комітет. Як зробити НОК дієвою інституцією?

"Ми висловлювали свої пропозиції та запрошували пана Гутцайта на публічні дебати. Але сам статут цієї організації розписано таким чином, що вона має вигляд закритого акціонерного товариства, тому ми розуміли, що шансів небагато. Проте ми показали інші принципи та підходи до публічної комунікації, що ми готові спілкуватися і нести відповідальність за свої помилки. Річ у тім, що кандидат на посаду президента НОК був водночас і Міністром молоді та спорту. А левова частка тих, хто голосують, це очільники національних федерацій, які безпосередньо від Міністерства отримують кошти на реалізацію своїх "активностей". Отже, тут очевидний конфлікт інтересів. Практика поєднання таких посад існувала колись у  Білорусі, коли Лукашенко очолював олімпійський комітет, а в Україні його очолював Янукович. Але міністр — це одна посада і зона відповідальності, а очільник НОК — це зовсім інша посада. І взагалі, в Олімпійській хартії прописано, що олімпійський комітет — аполітична структура, яка має бути поза політикою. А ми маємо історію, коли міністр безпосередньо очолює олімпійський комітет".

Як мотивувати українських спортсменів досягати результатів в умовах війни та знищеної інфраструктури?

"Інфраструктура суттєво знищена, особливо в тих регіонах, що постраждали від масованих атак. Тож представники не масових видів спорту тренуються зараз за кордоном. Певна кількість спортсменів перемістились зі східних регіонів у західні або переїхали до Києва, перевезли рідних та близьких. Тобто ситуація відрізняється залежно від виду спорту і поточної ситуації в регіоні, де жив спортсмен. Усе це точно не сприяє нормальній підготовці наших спортсменів до участі у різноманітних змаганнях, але рівень мотивації у спорті сьогодні надзвичайно високий. Тому що спортсмени відчувають солідарність і велику вдячність до бійців ЗСУ, які відстоюють суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. Спортсмени хочуть своїми перемогами принести якусь втіху українцям та воїнам ЗСУ. Це мотивує їх викладатися на всі сто відсотків на змаганнях, щоб піднімався український стяг і лунав гімн. Щоб український спорт продовжував своє життя".

Читати також: Вірастюк про психологічну допомогу ветеранам і про виїзд спортсменів за кордон

Фото: фейсбук-сторінка Жана Беленюка

Останні новини
Повернення додому: Sasha Boole  презентував сингл "Бути поруч"
Повернення додому: Sasha Boole презентував сингл "Бути поруч"
У центрі політики Трампа буде енергетичне домінування США — Іщук
У центрі політики Трампа буде енергетичне домінування США — Іщук
ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський
ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський
Нестандартний погляд на дитячу казку: Гурт NAZVA у колаборації з Артемом Пивоваровим випустив трек "Ток Ток"
Нестандартний погляд на дитячу казку: Гурт NAZVA у колаборації з Артемом Пивоваровим випустив трек "Ток Ток"
Коли кохання перетворюється на тягар: Golubenko презентував сингл "Мінімум"
Коли кохання перетворюється на тягар: Golubenko презентував сингл "Мінімум"
Новини по темі
ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський
Покоління TikTok перемогло покоління гречки — Присяжнюк про 1-й тур президентських виборів у Румунії
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко